Érdektelenség a privatizációról szóló vitanapon

A szocialisták és a szabad demokraták szerint szükség van a magánosításra, az ellenzék viszont azt mondja: túlprivatizált az ország. Pokorni Zoltán átadta a kormány, valamint a pártok képviselőinek a Nemzeti Vagyonszerződés egy-egy példányát, amelyre Kuncze kijelentette, hogy „használhatatlan humbug”. • Vita a környezetvédelmi törvényekről és a 2004-es zárszámadásról

Tar Zsuzsanna
2005. 10. 11. 16:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra sincs egyetértés a privatizáció megítélésében a kormánypárti és az ellenzéki politikusok között – ez derült ki a szabad demokraták által rendezett, vitanapon az Országgyűlésben. Míg a szocialisták és a szabad demokraták szerint a fejlesztések és a munkahelyteremtés miatt szükség van a magánosításra, addig az ellenzék szerint csak az elhibázott gazdaságpolitika miatti hiány pótlására szolgálnak az intézkedések.

Szalay: Ha az emberek azt hallják, hogy Gyurcsány Ferenc, akkor egy végzetes károkozóra asszociálnak

– Korábban, ha azt hallották az emberek, hogy Magyarország és olimpia, akkor sikerre és győzelmekre gondoltak. Ha most, akkor a dopping, a csalás és a káosz jut eszükbe – kezdte napirend előtti felszólalását Szalay Ferenc (Fidesz), melyben az egykori sportminiszter be nem váltott ígéreteiről és hibás döntéseiről beszélt. A politikus elmondta: Gyurcsány Ferenc egyszerűen nem törődött a sportélettel, csak az foglalkoztatta, hogy minél magasabbra törjön. Emlékezetett: hogy Gyurcsány korábban azt nyilatkozta, hogy végzetes kár lenne, ha megszüntetnék a sportminisztériumot, ehhez képest miniszterelnökként megtette. Leszögezte: ha az emberek azt hallják, hogy Gyurcsány Ferenc, akkor egy végzetes károkozóra asszociálnak.

Juhász szerint a jelenlegi kormány tette a legtöbbet a doppingellenes harcért

Juhász Gábor belügyi államtitkár szerint Szalay Ferencnek a saját háza táján kellene sepernie. Mint fogalmazott, minden dologról, ami rossz, Gyurcsány Ferenc jut eszébe. Úgy vélte, hogy Schmitt Páltól tudna bizalmas információkhoz jutnia a doppingügyében, mert Gyurcsány Ferencnek nincsen köze hozzá. Juhász továbbá azon felismerésének is hangot adott, mely szerint a jelenlegi kormány tette a legtöbbet a doppingellenes harcért.

Dióssy: Az államnak vissza kell vonulnia a közigazgatás, a védelem, az oktatás területére

A privatizáció visszacsinálására irányuló minden megnyilvánulás veszélyezteti az ország stabilitását, és sérti a nemzeti érdeket – hangoztatta a politikai vitanapon a parlamentben a kancelláriaminiszter. Kiss Péter a Fidesz visszaállamosítási megnyilvánulások miatt összehívott vitanapon beszélt, amelyen alig tízegynéhányan lézengtek, ám közöttük volt Orbán Viktor volt miniszterelnök is.

A kancelláriaminiszter szerint a magánosítás önmagában se nem jó, se nem rossz. Utóbbi esetben csupán a tulajdonhoz juttatást, míg az előbbiben a fejlesztés és munkahelyteremtés eszköze lehet. Kiss arról is szólt, hogy a Magyarországra érkező működőtőke mintegy 20 százaléka a privatizáció során érkezett. A politikus kiemelte: azoknak a cégeknek, melyek már megtelepedtek hazánkban a beruházása 9 százalékkal bővült tavaly. A MeH-et vezető miniszter kiemelte: a rendszerváltás magánosítása lezárult, most a fejlesztések korszaka jött el.

Az SZDSZ javaslatára kezdett vitán Dióssy Gábor, a gazdasági tárca szabad demokrata politikai államtitkára azt hangsúlyozta, hogy az államnak vissza kell vonulnia a közigazgatás, a védelem, az oktatás területére.

