A Mol emelné a gáz árát

Oroszország és Ukrajna megállapodott a gázszállításról – jelentette az Interfax hírügynökség. Bár most a megfelelő mennyiségű gáz jön a vezetéken, a magyar kormány a tárolókapacitás bővítésén és alternatív megoldásokon gondolkodik. Kóka János a mai kormányszóvivői tájékoztatón kijelentette, a hosszútávú energiapolitikai koncepció ütemezéséről holnap beszámol a parlament Gazdasági Bizottságának ülésén. A Mol szerint a lakossági gázárakat is piacosítani kellene. Szerda déltől visszatérhetnek a nagyfogyasztók is a gáztüzelésre. Az osztrák gazdasági miniszter szerint meg kell szabadulni az egyoldalú orosz függéstől.

MNO-összefoglaló
2006. 01. 04. 16:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oroszország és Ukrajna megállapodott a két ország gázvitájában. Ezt jelentette be moszkvai sajtóértekezletén az orosz gázkitermelő cég a Gazprom, illetve az ukrán állami energiacég, a Naftogaz elnöke. Az öt évre szóló megállapodás szerint RosUkrEnergo néven vegyesvállalatot alapítanak, amelyben a Gazprom részesedése – a Gazprombank útján – 50 százalékos. A RosUkrEnergonak mint kereskedőháznak a Gazprom ezer köbméterenként 230 dollárért adja el a földgázt. A kereskedőház a közép-ázsiai országokból, Türkmenisztánból és Kazahsztánból is beszerez földgázt, jóval olcsóbban, és végül ezer köbméterenként 95 dollárért értékesíti az energiahordozót az ukrán Naftohaz gázipari vállalatnak.

A Gazprom szóvivője, Szergej Kuprijanov később azt mondta újságíróknak, hogy a 95 dollár a „kezdeti időszakra” vonatkozik az orosz-ukrán határon. Bejelentették, hogy megállapodtak a tranzitdíjban is: a Gazprom ezer köbméterenként és száz kilométerenként 1,60 dollárt fizet Ukrajnának, az eddig 1,09 dollár helyett. Viktor Juscsenko ukrán államfő pénteken még 1,75-1,80 dollárt emlegetett méltányos tranzitdíjként.

Tegnap már a megfelelő mennyiségű gáz érkezett

Kedden már folyamatosan az ellátáshoz szükséges megfelelő mennyiségű földgáz érkezett Magyarországra, miután az orosz és az ukrán fél is ígéretet tett a szállításra – jelentette be tegnap Kóka János gazdasági miniszter.

Szerdára már annyira stabilizálódott az Ukrajnán keresztül érkező orosz gáz nyomása, hogy a Mol minden technikai nehézség nélkül át tudja venni a megfelelő mennyiséget – közölte Kántor Sándor, a társaság stratégiai kommunikációs.

Hozzátette: mivel az átvett mennyiség mellett a nyomás is stabilizálódott, a Mol szerdán déltől lehetővé teszi a 34 nagyfogyasztónak azt, hogy visszatérjenek a gáztüzelésre. A Mol hétfőn kérte tüzelőanyag-cserére azokat a nagyfogyasztókat, akik ezt kétoldalú szerződésben vállalták.

A gazdasági miniszter fel kívánja gyorsítani a stratégiai tározókról szóló törvényjavaslat elfogadtatását, hogy minél előbb elkezdődjék az új létesítmény kialakítása, amely az elképzelések szerint 2010-ig készülne el. A beruházásra pályázatot írnak ki. A projekt 120-170 milliárd forintos költsége a számítások szerint köbméterenként valamivel egy forint alatti összeggel terhelné a gázszámlákat. A tározó kapacitása 1,2 milliárd köbméter lehet, ez átlagos körülmények között mintegy húsznapi fogyasztást biztosít. (A Magyar Hírlap szerint a program 2007-ben indulna és 2012-ben fejeződne be, és köbméterenként 1,12 forinttal növelné a gáz fogyasztói árát.)

Ugyancsak alternatív megoldásként szóba jöhet az úgynevezett LNG-terminál (folyékony földgáz) és a kapcsolódó vezetékrendszer felépítése. Az erről szóló tárgyalásokat horvát és szlovén kollégájával hamarosan megkezdi a miniszter. Ez a megoldás összesen 3-4 milliárd euróba kerülne, és uniós forrásokat is igénybe lehetne hozzá venni.

Mol: Áremlésre lenne szükség?

Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója tegnap kijelentette: a magyar lakosság abban a tévhitben él, hogy a földgáz könnyen kezelhető, tiszta és olcsó energia, pedig ebből csak az első két állítás igaz. Az üzletember szerint szükség lenne a lakossági földgáz piaci árazására. Gyurcsány Ferenc tegnap azt mondta: nem lesz gáráremelés az orosz-ukrán gázvita miatt.

