Becsengettek

Az általános iskolát most megkezdő kisdiákok tanévkezdése mintegy 10-12 ezer forintjába kerül a szülőknek, bár a tanszerek és kiegészítő felszerelések árai a minőségtől és a márkától függően nagyon eltérők. A tankönyvek árai átlagosan 5 százalékkal emelkedtek az idén a tavalyihoz képest. A közoktatási intézmények túlnyomó többségében ma kezdődik a tanítás, a többi iskolában szeptember 3-án csengetnek be.

2001. 08. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ebben az évben a hagyományosan összeállított alapfüzetcsomagokért a legtöbbet – 1230 forintot – az ötödik, a hatodik és a hetedik osztályba lépő diákoknak kell fizetniük. A nyolcadikosok csomagja 933, az elsősöké 894 forintba kerül. Ehhez jönnek még az iskolák által meghatározott egyéb taneszközök – például író- és rajzlapok, rajztábla, betűkészlet, pálcikák, vonalzók, színes ceruzák, festékek, logikai játékok, zsírkréták, radírok, hegyezők, ragasztók, gyurmák, technika, torna-, illetve tisztasági csomag –, amelyek árai a minőségtől és a márkától függően nagyon eltérők. A legegyszerűbb kisméretű tolltartók 390 forintnál kezdődnek, de egy jól felszerelt tolltartó ára elérheti akár a 4-5 ezer forintot is. A legolcsóbb hátizsák 2299 forintba került, de árulnak a boltokban harmincezerért is hátitáskát.
A mostani tanévkezdésre az iskolák 14,1 millió tankönyvet rendeltek 7,3 milliárd forint értékben. A tankönyvek árai az ezer leggyakrabban rendelt könyvnél átlagosan 5 százalékkal emelkedtek. Az állam a központi költségvetésből 3,3 milliárd forintot fordít tankönyvtámogatásra. A pénz közvetlenül a szülőkhöz kerül, diákonként átlagosan 2390 forinttal enyhítve a tankönyvvásárlással járó kiadásokat. Az egy-egy intézményre jutó összeget az iskolák differenciáltan oszthatják el a tanulók rászorultságától függően. A tankönyvcsomagok az általános iskola alsó tagozatán 2–4 ezer forintba, a felső tagozaton 5–6 ezer, míg a középiskolákban 8–10 ezer forintba kerülnek.
A tanévkezdés azoknak a szülőknek, akiknek gyermeke idén kezdi meg az általános iskolát, mintegy 10-12 ezer forintjába kerül. Tavaly még 8-9 ezer forintból össze lehetett állítani egy iskolakezdő kisdiák felszerelését.
A közoktatási intézmények 80 százaléka augusztus 29-én kezdi a tanévet, a többi intézményben ez a dátum szeptember 3. A BKV, a MÁV és a Volánbusz járatain a diákigazolvány után járó kedvezmények már augusztus 27-től érvényesek. A tanév minden iskolában 185 napos lesz, ahol augusztus 29-én kezdődött a tanítás, ott 2002. június 14-ig, ahol szeptember 3-án, ott június 19-ig tart. A tanítási szünetek minden intézményben ugyanakkor lesznek. Az őszi szünet október 29. és 31. között, a téli december 27. és január 2. között, a tavaszi pedig március 27. és április 2. között lesz.
A tankönyvtámogatáson túl a tanévkezdéssel járó kiadásokat enyhítheti a leginkább rászorulóknál a négyezer forintos 13. havi kiegészítő családi pótlék. Továbbá a helyi önkormányzatok a tanulókat – azok szociális helyzete alapján – 3-8 ezer forint közötti beiskolázási támogatásban részesítik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.