Mind megannyi néma név, mind megannyi hangos vád, mind megannyi tanúság és tanulság – figyelmeztetett emlékbeszédében Schweitzer József nyugalmazott országos főrabbi. A szónok Széchenyi István gondolatait idézte, aki 1833-ban fogalmazta meg az elvárást: a hon minden lakosának adassék meg a polgári lét.
Száz esztendővel később, 1933-ban azonban uralomra jutott a rettenet, amely végső kifejletében nem a polgári létet adta, hanem az emberi létet, az életet tagadta meg Európa és Magyarország zsidó lakosaitól – emlékeztetett. Érthetetlen realitássá változott a rettenet – fogalmazott Schweitzer József.
-Ma sem értjük, hogy lehetséges, ami megtörtént, hogy lehetséges, hogy tisztes, békés, munkát szerető magyar állampolgárokat kiadtak halálos ellenségeiknek, tudva azt, hogy ezzel kiadják őket a rettenetes halálnak – mondta a nyugalmazott főrabbi. Hozzátette: a XX. század a diktatúrák rettenetét hagyta örökül és okulás tárgyául az utókornak.
Szekeres Tamás, a győri Széchenyi István Egyetem rektora a zsidó gyermekek elhurcolásának tragédiáját idézte fel.
-Minden gyermeknek joga van az örömmel-bánattal teli felnőtt élethez, és majdan a méltó búcsúhoz – szögezte le a rektor, erre kell, hogy figyelmeztesse az emlékmű az egykori kisdiákok mai utódait, a zsinagóga épületében működő egyetemi intézet hallgatóit, s mindenkit, aki akár csak egy nevet is elolvas az emlékoszlopon.
(MTI)
Putyin csak játszadozik Donald Trumppal?
