A jogállam intézményeiről többnyire azt gondolják az emberek, hogy pártatlanul működnek, vagy inkább kormánybefolyás alatt – többek között ez derül ki a Népszabadság és az MTV A szólás szabadsága című műsora megbízásából augusztus 17-én és 18-án, 1000 fő telefonos megkérdezésével készített Medián-felmérésből. Az ügyészség esetében a megkérdezettek 19 százaléka vélte úgy, hogy az a kormányoldal befolyása alatt áll, míg 13 százalék gondolta, hogy inkább az ellenzék befolyása alatt működik.
Feltűnő aránytalanság az MTV esetében érhető tetten, az emberek 42 százaléka szerint a televízió kormánybefolyás alatt működik (és csupán 6 százalék szerint az ellenzék befolyása alatt). A megkérdezettek mindössze 38 százaléka vélte úgy, hogy a Magyar Televízió pártatlan. A kormánypártiak által ellenzéki befolyás által állónak titulált Magyar Rádióról csupán 11 százalék gondolta, hogy valóban az ellenzék befolyása alatt áll, szemben a 28 százalékkal, mely szerint kormánybefolyás alatt működik. 43 százalék szerint a Magyar Rádió pártatlan.
A Medián augusztus eleji országos felméréséhez képest csökkent az ügyészségek iránti bizalom, mégpedig elsősorban a kormánypárti szavazók körében. Az ellenzéki szavazók ügyészség iránti bizalma 62-ről 60 százalékra, míg a kormánypárti szavazók bizalma 61-ről 53 százalékra csökkent.
Egyre kevésbé lát tisztán a közvélemény a brókerbotrányban a Medián felmérése szerint. Az emberek 24 százaléka mondta azt, hogy legalább nagyjából el tud igazodni ebben az ügyben. A Kulcsár Attila vallomásáról készült videofelvételek nyilvánosságra kerüléséről az emberek kétharmada hallott, 47 százalékuk még látott is belőle részleteket – írja a Népszabadság a Medián felmérésére hivatkozva.
A lakosság 63 százaléka gondolja azt, hogy mind a két politikai oldal „benne volt” a brókerügyben. A kormányoldalt mindvégig valamivel többen említették érintettként, mint az ellenzéket. (A mostani felmérés szerint 12 százalék szerint a kormányoldal, 4 százalék szerint az ellenzék politikusai lehetnek érintettek a brókerbotrányban.) A többség (60 százalék) nem is Kulcsárt tekinti az ügy igazi főszereplőjének, őt csak nála befolyásosabb emberek eszközének tartják, és 48 százalék szerint a történtek után a bíróságnak nem is kellene figyelembe vennie a vallomását. A közvélemény szemében tovább csökkent annak az esélye, hogy kiderüljön az igazság. Az emberek 77 százaléka ezt nem tartja valószínűnek, csak minden hetedik megkérdezett bizakodó.
Forrás: Népszabadság

Se pénz, se ház – Megszólalt az Origónak az életéért küzdő győri lottónyertes