Wittnernek üzent Gyurcsány a Kisfogházból

Közel fél évszázad után is küszködik Magyarország azzal, hogy szeretettel befogadja Nagy Imrét – fogalmazta meg Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szombaton. A kormányfő szerint Nagy Imre szembefordult saját korábbi életével és „a nemzetét választotta".

MNO
2007. 06. 16. 17:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Negyvenkilenc évvel azután, hogy Nagy Imrét kivégezték, nemzetünk, a harmadik magyar köztársaság távolságtartó tisztelettel tekint a forradalom miniszterelnökére, és küszködik azzal, hogy igazi, értő szeretettel befogadja őt – mondta a kormányfő a Kisfogház Emlékhelyen tartott megemlékezésen.
Úgy fogalmazott, érteni véli, hogy a forradalmat és annak vezetőjét sokfajta érzés és vita veheti körül, mert az ő élete is tele van kacskaringókkal, akár hibákkal, rossz kompromisszumokkal és tévedésekkel is.

Gyurcsány Ferenc ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy Nagy Imre szembefordult saját korábbi életével és „a nemzetét választotta„.
„Nem szerepet játszik, hanem megéli saját személyes drámaként, hogy az, amiben hitt évtizedeken keresztül, az nemcsak hazugság, hanem talán még mocsok is volt” – mondta, majd hozzátette: Nagy Imre nem menekült el a felismerés elől, hanem az élére áll valaminek, amiről talán ő sem tudta, hogy mi az. „Nem kertelek, kommunista volt, de államférfi lett, hazájának hőse„ – jelentette ki.

Gyurcsány Ferenc szerint Nagy Imre élete sokak számára mutathat példát. A kormányfő azt kérte „2007 ifjúságától”, hogy próbálja megérteni, ez a minta nem egyszerűen a forradalom hősének példája, hanem az életnek a mintája. Az emberektől annak a megértését kérte, hogy szabad és demokratikus országban természetes, ha többféle úton keresik a közös boldogulást.

A miniszterelnök beszédében külön köszöntötte a ma még élő egykori halálraítélteket: Mécs Imrét, Fónay Jenőt és a távol lévő Wittner Máriát. „Azért jöttünk, hogy megértsük a csodát, és még jobban értsük a gyalázatot... A csodát, hogy hogyan történik meg a nemzettel, hogy nemcsak hogy nem felejti el a szabadság ízét, hanem harcol érte, és a bukás után nem kér bocsánatot. Ha a forradalom el is bukott, a tisztesség, a becsület és a hűség nem bukott el, nem árulták el„ – mondta.

Nagy Imre kivégzésének helyszínén, a Kisfogház Emlékhelyen ezt követően először Gyurcsány Ferenc miniszterelnök két idősebbik fiával koszorúzott, majd Fónay Jenő és Mécs Imre az egykori halálra ítéltek nevében helyezett el koszorút.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.