Az elnök szerint a gazdaság munkaerő-piaci igénye jelenleg „elég messze esik” a képzési rendszertől. Mint mondta, a felsőfokú intézményekben nagy tömegben képeznek embereket „diplomagyárakként”, de a végzettek nem tudnak elhelyezkedni, és kényszerűségből elvállalnak olyan munkaköröket, amelyekhez csak középfokú végzettség kellene. A „leszorító erő” pedig tovább hat, már a szakmunkás is elvállal betanított munkát, a képzetlen embereknek pedig még kevesebb lehetőségük marad az elhelyezkedésre – tette hozzá. Borsik János szerint a pénzügyi válságot követő gazdasági válság után elindult a foglalkoztatási krízis is. Ez visszafelé is így fog működni – jegyezte meg.
A pénzügyi helyzet stabilizálódni látszik, a gazdaság az év utolsó harmadában, negyedében már pozitív jeleket mutathat, és ehhez képest csak később várható pozitív változás a foglalkoztatásban – fejtette ki. Az ASZSZ vezetője úgy fogalmazott: „ha valamelyik politikus – mindegy, hogy kormányon vagy ellenzékben – kijelenti, hogy x idő alatt ennyi munkahelyet teremtünk, mintha nélkülözné a gazdasági reálfolyamatok ismeretét”.
Bírálta az elnök, hogy „amikor a válság lecsengését próbálják körüljárni politikusok, közvéleményt befolyásoló tényezők, mintha azt a látszatot keltenék, hogy vége lesz a válságnak, és folytatjuk tovább, amit addig csináltunk. Semmi nem lesz már úgy, mint ahogy volt” – szögezte le Borsik János.
(MTI)

Vége van! Nem kicsit, nagyon! – Gyurcsány Ferenc tündöklése és bukása