Vitatható kullancsvizsgálat

Szakmai csata körvonalazódik a meghirdetett kullancsvizsgálat körül: a laboratórium, ahová a kullancsokat lehet beküldeni, csak a Lyme-kór kórokozójáról ad információt. Ezzel szemben egy kullancs további nyolc kórokozó valamelyikét is hordozhatja. A labor „limitált anyagi erőforrások” miatt csak korlátozott számú beküldött anyagot tud megvizsgálni.

MNO
2005. 06. 25. 14:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amennyiben kullancsot talál a bőrében, eltávolítás után ne dobja el, hanem küldje el a patikákban található borítékban elhelyezett műanyag csőben, a szórólapon feltüntetett címre! – olvasható a kullancsinfo.hu portálon. A vizsgálatot pár hete hirdették meg, melynek lényege, hogy miután eltávolítottuk testünkből megvizsgáltathatjuk a kullancsot, hogy az fertőzött volt-e, vagy sem.

A szakszerűen kivett kullancsot a gyógyszertárakban e célra kapható borítékban a megadott címre kell elküldeni. Az eredményről a www.kullancsinfo.hu honlapon kaphatnak információt a beküldők – tájékoztat a honlap. A beküldött kullancsokat egy felmérés keretében laboratóriumi vizsgálatnak vetik alá, amelynek során kiderül, hogy tartalmaz-e Lyme-kórt okozó baktériumot. Ez a felmérés ugyanakkor korlátozott számú mintán történik, a limitált anyagi erőforrások miatt a beküldött anyagokat csak korlátozott számban áll módunkban bevizsgálni – hívják fel a figyelmet.

A budapesti laboratóriumról – ahová a kullancsokat lehet beküldeni – nem árt tudni: üzleti vállalkozás, és csak a Lyme-kór kórokozójáról ad információt. Így az ott készített negatív lelet hamis biztonságérzetet ad, hiszen a kullancs a többi nyolc kórokozó valamelyikét is hordozhatja – vélekedik Dr. Schneider Ferenc infektológus, osztályvezető főorvos.

A Népszabadsághoz eljuttatott szakvéleménye szerint a kullancsok tucatnyi baktérium, vírus és egysejtű „hordozói„,, a hazai kullancsfajták kilencféle betegséget terjesztenek. Egyet vírus, egyet pedig egysejtű parazita, a többi kórt pedig baktérium idézi elő. A főorvos szerint a pozitív eredmény sem jelent feltétlenül fertőzést, ezért tünetek hiányában nem javasolt a „megelőző” antibiotikumos kezelés. Dr. Schneider szerint érdemes megelőzni a kullancscsípést, de nem kell pánikba esni, ha ez nem sikerül. A vírusos agyvelőgyulladás ugyanis védőoltással megelőzhető, a többi betegség pedig antibiotikummal gyógyítható.

(kullancsinfo.hu, MNO, Népszabadság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.