Téglás: hadiüzem helyett termálszálló

Nemzetközileg is ismert fürdővárossá válhat a Hajdú-Bihar megyei Téglás. Az önkormányzati tulajdonban lévő, s most szállodahasznosításra meghirdetett Degenfeld-kastély alatt termálvíz, a helybeliek szerint a hajdúszoboszlóival megegyező minőségű gyógyvízréteg található – s a várható befektetői szerződés aláírása után szó szerint is megpezsdülhet a kisváros élete.

Varga Attila
2001. 09. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Hajdú-Bihar megyei Téglást gróf Bek Pál Debrecen királyi biztosaként végzett szolgálataiért 1799-ben kapta meg. A földmérő-mérnöki végzettségű arisztokrata a nagyközség lakott területének dombos határában 1804-ben egy kastélyt építtetett. Ott a XVIII. és a XIX. században igen élénk szellemi élet folyt, gyakorta látott vendég volt Kölcsey Ferenc, Csokonai Vitéz Mihály, Széchenyi István, az 1848-as tábornok Nagy Sándor József s Kazinczy Ferenc. Kazinczy szerint egyébként a kovácsoltvas díszítményes kastély „olyan királyi épület kicsinyített mása, hogy a szemlélőt frappírozza”. A kastélyt körülvevő tízhektáros angolkert és kastélypark kialakítása már
Bek Pál unokájának, Degenfeld Gusztávnak az érdeme. Külföldről hozatott, különleges fafajokat telepített: platánt, tulipánfát, fekete-diót. A ligetes parkkal övezett kastélyt körbeölelte a fejlődő település.
A huszadik század második felében a tanácsrendszer kezelésébe került a kastély, s gyermekotthon működött falai között. A Hajdú-Bihar megyei önkormányzat két éve bezáratta az otthont, a gyermekeket pedig lakásotthonokban helyezték el. – A téglási önkormányzat 1999-ben vásárolta meg a területén, a város középpontjában található Degenfeld-kastélyt, s 2000-ben fizették ki az üzleti titokként kezelt vételárat – tudom meg a település jegyzőjétől, Vatai Imrénétől. Előkerültek a régi iratok a hetvenes években végzett fúrásokról, amelyek szerint termálvíz, valószínűleg a hajdúszoboszlóival azonos minőségű gyógyvíz található a település, leginkább a kastélypark alatt. Mivel egy kastélyfürdő az ország határain kívülről is sok turistát csábíthat a kisvárosba, Csobán József polgármester a képviselő-testület felhatalmazásával befektetőt keres a kastély és a termálvíz hasznosításához – szögezi le Vatai Imréné jegyző. Mint mondta, több lehetséges jelölttel tárgyalnak, de még nem dőlt el, hogy az önkormányzat eladja az ingatlant, vagy társtulajdonosa lesz egy működtetésre létrehozandó gazdasági társaságnak. A 6300 lakosú településen százszázalékos a gázközművesítés és az áramellátottság, nyolcvanszázalékos a szennyvízelvezetés. Mintegy ezer embernek ad munkát a háztartásigép-gyártó Hajdúsági Rt., jelentős munkaerőt köt le a malom s a kereskedelmi vállalkozókból álló bolthálózat, de még így is húszszázalékos a munkanélküliség. A jegyző szerint a kastélyból kialakítandó gyógyszálló és a termálfürdő több száz helybeli családnak biztosíthatná a megélhetést, az elszállásolást nem a kastélyban kérők a „falusi turizmus” lehetőségét növelnék, s a vendéglátás, a kereskedelem is fellendülhetne.
Mivel már a hetvenes években lehetett tudni, hogy értékes termálvízréteg húzódik Téglás alatt, s a Degenfeld-kastélyban akkor is kitűnő lehetőség lett volna a gyógyturisztikai hasznosításra, óhatatlanul is felmerül a kérdés, hogy miért hevertek az asztalfió-kokban a fúrások eredményei. A város határában található Hajdúsági Rt.-t korábban Hajdúsági Iparműveknek hívták, s a KGST- cserekereskedelem alapján az itt gyártott mosógépekkel mostak a havannai, kalinyingrádi és varsói asszonyok is. Akkoriban hétpecsétes titok volt, hogy a 3600 főt foglalkoztató téglási gyár egyik üzemegységében hadiipari eszközöket gyártanak a helybeliek a Szovjetunió számára. Nos, nem lehetett érdeke a tanácsi szerveknek az, hogy a hadiüzem szomszédságában pezsgőfürdőben áztassák derekukat a magyar és lengyel szénbányászok vagy az ajkai bauxitválogatók – vélekedem. A jegyző, Vatai Imréné szerint elképzelhető, hogy ilyen okok is álltak a háttérben, de ezt ma már nehéz lenne kideríteni. A jelenkornak is megvannak az értékesítést gátló tényezői, hiába a tulajdonosi akarat, a közlekedési lehetőségek nehezítik a hasznosítást – szögezte le. – Bár Téglás a Debrecent Nyíregyházával összekötő 4-es számú főközlekedési út mentén található, eddig a rossz közlekedés miatt elriadtak a Téglásra más iránt érdeklődő, befektetői szándékkal érkezők. A téglási jegyző feleleveníti, amikor az egyik ipari terület iránt érdeklődő üzletfelet várták az önkormányzatnál. Debrecen felől érkezve, a megyeszékhelytől elválasztó tizen-egynéhány kilométert ködös-csúszós időben háromnegyed óra alatt tette meg a férfi, s ez elég volt neki: már nem is akart velünk tárgyalni. Ugyanakkor már az autópálya létesítésének terve is felélénkítette a beruházási kedvet – mondja Vatai Imréné. Elmondja, hogy a „D” változat megvalósulása esetén a településtől 10-12 kilométerre halad el majd a pályaszakasz, ez pedig nagy esélyt ad a szálloda- és gyógyfürdő-beruházás megvalósulására. Még az ősz folyamán aláírjuk a kiválasztott befektetővel a szerződést – vélte a vezető.
