Hamarosan kezdődik a szüret, amelyet számtalan rendezvénnyel ünnepelnek országszerte. Budapesten holnap kezdődik a városligeti felvonulási téren a Borfalu, szeptember 2-tól Budafokon háromnapos rendezvényen tisztelegnek borász elődöknek, s mutatják be tudásukat, szeptember 8-tól pedig immár 14. alkalommal veszi kezdetét a a Budai Várban az egyik legfontosabb hazai boros esemény, a négynapos Borkiállítás és vásár.
Nagy örömre azonban nincs ok: ez az év nem kedvezett a bornak és a borászoknak. A hűvös és csapadékos nyári napokon a szőlő nem tudott elég cukrot gyűjteni, amikor viszont nem esett, olyan forróság volt, hogy emiatt állt le a növényi élet. A párás, csapadékos időjárás hatására a gyomok viszont szépen növekedtek, s gombabetegségek is sok gondot okoznak – mondta Urbán András, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának (HNT) főtitkára. A bőséges csapadék miatt a vékonyabb héjú korai fajták –így az Irsai Olivér és rizlingszilváni –, de a középérésű ezerjó és sárga muskotály bogyói megrepedtek, ami újabb növényvédelmi problémát okoz. Urbán András úgy véli, a szokottnál nagyobb odafigyeléssel kell majd kezelni a 2005-ös borokat. Szerinte kedvező időjárással még menthető az idei termés.
A 3,5-3,8 millió hektoliteres „bortermés” nem mondható nagynak, hiány azonban nem lesz a nedűből: a tavalyi készletekből bőven maradt még, így a szőlő felvásárlási ára alacsony marad. A felvásárlók a tavalyi árat se adják meg az idén, pedig már azt is kevesellték a termelők. Megoldást a krízislepárlás jelentene, az Európai Bizottság szeptemberben dönthet erről. A magyar hatóságok félmillió hektoliter krízislepárlását indítványozták, ám ez a borászok szerint már érdemben nem változtatja meg az idei nyomott szőlőárakat. Többen úgy vélik: ha maradnak ezek a felvásárlási árak, sok kisebb gazda akasztja végleg szögre a pincekulcsot.
A magyar bor egyre rosszabbul kel el. Az export átlagos ára növekedett, ám a mennyiség csökken. A tavalyi kivitel az 1995-ös borexport 44 százaléka. A kivitel mérséklődése mellett fokozódik a behozatal: a közepes minőségű, ám a hazainál jóval olcsóbb külföldi borok elárasztják az országot. A belső piacon sem tudták növelni eladásaikat a hazai borászok: tavaly 19-20 százalékos visszaesést tapasztaltak a 2001-eshez képest.
A magyar borexport majdnem fele Németországba és Nagy-Britanniába irányul. A magyar bor az elmúlt három évben 82 országba jutott el a kiviteli statisztikák szerint. Került a nedűből Kolumbiába és Szenegálba, Argentínába, Chilébe és Kubába is. De van magyar borfogyasztó Libanonban, Marokkóban, Pakisztánban és Jordániában is.
A legtöbb bor hazánkba Olaszországból érkezik: ide viszont a magyar nedűk nem tudtak bejutni, a kivitelünk kevesebb, mint két százaléka irányul ide. Ugyanez a helyzet Franciaországgal is: onnan az import értékének 12 százaléka származik, míg az exportban a részesedése kevesebb mint két százalékos.
(Forrás: Népszabadság)
Putyin csak játszadozik Donald Trumppal?
