Továbbra sincs egyetértés a privatizáció megítélésében a kormánypárti és az ellenzéki politikusok között – ez derült ki a szabad demokraták által rendezett, vitanapon az Országgyűlésben. Míg a szocialisták és a szabad demokraták szerint a fejlesztések és a munkahelyteremtés miatt szükség van a magánosításra, addig az ellenzék szerint csak az elhibázott gazdaságpolitika miatti hiány pótlására szolgálnak az intézkedések.
Szalay: Ha az emberek azt hallják, hogy Gyurcsány Ferenc, akkor egy végzetes károkozóra asszociálnak
– Korábban, ha azt hallották az emberek, hogy Magyarország és olimpia, akkor sikerre és győzelmekre gondoltak. Ha most, akkor a dopping, a csalás és a káosz jut eszükbe – kezdte napirend előtti felszólalását Szalay Ferenc (Fidesz), melyben az egykori sportminiszter be nem váltott ígéreteiről és hibás döntéseiről beszélt. A politikus elmondta: Gyurcsány Ferenc egyszerűen nem törődött a sportélettel, csak az foglalkoztatta, hogy minél magasabbra törjön. Emlékezetett: hogy Gyurcsány korábban azt nyilatkozta, hogy végzetes kár lenne, ha megszüntetnék a sportminisztériumot, ehhez képest miniszterelnökként megtette. Leszögezte: ha az emberek azt hallják, hogy Gyurcsány Ferenc, akkor egy végzetes károkozóra asszociálnak.
Juhász szerint a jelenlegi kormány tette a legtöbbet a doppingellenes harcért
Juhász Gábor belügyi államtitkár szerint Szalay Ferencnek a saját háza táján kellene sepernie. Mint fogalmazott, minden dologról, ami rossz, Gyurcsány Ferenc jut eszébe. Úgy vélte, hogy Schmitt Páltól tudna bizalmas információkhoz jutnia a doppingügyében, mert Gyurcsány Ferencnek nincsen köze hozzá. Juhász továbbá azon felismerésének is hangot adott, mely szerint a jelenlegi kormány tette a legtöbbet a doppingellenes harcért.
Dióssy: Az államnak vissza kell vonulnia a közigazgatás, a védelem, az oktatás területére
A privatizáció visszacsinálására irányuló minden megnyilvánulás veszélyezteti az ország stabilitását, és sérti a nemzeti érdeket – hangoztatta a politikai vitanapon a parlamentben a kancelláriaminiszter. Kiss Péter a Fidesz visszaállamosítási megnyilvánulások miatt összehívott vitanapon beszélt, amelyen alig tízegynéhányan lézengtek, ám közöttük volt Orbán Viktor volt miniszterelnök is.
A kancelláriaminiszter szerint a magánosítás önmagában se nem jó, se nem rossz. Utóbbi esetben csupán a tulajdonhoz juttatást, míg az előbbiben a fejlesztés és munkahelyteremtés eszköze lehet. Kiss arról is szólt, hogy a Magyarországra érkező működőtőke mintegy 20 százaléka a privatizáció során érkezett. A politikus kiemelte: azoknak a cégeknek, melyek már megtelepedtek hazánkban a beruházása 9 százalékkal bővült tavaly. A MeH-et vezető miniszter kiemelte: a rendszerváltás magánosítása lezárult, most a fejlesztések korszaka jött el.
Az SZDSZ javaslatára kezdett vitán Dióssy Gábor, a gazdasági tárca szabad demokrata politikai államtitkára azt hangsúlyozta, hogy az államnak vissza kell vonulnia a közigazgatás, a védelem, az oktatás területére.
