A szervezett bűnözés áll a színesfémtolvajok mögött?

A rendőrség szerint nem szervezett bűnözői csoport áll az utóbbi években ismét megszaporodó színesfémlopások mögött, míg a károsultak ennek ellenkezőjét állítják – derült ki a témában tartott keddi budapesti konferencián elhangzott előadásokból. 2005-től ismét emelkedett a az ilyen bűnesetek száma.

MNO
2007. 09. 04. 15:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Simon Tamás, az Országos Rendőr-főkapitányság bűnügyi főosztályvezetője azt mondta: jogszabály-módosítással és az érintett szervezetekkel közösen létrehozandó munkacsoporttal lehetne hatékonyan fellépni a színesfémtolvajok ellen. Az ezredes hozzátette: ez akár közös járőrszolgálatot és időszakos ellenőrzést is jelenthetne. A színesfém-felvásárlók fokozottabb ellenőrzésével is lehetne eredményt elérni. A rendőrség szerint színesfém lopásra szakosodott bűnszervezetekre utaló információ eddig nem merült fel, a magyar hatóságoknak nincs ilyen információja.

A Hulladékhasznosítók Országos Egyesület vas- és színesfémhulladék szakosztályának elnöke szerint a bűncselekmények visszaszorítását a felvásárlások szigorításával, a személyigazolvánnyal történi adatrögzítéssel és a telepregisztrációval lehetne elérni. Horváth Ferenc megjegyezte: az egyesületnek 64 vállalkozó tagja van, de több mint ezer bejegyzett, színesfém átvételre szakosodott vállalkozás üzemel az országban, és a folyamatos megszűnések, átalakulások miatt nehéz becsülni mennyi jelenleg a legális átvevő. Az elnök kijelentette: a szobrok, köztéri emlékműveket eddig sem a legális átvevőkön keresztül adták el, azok darabolás, majd beolvasztás után kerülnek a felvásárlókhoz.

Nem megélhetési bűnözésről van szó

Gémesi György szerint a megoldás kulcsa az lenne, ha az állam monopolhelyzetbe kerülne, és kizárólag ő adna jogosítványt arra, hogy ki kereskedhet színesfémmel. A Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke úgy fogalmazott: a felvásárlói rendszert az teszi tönkre, hogy ellenőrizhetetlen a felvevő piac, mert nehéz szociális helyzetben lévő embereket megbíznak a lopással, majd a tőlük átvett anyaggal eltűnnek. Gémesi György kijelentette: „a színesfém-kereskedő vállalkozások egy jelentős része a szervezett bűnözés része„. Hozzátette: a kamerák, biztonsági őrök alkalmazása nem jelent megoldást, meg kell teremteni a jogszabályi hátteret, úgy, mint a pálinkakereskedés, az olajszőkítés és a borhamisítás területén végzett intézkedésekkel.

Boross Norbert, az Elmű kommunikációs igazgatója úgy fogalmazott: a probléma mindenkit érint, mert nem foglalkozási, megélhetési bűnözéssel nézünk szembe, hanem szervezett, nagyipari bűnözéssel. A rézpiac nemzetközi áremelkedésével a színesfémlopások száma is emelkedik. Az igazgató véleménye szerint társadalmi összefogásra lenne szükség, mert a lopásokat követő szolgáltatás-kimaradás akár emberi életet is követelhet.

A rendőrség adatai szerint a színesfémlopások száma 2001-ben volt a legmagasabb, de 2005-től ismét emelkedett, és idén az első fél évben 562 eset történt, míg tavaly egész évben 844 bűncselekmény vált ismertté. A színesfém tolvajok főként rézkábeleket lopnak el akár működő vezetékekből, de az alumínium és a vas, és más kohászati terméket is eltulajdonítják. De elviszik a csatornafedeleket is, és a köztéri szobrok sem számítanak már tabunak.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.