Pokorni: Közös cél a nemzeti közvagyon meghatározása

– Ha jól tudom, ezt a mai vitanapot a kormánypártok kezdeményezték: az SZDSZ és 78 képviselő – nem nagyon látom a 78 képviselőt a teremben, de nyilván Önök fogják képviselni a többiek álláspontját is – mondta Pokorni Zoltán. A politikus emlékeztetett: történt-e baj abból, hogy az M1-es autópályát a polgári kormány közösségi tulajdonba juttatta? Baj lett-e abból, hogy a csillebérci tábor állami tulajdonba került? A kanadai befektetők által kisíbolt Ferihegyi terminál újból állami tulajdonba került – van ezzel valami gond? A Malévet az Alitaliától visszavásárolta a polgári kormány, ezzel sincs gond. Ez utóbbiakat nem tudná árulni most a szocialista kormány, ha nem vásárolta volna vissza az Orbán-kormány – mutatott rá a Fidesz alelnöke. Pokorni emlékeztetett: a szocialista kormány is államosított. Először eladták Leisztinger Tamásnak a Tokaj Kereskedőház egy részét, majd tisztes haszonhoz juttatva a híres befektetőt, újból állami kézbe vették. – Toller László képviselő Pécsett a Mizo és a vízmű önkormányzati tulajdonba vételét tervezi.

Pokorni Zoltán rámutatott: Magyarország túlprivatizált, mert a vállalkozói vagyon kilencven százaléka van magánkézben és mindössze tíz százaléka állami tulajdonban. Indítványozta, hogy a pártok alkossanak egy kétharmados jogszabályt, Nemzeti Vagyonszerződést, amiben garanciát adnának a választópolgároknak, hogy akárki is kerül kormányra 2006-ban, ne fordulhasson elő az, hogy a költségvetési lyukakat cégek elkótyavetyélésével igyekeznek betömködni.

Kuncze: Az SZDSZ ésszerűen kívánja folytatni a privatizációt

– A magyar gazdaság sikerei annak köszönhetők, hogy a privatizációs folyamat, így vagy úgy de mégiscsak sikeres volt – vélekedett Kuncze Gábor (SZDSZ). Hangsúlyozta: a Fidesz és Orbán Viktor kijelentései miatt kezd kialakulni egy befektetőellenes, tőkeellenes, vállalkozóellenes hangulat. Szerinte ez azért nagyon nagy baj, mert tőke, befektető és sikeres vállalkozó nélkül az ország, a gazdaság nem fog működni. Kiemelte, hogy pártja nem akarja lezárni, hanem ésszerűen folytatni kívánja a privatizációt.

Herényi Károly MDF-frakcióvezető ehhez hozzátette: visszaállamosítani is csak kétharmados törvénnyel, különleges nemzetbiztonsági érdekből legyen lehetséges.

Az igazi vitát a Budapest Airport (BA) Rt. eladása váltotta ki a parlamenti erők között

Márton Attila (Fidesz) a BA privatizációja kapcsán közölte: a cég eladása oda vezethető vissza, hogy a kormány költségvetési gondokkal küzd. Kifogásolta, hogy nem történt vagyonértékelés.

A Pénzügyminisztérium államtitkára erre közölte: nem akarják eladni a BA Rt.-t, csupán a működtetés jogát adják 75 évre bérbe. Molnár Albert hozzátette: ráadásul a bérbevételi összeg a BA nyereségének negyvenszeresére rúg. A politikus szerint ráadásul ez a bevétel úgy illeti meg az államkasszát, hogy a nyertesnek garantálnia kell a munkahelyek fenntartását, és beruházásokat is kell eszközölnie.

Szekeres: Az MSZP még az idén lezárná a privatizációt

Még az idén le kellene zárni a 15 éve tartó privatizációs folyamatot – jelentette ki Szekeres Imre. Az MSZP elnökhelyettese szerint azt azonban még el kell dönteni, hogy egy nemzeti vagyonkezelő holding vagy az államkincstár kezelje-e az állami kézben maradó vállakozói vagyont.

Pokorni Zoltán a Fidesz alelnöke erre reagálva azt mondta: ha az
MSZP valóban le akarja zárni a privatizációt, akkor a Fidesz örömmel veszi a kezdeményezést, és csatlakozni tud ehhez ez elképzeléshez.

Kuncze Gábor összegzésében leszögezte: szerinte a vita során kiderült, hogy a Fidesz a kettős beszéd eszközét használja, mást mond a parlamentben és mást a választóinak. A pártelnök a nemzeti vagyonszerződést „aláírhatatlan, értékelhetetlen, használhatatlan humbugnak” nevezte.

Az elnöklő Harrach Péter lezárta a politikai vitát, miután a
pártoknak már csak pár másodperces felszólalási idejük maradt.

Forrás: fideszfrakcio.hu, Magyar Rádió, Info Rádió, Stop.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.