Újabb arculcsapás az egyiptomi sajtószabadságnak

Két hónap letöltendő börtönbüntetésre enyhítette a fellebbviteli bíróság az egyik egyiptomi ellenzéki újságíróra kiszabott büntetést, tudhatjuk meg az al-Dusztúr című napilap hétfői számából. Elhunyt a francia gyarmatosítás elleni marokkói ellenállás egyik legkiemelkedőbb alakja, olvasható az al-Dzsazíra.neten.

Kun Zsuzsanna
2008. 09. 29. 12:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Al-Dusztúr

Két hónapi letöltendő szabadságvesztésre enyhítette a kairói fellebbviteli bíróság az al-Dusztúr ellenzéki napilap főszerkesztőjére, Ibráhím ’Íszára kiszabott büntetést. ’Íszát az elsőfokú bíróság eredetileg hathavi börtönbüntetésre ítélte, mivel bizonyítottnak látta a vádakat, mely szerint lapjában „hazug információkat jelentetett meg Hoszni Mubárak államfő egészségi állapotáról, mellyel ártott a közérdeknek, illetve a nemzeti gazdaságnak”. Az ügy eredetileg még 2007 júniusára megy vissza, amikor több ellenzéki és független napilap is információkat jelentetett meg Mubárak elnök egyre romló egészségi állapotáról, köztük az al-Dusztúr is, mégis csupán ’Íszá ellen indult az ügyben eljárás.

’Íszá a Reutersnek adott telefonos interjújában kifejtette: „Úgy hiszem, hogy ez az ítélet az egyiptomi újságírás számára a pokol kapuját nyitja meg… visszatérít minket a sajtószabadság terén az origóhoz…” Felemelte a szavát az ügyben az újságíró szakszervezet is. Felkérték a főügyészt, hogy az ítélet végrehajtását függessze fel legalább addig, amíg ’Íszát meg nem hallgatja a Semmisítőszék (Court of Cassation) is. Szaláh ’Abd al-Makszúd, a szakszervezet képviseletében így nyilatkozott: „ez nem más, mint a sajtószabadság elleni támadás, ami ráadásul szembemegy Mubárak elnök négy évvel ezelőtti ígéretével, mely szerint a sajtóval kapcsolatos ügyekben nem szabnak ki börtönbüntetést”.

Al-Dzsazíra.net

Szombaton, 87 éves korában elhunyt a francia gyarmatosítás elleni marokkói harc egyik legjelesebb képviselője, ’Abd al-Karím al-Khatíb. Al-Khatíb 1956-tól, a Marokkói Királyság függetlenné válásától 2004-ig, nyugalomba vonulásáig a politikai élet jeles alakja volt. Több alkalommal töltött be miniszteri posztot, köztük szakmájába vágóan az egészségügyi tárca élén, illetve volt a parlament elnöke, és a törvényhozási bizottság vezetője is. Mivel jó kapcsolatot ápolt az észak-afrikai felszabadító mozgalmak (Afrikai Nemzeti Konferencia, Angolai Felszabadításáért Népi Mozgalom) vezetőivel, a királyi család diplomáciai feladatokkal bízta meg. 1996-ban megalapította az Igazság és Fejlődés Pártja elnevezésű iszlamista, ellenzéki pártot, melynek 2004-ig töltötte be vezetői posztját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.