Nem érdekelte az amerikai sajtót Gyurcsány látogatása

Az elszórt említésektől eltekintve nem bírt hírértékkel az amerikai média számára Gyurcsány Ferenc látogatása az Egyesült Államokban. A tekintélyes The Washington Times, amely 2002-ben exkluzív interjút közölt a polgári kormány washingtoni nagykövetével, most összesen egy félmondatot szentelt a kormányfői látogatásnak.

Simon Zoltán
2005. 10. 11. 12:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenc amerikai látogatását változó sajtóvisszhang követte. A jobboldali The Washington Times október 3-án közölte egymondatos híradás keretében, hogy George W. Bush aznap fogadja Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt (a találkozóra négy nappal később került sor – a szerk), hogy Irakról és a transzatlanti kapcsolatokról folytassanak eszmecserét. 7-én már csak félmondatban említette meg a vezető konzervatív napilap, hogy Bush találkozik a miniszterelnökkel. Ugyanez a napilap 2002-ben exkluzív interjút közölt Jeszenszky Gézával, a polgári kormány washingtoni nagykövetével.

A Washington Post egy-egy cikket szentelt a miniszterelnöknek, illetve feleségének. „Klara Dobrev” és a First Lady, Laura Bush közösen látogattak meg egy művelődési házat, ahol gyerekekkel találkoztak és a jótékonysági intézményekről beszélgettek – írta a Washington Post. A miniszterelnök a George Washington Egyetemen vett át egy kitüntetést, és arra figyelmeztetett a napilap szerint, hogy az USA is Európa sorsára juthat: „Mi európaiak azt hittük a XIX. század végén, hogy mi vagyunk a világ közepe. Mégis elvesztettük a XX. századot” – idézte a Washington Post Gyurcsány Ferencet.

A baloldali-liberális The New York Times, hasonlóan a The Washington Timeshoz, mindössze egyetlen mondat erejéig foglalkozott a miniszterelnökkel, akkor is csak azért, mert Bush elnök Gyurcsánnyal folytatott eszmecseréje után védte meg nyilvánosan legújabb legfelső bírósági jelöltjét.

A jobboldali The New York Sun nem foglalkozott a miniszterelnök washingtoni útjával, bár magyar zeneszerzőket és operaénekeseket többször is megemlített hasábjain az utóbbi hetekben.

A mérvadó konzervatív magazin, a National Review naponta frissített weboldala sem foglalkozott a miniszterelnök útjával, de október 4-én az egyik publicista részletesen elemezte a trianoni békeszerződést, és annak mind a mai napig érezhető negatív hatásait a magyar népre.

A neokonzervatív jelzővel illetett The Weekly Standard magazin szintén nem méltatta említésre Gyurcsány Ferenc vizitjét.

A liberális oldalon sem volt aktívabb az amerikai média: a New Republic magazin, melynek honlapját szintén naponta frissítik, sem foglalkozott a miniszterelnökkel.

A középutas Time és Newsweek magazinok (illetve a Newsweekkel kapcsolatban álló MSNBC hírcsatorna) szintén nem foglalkoztak a miniszterelnöki látogatással.

A jobboldali Fox News hírcsatorna kétszer is megemlíti weboldalán a „magyar miniszterelnököt”, de mindkétszer név nélkül, és – hasonlóan a New York Timeshoz – csak annak kapcsán, hogy Bush elnök a vele való eszmecsere után nyilatkozott más jellegű témákban. A CNN megemlítette ugyan internetes honlapján Gyurcsány Ferencet, de hasonlóan más amerikai médiához mindössze egy mondat erejéig, és akkor is név nélkül, „a magyar miniszterelnök”-ként, akivel Bush találkozik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.