Rekord: minden idők legnagyobb tőkekivonása Magyarországról

Minden idők legnagyobb, egy hónap alatti tőkekivonását hajtották végre augusztusban a külföldiek Magyarországról – erősítették meg a portfolio.hu feltételezését a Magyar Nemzeti Bank szakértői. Mintegy 1050 milliárd forint értékben adtak el forintot a külföldiek úgy, hogy eközben a magyar állampapír-állományuk történelmi csúcsra emelkedett.

MNO
2007. 09. 05. 7:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly nyáron a tőkekivonás leghevesebb hónapjában a mostani összegnek csak a kétharmadáért adtak el forintot a külföldiek, a magyar fizetőeszköz mégis az idén augusztusinál lényegesen nagyobb mértékben gyengült az euróval szemben. Az egy évvel ezelőtti és a mostani tőkemozgások okai alapvetően eltérnek egymástól, ez a magyarázat a magyar fizetőeszköz – egyébként már hónapok óta – meglepőnek mondható stabilitása mögött – írja a portfolio.hu.

Az idei, különböző intenzitást mutató tőkekivonás már április óta minden hónapban folytatódik. A példátlan forinteladást az magyarázza, hogy igen nagy mértékben, mintegy 800 milliárd forinttal emelkedett augusztusban a külföldi szereplők nettó forint-deviza „swap” állománya, de a rekordot a magyar részvénypiacon zajló folyamatok is generálták.
Augusztusban a külföldiek nettó értelemben mintegy 250 milliárd forintnyi részvényt adtak el a Budapesti Értéktőzsde legjelentősebb papírjaiból. Eközben az állampapír-állományuk körülbelül 50 milliárd forinttal, 3200 milliárd forintnál történelmi csúcsra emelkedett a hónap közepén.

És a forint miért nem gyengül?

Alapvetően négy főbb tényező segített abban, hogy a magyar fizetőeszköz csak mérsékelt gyengülést szenvedett el a rendkívül nagy külföldi nettó forinteladás mellett is augusztusban.

Nagyon valószínű, hogy a háztartások esetében folytatódott a főként ingatlan- és fogyasztási célú devizahitel-felvétel (júliusban több mint 600 millió eurós, azaz mintegy 150 milliárd forintos értékkel új csúcson volt a szektor nettó forintkereslete – tudtuk meg az MNB illetékeseitől).

A gyengébb forintárfolyam mellett folytatódhatott (élénkülhetett) a vállalati devizabetét-leépítés, illetve folytatódhatott a devizahitel-felvétel is, így feltételezhető, hogy a vállalati szektor is forintvásárlóként jelent meg a devizapiacon.

A magyar állampapírpiacon nem mutatkozott érdemi eladói nyomás a külföldiek részéről.

Lényeges lehetett a forint „fékezett„ gyengülésében a befektetők árfolyam-várakozásának szerepe is. Az augusztusi kamatdöntést megelőző elemzői felmérésében ugyanis számos szakértő csak átmenetinek tekintette a forint amerikai másodlagos jelzáloghitel-piaci problémákból eredő gyengülését, azaz a hosszú távú árfolyam-várakozásokra érdemben nem hatottak a hónap közbeni fejlemények.

(portfolio.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.