Határon túli magyar nyelvi konferencia volt Debrecenben

A határon túli magyar nyelv kutatásának időszerű kérdéseit tekintették át a szakemberek a Debreceni Akadémiai Bizottság (DAB) székházában kedden befejeződött kétnapos tanácskozásukon - tájékoztatott a helyszínen Szoták Szilvia, a Pécsi Tudományegyetem doktorandusza.

MNO
2007. 09. 04. 16:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elmondása szerint 2001 és 2003 között hét határon túli régióban alakultak meg a magyar nyelvi kutatóhelyek és irodák. A hálózatba tömörült szervezeteket a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Nyelvtudományi Intézete és az Etnikai-Nemzeti Kisebbségkutató Intézete koordinálja – tette hozzá. Legfontosabb feladatuknak a határon túli élő magyar nyelv vizsgálatát tekintik – mondta a szakember, hozzátéve, hogy ahány régió, annyi változata van a magyar nyelvnek.

Kolláth Anna (Szlovénia), a Maribori Egyetem magyar tanszékének vezetője fontosnak tartotta megjegyezni, hogy a határon túli magyar nyelv helyi sajátosságai nem hibák. A magyar nyelvben bekövetkezett változásokat nem tekintjük nyelvromlásnak – mondta a helyi dialektusokról a szakember. Emlékeztetett rá, hogy Trianon után a magyar nyelv is különböző módon fejlődött a határon túli területeken, ahol különféle államnyelvi elemek kerültek be a beszélt nyelvbe.

Ezeket a szakemberek most feltérképezik, s összeállítottak egy úgynevezett „szólistát„, egyfajta határon túli adatbázist, ahol felsorolják, hogy különböző térségekben ugyanazt a kifejezést milyen módosulásokkal használják. Ezeket a formulákat aztán gyakorlatilag felkínálják a nyelvhasználóknak, jelezve, hogy egy-egy fogalmat másként is ki lehet fejezni, s az ugyanazt jelenti, de „nem beszennyezi”, hanem színesíti a magyar nyelvet.

Mint azt Kolláth Anna elmondta: szeretnék elérni, hogy a határon túli magyar tankönyvekben például a földrajzi neveket helyesen írják le és szerepeljenek azokban az adott ország neveinek magyar megfelelői is. A szakemberek egyébként évente kétszer is tartanak a debrecenihez hasonló, kifejezetten nyelvi szakmai munkamegbeszélést ezekről a kérdésekről. Az MTA Nyelvtudományi Intézetének honlapján hozzá is férhetőek az ilyen jellegű nyelvi kutatások eredményei – fűzte hozzá a Maribori Egyetem tanszékvezetője.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.