Nagyon szeretném hinni, hogy amit mond az ellenzék vezére, az egy elhamarkodott, végig nem gondolt, forrófejű mondat. Hiszen nyilván ő is egyetért azzal, hogy biztonságot kell egy országban teremteni, ez a legfontosabb, a kiszámíthatóság. Az nem biztonság, hogyha azzal fenyegetünk embereket, bárkit, hogy amitek van, azt holnap visszakérhetjük, mert úgy gondoljuk, hogy ez nemzeti érdek – fogalmazott Gyurcsány a Magyar Rádiónak adott, szokásos heti interjújában, ő maga hozva szóba Orbán Viktor privatizációval kapcsolatos kijelentéseit.
A kormányfő szerint „a kutya nem akar befektetni” egy olyan országban, ahol a jogbiztonságnak nem része a tulajdonhoz való jog biztonsága. Gyurcsány azt állította: e pillanatban is „huszonegynéhány ezer munkahely telepítéséről” tárgyal több mint egy tucat céggel, s ezek visszahőkölhetnek egy olyan kormánytól, amely úgy gondolja, hogy ha valami kell, azt elveheti. Legjobb lenne elfelejteni ezt az egész történetet – fogalmazott.
„Van az ÁPV Rt-nek egy felügyelőbizottsága, amelyben valamennyi parlamenti párt, így a Fidesz Magyar Polgári Szövetség képviselője is ott ül. Nem lehet azzal vádolni mindenkit, hogy a gyanú árnyéka rávetül. Ha az ellenzék vezére tud valamit, az istenekre kérem, mondja ki” – így Gyurcsány, aki szerint „jobb lenne egy nyugodtabb, biztonságosabb országot csinálni”. A nemzetért közös a felelősség – hangoztatta.
Gyurcsány visszautasította, hogy a magyar gazdaság helyzetének jobb külföldi megítélése a száz lépés eredménye lenne: „Ez az ország teljesítménye. Azzal sem értettem soha egyet, amikor mindenért, ami a világban történik, a kormányt teszik felelőssé, most azzal sem értenék egyet, hogyha láthatóan jobban mennek a dolgok, akkor az mindig a kormánynak a dicsőségére van.” Kiemelte: az ipari termelés növekedésében csak a balti államok előzhetik meg Magyarországot, s az MNB-vel közös véleményük, hogy eljött az árstabilitás időszaka. A környező országokkal ellentétben 5 százalékkal növekedett a jövedelmek vásárlóértéke – sorolta.
Elsősorban arra rászoruló gyerekek számára nagyon tisztességes programot hajtunk végre lépésenként – így fogalmazott Gyurcsány, amikor a rádió szerint legalább 50 ezer iskolást érintő, és az őket tanító pedagógusokat hátrányos helyzetbe hozó iskolai csoportösszevonásokról, intézmény-bezárásokról esett szó. „Muszáj az embereknek, pedagógusoknak, igazgatóknak a szülőkkel, a lakossággal megbeszélni, hogy mi a fontosabb: fenntartani egy picike iskolát összevont osztályokkal, amelyben a gyerekek nagy eséllyel nem kapnak kellően versenyképes tudást, vagy közösen erőfeszítést tenni és csinálni jó iskolát, egyet a hat faluban. Ezt ott helyben meg kell beszélni. Ez egy nehéz döntés” – jelentette ki. Hozzáfűzte: van olyan általános iskola, ahonnan az elmúlt 15 évben senki nem került be főiskolára, egyetemre.
Cáfolta a kormányfő, hogy bizonytalanság lenne a székelyudvarhelyi árvízkárosultak megsegítésére szánt kormánysegély körül. Kijelentette: az érintettek cáfolták a segélyekkel kapcsolatos újsághíreket, „az élelmiszert szétosztották az utolsó darabig, az egészségügyi felszerelések eljutottak a kórházakba”.
A kormányfő arról nem beszélt, hogy az elmúlt hónapokban Magyarország hitelbesorolását csökkentették, amelyben komoly felelőssége van a kormány hibás gazdaságpolitikájának – reagált Halász János, a Fidesz-frakció szóvivője. Mint mondta, több a munkanélküli ma Magyarországon, mint amikor Gyurcsány Ferenc miniszterelnök lett.