Minimálbér: nem járt elbocsátásokkal

2001. 04. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem történt tömeges elbocsátás, s a részmunkaidőben foglalkoztatottak száma sem növekedett jelentősen a minimálbéremelés miatt – állapította meg az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) vizsgálata. A szakszervezetek viszont úgy vélik, a részmunkaidős foglalkoztatás érzékelhetően nőtt a minimálbér-emelés óta.Közel kétszázötvenezer munkavállalóra és több mint 6700 munkaadóra terjedt ki az OMMF vizsgálata. A minimálbérrel kapcsolatos szabályszegést a munkáltatók kevesebb mint négy százalékánál, részmunkaidős dolgozót érintő szabálytalanságot pedig a foglalkoztatók mintegy fél százalékánál állapítottak meg – mondta Harrach Péter szociális és családügyi miniszter, hozzátéve: a korábbi aggodalmak ellenére lényeges és tömeges visszaélések nem történtek a minimálbér-emelés miatt.Békés András, az OMMF elnöke elmondta: a minimálbért érintő leggyakoribb szabálytalanság az írásba foglalt munkaszerződés nélküli foglalkoztatás és a színlelt megbízás volt. Megemlítette, hogy a munkaadók a nők sérelmére több szabálytalanságot követtek el. Hanti Erzsébet, az MSZOSZ tárgyalócsoportjának vezetője elmondta: megkérdőjelezhetőnek tartja a vizsgálat eredményét, hiszen az OMMF-nek nincs arra kapacitása, hogy közel hétezer munkáltatónál alaposan vizsgálja, milyen lépés követte a minimálbér-emelést.Sáling József, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének elnöke feleslegesnek nevezte az emelést megelőző aggodalmat, bár szerinte is jelentkeznek feszültségek. Megjegyezte: tömeges elbocsátások valóban nem történtek, de a részmunkaidős foglalkoztatás januártól nyolc százalékkal emelkedett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.