Ebben az évben a hagyományosan összeállított alapfüzetcsomagokért a legtöbbet – 1230 forintot – az ötödik, a hatodik és a hetedik osztályba lépő diákoknak kell fizetniük. A nyolcadikosok csomagja 933, az elsősöké 894 forintba kerül. Ehhez jönnek még az iskolák által meghatározott egyéb taneszközök – például író- és rajzlapok, rajztábla, betűkészlet, pálcikák, vonalzók, színes ceruzák, festékek, logikai játékok, zsírkréták, radírok, hegyezők, ragasztók, gyurmák, technika, torna-, illetve tisztasági csomag –, amelyek árai a minőségtől és a márkától függően nagyon eltérők. A legegyszerűbb kisméretű tolltartók 390 forintnál kezdődnek, de egy jól felszerelt tolltartó ára elérheti akár a 4-5 ezer forintot is. A legolcsóbb hátizsák 2299 forintba került, de árulnak a boltokban harmincezerért is hátitáskát.
A mostani tanévkezdésre az iskolák 14,1 millió tankönyvet rendeltek 7,3 milliárd forint értékben. A tankönyvek árai az ezer leggyakrabban rendelt könyvnél átlagosan 5 százalékkal emelkedtek. Az állam a központi költségvetésből 3,3 milliárd forintot fordít tankönyvtámogatásra. A pénz közvetlenül a szülőkhöz kerül, diákonként átlagosan 2390 forinttal enyhítve a tankönyvvásárlással járó kiadásokat. Az egy-egy intézményre jutó összeget az iskolák differenciáltan oszthatják el a tanulók rászorultságától függően. A tankönyvcsomagok az általános iskola alsó tagozatán 2–4 ezer forintba, a felső tagozaton 5–6 ezer, míg a középiskolákban 8–10 ezer forintba kerülnek.
A tanévkezdés azoknak a szülőknek, akiknek gyermeke idén kezdi meg az általános iskolát, mintegy 10-12 ezer forintjába kerül. Tavaly még 8-9 ezer forintból össze lehetett állítani egy iskolakezdő kisdiák felszerelését.
A közoktatási intézmények 80 százaléka augusztus 29-én kezdi a tanévet, a többi intézményben ez a dátum szeptember 3. A BKV, a MÁV és a Volánbusz járatain a diákigazolvány után járó kedvezmények már augusztus 27-től érvényesek. A tanév minden iskolában 185 napos lesz, ahol augusztus 29-én kezdődött a tanítás, ott 2002. június 14-ig, ahol szeptember 3-án, ott június 19-ig tart. A tanítási szünetek minden intézményben ugyanakkor lesznek. Az őszi szünet október 29. és 31. között, a téli december 27. és január 2. között, a tavaszi pedig március 27. és április 2. között lesz.
A tankönyvtámogatáson túl a tanévkezdéssel járó kiadásokat enyhítheti a leginkább rászorulóknál a négyezer forintos 13. havi kiegészítő családi pótlék. Továbbá a helyi önkormányzatok a tanulókat – azok szociális helyzete alapján – 3-8 ezer forint közötti beiskolázási támogatásban részesítik.
Elgázolt egy embert a vonat Budapesten az éjszaka