Kopint-Datorg: Veszélyes irányt vettek a gazdasági folyamatok

Felfelé módosította mind az idei, mind a jövő évi államháztartási hiányt a Kopint-Datorg Rt. A kutatóintézet prognózisa szerint az idei államháztartási hiány a 7,4 százalékos új céllal szemben 8 százalékot érhet el (nyugdíjkorrekció nélküli adatok)!

MNO
2005. 10. 11. 11:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A harmadik negyedévi részadatok arra utalnak, hogy a gazdasági növekedési ütem az év hátralévő részében magas szinten stabilizálódhat, idén a GDP-növekedés 3.8 százalékot, míg az új Eurostat-statisztika alapján akár 4 százalékot is elérhet – vélik a Kopint-Datorg kutatóintézet szakértői. A reálgazdasági folyamatok szempontjából tehát aggodalomra nincs ok, nem igaz ez viszont az államháztartási folyamatokra. A kutatóintézet prognózisa szerint az idei államháztartási hiány a 7,4 százalékos új céllal szemben 8 százalékot érhet el (nyugdíjkorrekció nélküli adatok), míg jövőre nagyon erős költségvetési expanzió várható. (Az államháztartás GDP-arányos eredményszemléletű egyenlege – korrigálva a magánnyugdíj-pénztári befizetésekkel – 2005-ben 6,7 százalék lesz, jövőre pedig 6 százalék feletti!)

A kutatóintézet sajtótájékoztatóján elhangzott: az államháztartás hiányával kapcsolatban a gazdasági folyamatok veszélyes irányt vettek, mivel folytatódik a korábbi gyakorlat, hogy az éves hiány jóval meghaladja a tervezettet, így a jövő évi költségtervezet nem a konszolidációra törekszik.

A Kopint-Datorg 7,7 százalékos export- és 5,7 százalékos importnövekedéssel számol idénre, az ipari termelés várhatón 6,5 százalékkal nő, az infláció éves átlagban 3,7 százalékot tehet ki a múlt évi 6,8 százalék után. A prognózis szerint a foglalkoztatottak száma éves átlagban nem fog változni idén. A külkereskedelmi mérleg 2,9, míg a folyó fizetési mérleg 6,6 milliárd eurós hiánnyal zárhat, a működőtőke-beáramlás 3 milliárd eurót érhet el a múlt évi 3.2 milliárd euró után.

A kedvező konjunktúrahelyzet a magyar munkaerőpiacon – ellentétben a régiós folyamatokkal – nem látszik, sőt lendületes munkanélküliség-emelkedés következett be az elmúlt egy évben. Ennek oka Palócz elmondása szerint a munkaerőpiac strukturális átrendeződésében keresendő. Az inaktívak száma csökkent, az aktívaké nőtt, ez utóbbi a nyugdíjrendszerbeli változtatásokkal áll összefüggésben, ugyanis később mennek nyugdíjba az idősek. Fontos még az egyre nagyobb számú képzett fiatal, akik megjelennek a munkaerőpiacon, ugyanakkor a munkakereslet ezzel nem tud lépést tartani, ami magas – 20 százalék körüli –munkanélküliség rátát eredményez ezen korcsoport körében.

(napi.hu, portfolio.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.