Utolsó előtti állomáson vagyunk az USA-vízummentesség útján

Szerdán írja alá az amerikai vízummentességhez szükséges utolsó megállapodást Magyarország és az Egyesült Államok – mondta Kohári Lajos, a Külügyminisztérium helyettes szóvivője hétfőn az MTI-nek.• Jövőre már nem kell vízum az Egyesült Államokba?

MNO
2008. 09. 29. 11:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bűnügyi adatok cseréjéről szóló megállapodást a tervek szerint Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter és April H. Foley amerikai nagykövet írja majd alá Budapesten – mondta Kohári. A kormány tervei szerint az aláírást követően a kabinet azonnal benyújtja az erről szóló javaslatot az Országgyűlésnek, amely sürgősséggel tárgyalhat a kérdésről.

A kormány múlt szerdán hagyta jóvá a szerződés szövegét. Göncz Kinga külügyminiszter vasárnap Chicagóban arról beszélt, hogy jó esélyt lát arra, hogy január 12-e körül életbe lép az amerikai–magyar vízummentességi megállapodás. Most már jóformán minden csak attól függ, hogy időben kiépül-e a tengerentúlon az elektronikus beléptető-ellenőrző rendszer – tette hozzá a magyar diplomácia vezetője.

A bűnügyi adatok cseréjéről szóló egyezmény célja a szervezett bűnözés és a bűnelkövetők felderítése. A megállapodás alapján például a nyilvántartásokban szereplő ujjlenyomatokat és a DNS-mintákat is kicseréli a két ország. A hivatalos álláspont szerint azonban Magyarország nem fog több adatot átadni az Egyesült Államoknak, mint amennyit megoszt az Európai Unió tagállamaival.

A megállapodás többszöri csúszás után jött létre. Először július végén, augusztus elején szerették volna aláírni, később szeptember 10-e volt a határidő. Az Egyesült Államok szerint az amerikai fél hibájából csúszott a megállapodás, a magyar külügyminisztériumi szakemberek pedig arról beszéltek, hogy tisztázni kellett, milyen adatokat cseréljen ki a két állam. A dokumentum korábbi tervezete szerint ugyanis Magyarországnak szenzitív személyes adatokat is ki kellett volna adnia az Egyesült Államoknak. A magyar fél kérésére azonban végül kivették a megállapodásból azt a pontot, hogy az egyének szexuális orientációjáról, politikai hovatartozásáról és szakszervezeti tagságáról is megossza egymással az információkat a két állam.

A vízummentességi programhoz vezető úton a mostani a negyedik írásos dokumentum az Egyesült Államok és Magyarország között: először tavasszal egyetértési memorandumot írt alá a két ország, majd megszületett a terroristagyanús személyek adatainak cseréjéről szóló megállapodás, egy levélváltással pedig megállapodtak az elveszett és ellopott útlevelek adatainak cseréjéről. Ha a bűnügyi adatok cseréjéről szóló megállapodást is aláírják, akkor már csak egyetlen nyitott kérdés marad a vízummentességi programhoz való csatlakozás kapcsán: az utolsó szükséges kritérium az, hogy az elutasított vízumkérelmek aránya tíz százalék alatt maradjon. Ez az amerikai pénzügyi év végén, szeptember 30-a után derül ki.

Jelenleg 27 állam – Nyugat-Európa legtöbb országa, továbbá Ausztrália, Brunei, Japán, Új-Zéland és Szingapúr – polgárai utazhatnak vízum nélkül az Egyesült Államokba. Washington az idén nyolc állammal írt alá előzetes megállapodást a vízummentességi programhoz csatlakozásról. Magyarországnak, Szlovákiának, Csehországnak, Litvániának, Észtországnak, Lettországnak, Máltának és Dél-Koreának azonos feltételeknek kell eleget tenniük ahhoz, hogy csatlakozhassanak. Az EU új tagállamai közül eddig csak Szlovénia részese a programnak.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.