Pokorni: Közös cél a nemzeti közvagyon meghatározása
– Ha jól tudom, ezt a mai vitanapot a kormánypártok kezdeményezték: az SZDSZ és 78 képviselő – nem nagyon látom a 78 képviselőt a teremben, de nyilván Önök fogják képviselni a többiek álláspontját is – mondta Pokorni Zoltán. A politikus emlékeztetett: történt-e baj abból, hogy az M1-es autópályát a polgári kormány közösségi tulajdonba juttatta? Baj lett-e abból, hogy a csillebérci tábor állami tulajdonba került? A kanadai befektetők által kisíbolt Ferihegyi terminál újból állami tulajdonba került – van ezzel valami gond? A Malévet az Alitaliától visszavásárolta a polgári kormány, ezzel sincs gond. Ez utóbbiakat nem tudná árulni most a szocialista kormány, ha nem vásárolta volna vissza az Orbán-kormány – mutatott rá a Fidesz alelnöke. Pokorni emlékeztetett: a szocialista kormány is államosított. Először eladták Leisztinger Tamásnak a Tokaj Kereskedőház egy részét, majd tisztes haszonhoz juttatva a híres befektetőt, újból állami kézbe vették. – Toller László képviselő Pécsett a Mizo és a vízmű önkormányzati tulajdonba vételét tervezi.
Pokorni Zoltán rámutatott: Magyarország túlprivatizált, mert a vállalkozói vagyon kilencven százaléka van magánkézben és mindössze tíz százaléka állami tulajdonban. Indítványozta, hogy a pártok alkossanak egy kétharmados jogszabályt, Nemzeti Vagyonszerződést, amiben garanciát adnának a választópolgároknak, hogy akárki is kerül kormányra 2006-ban, ne fordulhasson elő az, hogy a költségvetési lyukakat cégek elkótyavetyélésével igyekeznek betömködni.
Kuncze: Az SZDSZ ésszerűen kívánja folytatni a privatizációt
– A magyar gazdaság sikerei annak köszönhetők, hogy a privatizációs folyamat, így vagy úgy de mégiscsak sikeres volt – vélekedett Kuncze Gábor (SZDSZ). Hangsúlyozta: a Fidesz és Orbán Viktor kijelentései miatt kezd kialakulni egy befektetőellenes, tőkeellenes, vállalkozóellenes hangulat. Szerinte ez azért nagyon nagy baj, mert tőke, befektető és sikeres vállalkozó nélkül az ország, a gazdaság nem fog működni. Kiemelte, hogy pártja nem akarja lezárni, hanem ésszerűen folytatni kívánja a privatizációt.
Herényi Károly MDF-frakcióvezető ehhez hozzátette: visszaállamosítani is csak kétharmados törvénnyel, különleges nemzetbiztonsági érdekből legyen lehetséges.
Az igazi vitát a Budapest Airport (BA) Rt. eladása váltotta ki a parlamenti erők között
Márton Attila (Fidesz) a BA privatizációja kapcsán közölte: a cég eladása oda vezethető vissza, hogy a kormány költségvetési gondokkal küzd. Kifogásolta, hogy nem történt vagyonértékelés.
A Pénzügyminisztérium államtitkára erre közölte: nem akarják eladni a BA Rt.-t, csupán a működtetés jogát adják 75 évre bérbe. Molnár Albert hozzátette: ráadásul a bérbevételi összeg a BA nyereségének negyvenszeresére rúg. A politikus szerint ráadásul ez a bevétel úgy illeti meg az államkasszát, hogy a nyertesnek garantálnia kell a munkahelyek fenntartását, és beruházásokat is kell eszközölnie.
Szekeres: Az MSZP még az idén lezárná a privatizációt
Még az idén le kellene zárni a 15 éve tartó privatizációs folyamatot – jelentette ki Szekeres Imre. Az MSZP elnökhelyettese szerint azt azonban még el kell dönteni, hogy egy nemzeti vagyonkezelő holding vagy az államkincstár kezelje-e az állami kézben maradó vállakozói vagyont.
Pokorni Zoltán a Fidesz alelnöke erre reagálva azt mondta: ha az
MSZP valóban le akarja zárni a privatizációt, akkor a Fidesz örömmel veszi a kezdeményezést, és csatlakozni tud ehhez ez elképzeléshez.
Kuncze Gábor összegzésében leszögezte: szerinte a vita során kiderült, hogy a Fidesz a kettős beszéd eszközét használja, mást mond a parlamentben és mást a választóinak. A pártelnök a nemzeti vagyonszerződést „aláírhatatlan, értékelhetetlen, használhatatlan humbugnak” nevezte.
Az elnöklő Harrach Péter lezárta a politikai vitát, miután a
pártoknak már csak pár másodperces felszólalási idejük maradt.
Forrás: fideszfrakcio.hu, Magyar Rádió, Info Rádió, Stop.hu
Putyin csak játszadozik Donald Trumppal?