Lőrincz János 1967 és 1989 között volt Téglás tanácselnöke. Az egyik környéki településen élő, ma is fiatalos mozgású férfi készségesen ad felvilágosítást a szocialista időszak Téglást érintő településfejlesztési kérdéseivel kapcsolatban. Mint mondja: a más településen végzett fúrások azt igazolták, hogy Téglás térségéig elérhet a földrétegben található termálvíz, s a téglási tanácsi vezetésben a hetvenes évek elején merült fel, hogy jó lenne fürdőt létesíteni a nagyközség területén. Egy budapesti szakembert kértek fel arra, állapítsa meg, hogy van-e melegvíz a település és a kastélypark alatt. A férfi elvégezte a fúrásokat, s kiderült, hogy 1040 méter mélységben 70 Celsius-fokos meleg víz található, amely a belső nyomás következtében a földfelszínt hatvannyolc méterig megközelíti, s már csak onnantól kell szivattyúkkal felszínre hozni a termálkincset. – Az elsődleges szakvélemény szerint a hajdúszoboszlói, debreceni gyógyvízrétegből származó, tehát azonos összetételű vízről van szó – szögezi le. Megtudom, hogy a „gyárközség” tanácsi vezetésének tervét az iparművek igazgatósága is támogatni látszott, ám ebben a kérdésben a megyei tanács mondta ki a végső szót, azaz csak Hajdúdorogon létesülhetett fürdő. Az egykori tanácselnök nem tudta megerősíteni, hogy a páncélozott járművek áttörésére alkalmas – s Vietnamban is felbukkanó – speciális lövedékeket gyártó üzem léte miatt nem támogatta az ötletüket a megyei tanács. Azt elismerte, hogy a döntésnél olyan érdekek is előtérbe kerülhettek, amelyekről nem volt tudomásuk. Mint mondta, a nyolcvanas években leállt a termelés az „S”, azaz speciális üzemben.
A téglási angolpark fáin ma is látszik, hogy nem madárcsőrből kihullatott magvak sarjadtak ki a földből, hanem hozzáértő ember válogatta ki a nemes növényeket. A házat őrző társulás embere kalauzol a díszes mennyezetű folyosókon és a nagytermek között. A falburkolatként használt műanyag lemezek arról árulkodnak, hogy a három évtizedes gyermekotthoni lét nem a szecesszió jegyében telt el. Egy vörös műbőrborítású párnázott ajtó arról beszél, hogy mögötte volt az „igazgató elvtárs” irodája. Egy ajtófélfán felirat: „Portások, Király Sanyi, Balog János, Rácz György a Lazák csapata, ti már csak ilyenek lehettek.” Másutt, a gazdasági iroda felirat mellett graffiti és a „Kriszti Love” jegyzés látható. Kintről, ahogy körbejárjuk a hatalmas épületet, egy alacsonyan található ablakon a konyhába tekinthetünk be. „Tojás mosás, fertőtlenítés – 10 liter vízhez két deci hypó” – látni egy zománcozott táblán.
– Csodálatos lenne a felújított kastély, a cifra kút s a lovaglásra alkalmas park szépsége – vélte egy kis boltban a pénztárgépnél ülő idős asszony, Miszkuly Sándorné. – A tízhektáros park alatt alagútrendszer van, borospincének kitűnő lenne – mondja Gyönyörű Ká-roly, az egyik vevő.
Nem kérdés számukra, hogy rövidesen elkél a kastély, s feltör a mélyből a gyógyvíz. Ősszel szüreti báloknak adott otthont a patinás épület, s remélhető, hogy ha idejön a tőkés, mi sem szorulunk ki – int egy a bolt előtt biciklire pattanó férfi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.