Egy bekezdés az egyházakról

Nem tartalmaz újdonságot a kormányprogramban az a bekezdés, amely az egyházakról szól. Egy „kósza” félmondat azonban akár az iskolafenntartó felekezetek irányába megfogalmazott burkolt fenyegetésnek is beillik.

Magyar Nemzet
2006. 06. 07. 22:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Modern köztársaság fejezetcím alatt olvasható a második Gyurcsány-kormány programjában 11,5 sor arról, hogy a kormány „megkülönböztetés nélkül biztosítja a hitélet szabad gyakorlásának feltételeit”, illetve „számít az egyházak erkölcsi, nevelő-, kulturális, oktatási és szociális tevékenységére”. E szűk bekezdésen belül egy apró érdekesség tűnik fel: a vallást a kormány a polgárok „»legszentebb« magánügyének tekinti”. Ez visszautal a legutóbbi kampányban a balliberális sajtó által gerjesztett vitára, hogy beleszólhat-e a közéletbe az egyház. Az Orbán Viktor vezette ellenzék emlékezetes reagálása erre az volt, hogy a vallás a „legszemélyesebb közügy”.

Egy kormányprogramban furcsa, és fölfogható akár cinizmusnak is, hogy az ateista alapszínezetű kormány a hitet a magánügyek legszentebbikének nevezi. Olyan ez, mintha azt üzenné: az egyházak fogják be a szájukat. A bekezdés zárása szerint a kormány „az egyházi finanszírozás korszerűsítésével támogatja az egyházak részvételét az állam kötelező feladatainak ellátásában”. Ez arra utal, hogy a balliberálisok ismét átvariálnák az egyháziintézmény-finanszírozás rendszerét, és netán felülvizsgálnák a vatikáni szerződést is. Konkrétum itt nem szerepel, csak az oktatási alfejezetben egy kódolt fenyegetés az intézményfenntartó egyházak címére: „Átalakítjuk az állam, az iskolafenntartók teherviselési arányát (…), egyszerűsítjük a normatív finanszírozás rendszerét.” Ez még a kormány közeli médiumok szerint is Magyar Bálint szellemének kísértését jelenti; a tüntetéseket is kiváltó volt oktatási miniszter hangoztatta előszeretettel: az egyházi iskolák méltánytalanul többet kapnak, mint az önkormányzatiak. Nem a kormányprogramból derül ki, lapunk információja, hogy az egyházi kapcsolatok vitelét az államtitkáriról alacsonyabb szintre süllyesztik.




Balog Zoltán, az emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottság fideszes elnöke: Csak mosolyogni tudok azon a megfogalmazáson, hogy a vallás a „»legszentebb« magánügy”. Miért nem bízzák azokra, hogy mit tartanak szentnek, akiket ez érint? Ennél még az is jobb lett volna, ha minden jelző nélkül, pusztán magánüggyé degradálta volna ez a kormány a hitet. Egyébként pedig a balliberális kormányok a kezdetektől ugyanezeket a semmitmondó általánosságokat fogalmazzák meg programjaikban az egyházakról. Vagyis továbbra sem tekintik partnereknek a közintézmény-fenntartó egyházakat. Ismét elmarad az intézményesült egyeztetés bevezetése; erre utal Hiller István kulturálisminiszter-jelölt kérdésemre adott válasza is a bizottsági meghallgatáson. Szerinte nincs szükség erre, elég, ha ő egyeztet negyedévenként a felekezetekkel.

Nyakó István, az MSZP szóvivője, a párt vallásos tagozatának tagja: Parlamentáris demokráciában, ahol állam és egyház szétválasztva működik, a kormánynak nem az egyházpolitikára, hanem az egyházakkal való folyamatos kapcsolattartásra kell helyeznie a hangsúlyt. Fontosnak tartottuk viszont, hogy a kormányprogram kiemelje azokat a fő területeket, amelyeken a kormány elvárja és támogatja az egyházak tevékenységét. Ami a vatikáni megállapodást illeti, jövőre lesz a tizedik évfordulója a megkötésének. Ez alkalmat teremthetne arra, hogy a megállapodás sokszor, sokféleképpen értelmezett definícióit végre közmegegyezéssel egyértelműsítsék az érintett felek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.