Műsorterjesztés, digitális átállás: szavazás az Országgyűlésben

Az Országgyűlés hétfői és keddi ülésének napirendjén összesen 52 javaslat szerepel, amelyek közül várhatóan 16-ról hoznak végső döntést a képviselők.

MNO
2007. 06. 17. 8:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hétfői ülés az Országgyűlés elnökének megemlékezésével kezdődik, az utolsó idegen megszálló katona távozásának nemzeti emléknapja alkalmából, majd – a napirend előtti felszólalások, az interpellációk, azonnali kérdések és válaszok után – határozathozatalokkal folytatódik a munka.

A képviselők határoznak az államháztartásról szóló törvényhez a szocialista Szabó Lajos által benyújtott – a kormány által is támogatott – javaslatról. Ennek lényege, hogy a törvény módosítása nyomán szankcióval jár az, ha az önkormányzat nem hozza nyilvánosságra kinek, mekkora összeget adott át. Javasolja az előterjesztő azt is, hogy a kincstár kapjon ellenőrzési lehetőséget, és amennyiben törvénysértést állapít meg, akkor legyen lehetősége szankcionálásra.

Zárószavazás lesz a műsorterjesztésről és a digitális átállásról szóló törvényjavaslatról, valamint a médiatörvény módosításáról is. A digitális átálláshoz (amelynek határideje 2012. január 1-je) e törvény teremti meg a jogi feltételeket. A rádiózásról és televíziózásról szóló 1996-os törvény jogharmonizációs célú módosításának lényege, hogy hatályon kívül helyezni a vételkörzet-korlátozást. Az Európai Bizottság 2005 őszén kötelezettségszegés miatt eljárást indított Magyarország ellen ebben a kérdésben. A médiatörvényt érintő másik fontos kérdés az országos műsorszolgáltatók állampolgári alapú megkülönböztetése, amely jelenleg korlátozza a tőke szabad áramlását. A törvény elfogadásával átülteti a média területére is a közösségi fogyasztóvédelmet, s ennek érdekében kiegészítenék az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) hatáskörét.

A T. Ház határoz a települési önkormányzatok többcélú kistérségi társulásairól is. A törvény elfogadása után hattal több kistérségi társulás lehet Magyarországon, amelyeket a kormány a jövőben is plusz forrásokkal támogat.

Az egészségügyi tevékenység végzésének egyes kérdéseiről szóló törvénymódosítás elfogadásának eredményeképpen egyszerűsödhet, rugalmasabbá válhat a jövőben az orvosi ügyeletek szervezése, így a korábbinál jóval kevesebb ügyeleti pontra lesz szükség. A képviselők határoznak az egyes egészségügyi tárgyú törvények módosításáról is. Ennek elfogadását követően a vizitdíj-fizetés változásait, a várólista és az előjegyzési lista egyértelműsítését, az Eurotransplanthoz történő csatlakozás törvényi feltételeit, valamint a vizitdíj visszaigényléséhez szükséges jegyzői adatkezelést szabályozza majd a törvény.

A képviselők szavaznak az alkotmány módosításáról is, amelynek célja, hogy megteremtse az alkotmányos alapjait – a schengeni csatlakozás kapcsán – a rendőrség és a határőrség integrációjának. Szintén szavaznak a képviselők az államhatárról szóló törvény módosításáról, amelyre a rendőrség és a határőrség összevonása miatt van szükség.

Kedden az Országgyűlés – a napirend előtti felszólalásokat követően – a Magyar Távirati Iroda Zrt. (MTI Zrt.) 2006. évi tevékenységéről szóló jelentést, a beszámoló elfogadásáról szóló országgyűlési határozati javaslatot, valamint az Állami Számvevőszéknek a MTI Zrt. 2006. évi gazdálkodásának ellenőrzéséről szóló jelentését vitatja meg.

Ezt követen a T. Ház megtárgyalja a termőföldről és a termőföld védelméről szóló törvényjavaslatot, valamint az agrárgazdaság fejlesztéséről szóló törvény módosításáról szóló törvényjavaslatot.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.