Kóka: 150 milliárdba kerülne egy gáztározó

Az Európai Bizottság energetikáért felelő biztosával és az Európai Unió soros elnöki tisztségét betöltő Ausztria illetékes miniszterével beszélt ma telefonon Kóka János az orosz-ukrán gázvita okán felvetődött kérdésekről. A gazdasági és közlekedési miniszter a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón kifejtette, a gázkoordinációs munkacsoport brüsszeli ülésén szóba került ma az a magyar javaslat is, hogy az egyes országokban felépülő stratégiai gáztárolókat összekapcsolják, illetve az, hogy az Adriáról szállítsanak cseppfolyós földgázt. A következő hetekben a bizottság felméri a tagállamok energiaszükségleteit is.

A politikus közölte, egy magyarországi stratégiai gáztározó költsége mintegy százötven milliárd forint lenne és 1,2 milliárd köbméter kapacitást várnak el tőle. Teljes gázkiesés és nulla fok körüli hőmérséklet esetén ez húsz napra elegendő gázt tudna tárolni. A GKM egyébként azt javasolja egy törvénymódosító tervezet formájában, hogy 2012 helyett 2010-re fejeződjön be a stratégiai gáztározók kiépítése. Újságírói kérdésre válaszolva Kóka János miniszter kitért arra is, hogy a magyar gázár jelenleg nem piaci alapú, ebben a régióban hazánkban a legalacsonyabb. A miniszter megjegyezte, a hosszú távú energiapolitikai koncepció ütemezéséről holnap is beszámol majd a parlament Gazdasági Bizottságának ülésén. Eszerint március végére várnák az alapok lefektetését, melyet ősszel akár tárgyalhatna is a parlament.

EU: meg kell szabadulni a függéstől

Brüsszelben az orosz-ukrán megállapodás ismeretében tartott ülést az EU gázkoordinációs csoportja. A tanácskozás fő célja az lett volna, hogy tisztázzák a pillanatnyi helyzetet a Gazprom és a Naftogaz képviselőivel, akik viszont nem jöttek el, mivel akkor írták alá a megállapodást.

Andris Piebalgs energiaügyi biztos kiemelte: a gázkoordinációs csoport ülésének összehívása is hozzájárult a gyors megállapodáshoz. Az ülés után kiderült, hogy a telefondiplomácia többet ért, mint a hangzatos, hivatalos nyilatkozatok.

Az osztrák uniós elnökséget képviselő gazdasági miniszter, Martin Bartenstein szerint a megállapodáshoz hozzájárultak az uniós diplomácia erőfeszítései is. Hozzátette: le kell vonni a tanulságokat, és meg kell szabadulni az egyoldalú orosz függéstől. A már eltervezett fejlesztések megvalósítását, többek között a Kazahsztántól Magyarország érintésével az unióba jutó gázvezeték kivitelezését sürgette Brüsszelben a magyar szaktárca helyettes államtitkára, Hatvani György is. Az osztrák elnökség kiemelten kezeli az energiakérdést, és márciusban terjeszti elő javaslatait a közös uniós energiapolitika alapelemeiről.

Ukrajna harapófogóban

Ukrajna tegnap azt közölte: nem egyezhet bele a gáz árának megnégyszerezésébe. Az ukrán nemzetbiztonsági és védelmi tanács titkára szerint az infláció 27-30 százalékra nőne az országban, ha elfogadnák a Gazprom követelését.

Anatolij Kinah azt mondta, hogy ha a jelenlegi 1000 köbméterért fizetett 50 dollár helyett 230 dollárt kellene Kijevnek fizetnie, akkor jelentősen visszaesne az ország szociális és gazdasági fejlődése, és emberek ezrei veszítenék el állásukat.

Ukrajna kész elfogadni, hogy a jövőben világpiaci árat fizessen a földgázért, de csak úgy, ha az áremelésre fokozatosan kerül sor – tette hozzá.

Elemzők szerint Ukrajnának kevés az esélye arra, hogy „megmeneküljön a harapófogóból”, amelybe az orosz intézkedések nyomán került. A szakértők úgy vélik: a csapok január 1-jei elzárása előtti véghajrában Moszkva „kiütötte” Kijevet azzal, hogy felvásárolta a világ harmadik legnagyobb földgázkitermelője, Türkmenisztán három havi exportkapacitásának jó részét.

A december 29-i megállapodás szerint a Gazprom 2006-ban 30 milliárd köbméter földgázt vesz Türkmenisztántól, ebből 15 milliárdot az első három hónapban. Türkmenisztánnal megállapodást kötött Ukrajna is 40 milliárd köbméter gáz megvásárlásáról, de a szállítás orosz ellenőrzés alatt álló csővezetékeken történik majd, ami jelentősen rontja Ukrajna tárgyalási pozícióit a Moszkvával zajló vitában.

Türkmenisztán eközben megpróbál újabb útvonalakat létrehozni várhatóan bővülő exportja számára.

(hirado.hu, inforadio.hu, radio.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.