Az amerikai Szövetségi Országos Jelzálog Egyesülés (Federal National Mortgage Association), amelyet nevének rövidítése – FNMA – nyomán hivatalosan is Fannie Mae-nek hívnak, ötödik negyedéve veszteséges, de ez a legutóbbi rekord méretű volt. A nagy veszteséget adófizetési képességének leértékelése, a rossz kintlevőségekkel szembeni tartalékolás növelése és a piaci áron nyilvántartott értékpapír-portfolió további értékvesztése okozta.
Növekvő nehézségeikre tekintettel az amerikai kormány korábban, szeptember elején állami ellenőrzés alá vette a két legnagyobb amerikai jelzáloghitel-intézetet, a Fannie Mae-t és a Freddie Macet (Szövetségi Lakáskölcsön Jelzálog Részvénytársaság, Federal Home Loan Mortgage Corporation, FHLMC). A két intézet együttesen körülbelül 5,2 billió dollárnyi saját és garantált követeléssel rendelkezik, ez a 12 billió dolláros amerikai jelzálogpiacnak közel a felét biztosítja, és az éves amerikai hazai össztermék (GDP) több mint egyharmadának felel meg. Követeléseik majdnem 20 százalékának erejéig külföldi, főleg ázsiai központi bankoknak tartoznak, kötvényekben.
E két cég közvetlenül nem ad ki jelzáloghitelt, hanem a jelzálogpiaci hitelek garantálásával, illetve felvásárlásával, kötvényekké konvertálásával és azok tovább-eladásával foglalkozik, a tényleges hitelezők afféle biztosítóintézeteként, eredetileg magán részvénytársaságként, de eleve törvényben rögzített alapszabállyal. Megalakításuk eredeti célja az volt, hogy a jelzálogkölcsönök másodlagos piacát kialakítva növeljék a jelzáloghitelezés rendelkezésére álló likviditást. A közvetlen állami ellenőrzés állami tőketámogatással is jár. Erre tekintettel, a növekvő veszteség ellenére, a Moody's hitelminősítő hétfőn külön közleményben megerősítette a Fannie Mae hosszú futamú "Aaa" és "Prime-1" rövid lejáratú osztályzatát.
(MTI)
Putyin csak játszadozik Donald Trumppal?
