150 milliárd dollárra nőtt a pénzügyi mentőcsomag az AIG-nek

Az amerikai kormány az eredetileg tervezett 85 milliárd helyett 150 milliárd dolláros pénzügyi mentőhálót tart a világ legnagyobb biztosítója, az American International Group (AIG) alá, közölte a The Wall Street Journal hétdőn, az előző este erről kötött megállapodást ismertetve.

MNO
2008. 11. 10. 16:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormányzat 60 milliárd dollár kölcsönt nyújt az AIG-nek, 40 milliárd dollárért elsőbbségi részvényeket vásárol a cégből, és 50 milliárd dollárt szán két részletben a cég befagyott pénzügyi eszközeinek felvásárlására, írta az újság az ügylethez közeli forrásra hivatkozva.

A szövetségi tartalékbankrendszer (Fed) eredetileg szeptember közepén bejelentette: 85 milliárd dollárig terjedő rendkívüli hitelt nyújt az AIG-nek, hogy megmentse az összeomlástól. Az akkori információk szerint a kétéves kölcsönért cserébe az amerikai kormány 79,9 százalékos tőkerészesedést szerez az AIG-ben. Dana Perino, a Fehér Ház szóvivő az AIG kvázi államosítása kapcsán két hónapja úgy fogalmazott: tekintettel a cég méreteire, annak összedőlése nagyobb kockázattal járt volna, mint a 85 milliárd dolláros kölcsön nyújtása.

A The Wall Street Journal hétfői közlése szerint a 150 milliárd dollárra növelt összegről vasárnap este született megállapodás. A további részletek napokon belül nyilvánosságra kerülhetnek. A lap figyelmeztetett: az ügyletnek komoly politikai következményei lehetnek, különösen a kongresszus demokrata párti vezetői tiltakozhatnak, hiszen a pénzügyminisztérium, miközben az óriásbiztosítót kimenti, a detroiti autóiparnak mindeddig nem volt hajlandó segítő kezet nyújtani. A lap úgy tudja, hogy a 40 milliárd dolláros részvényvásárlást a kormány a kongresszus által korábban elfogadott, 700 milliárd dolláros, általános bankmentő keretből tervezi végrehajtani. Az újság értékelése szerint az új 150 milliárd dolláros terv annak a beismerését jelenti, hogy az eredetileg szánt 85 milliárd dollár nem tudja stabilizálni a céget, még a biztosító számára múlt hónapban nyitott, további 37,8 milliárd dolláros hitellel együtt sem. Az AIG-nek világszerte 100 ezer alkalmazottja van.

Az AIG harmadik negyedbeli 24,47 milliárd dolláros adó előtti vesztesége a legnagyobb a cég 89 éves történetében, és meghaladja az elemzői várakozásokat: a befektetési veszteségek mellett az idei hurrikánszezon kárai is erősen terhelték a biztosítót. Egy évvel korábban még 3,09 milliárd dollár volt a nyereség. Egy éve az AIG-részvények még 57 dollárt értek, pénteken a biztosító részvényei 2,11 dolláron zártak.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.