A Mol húzta a BUX-ot

Kamatcsökkentési lázban égett kedden az amerikai piac. A sokáig kérdéses kamatcsökkentés minimális ármozgásokra késztette a tengerentúli tőzsdéket, majd a Fed nyíltpiaci bizottságának 0,50 százalékos kamatvágása erőteljes emelkedéseket indukált. A zárás előtti növekedési hullám a Nasdaq árfolyamát 2,31 százalékkal, a Dow Jones kurzusát 1,59 százalékkal emelte meg. Az amerikai jegybank a 2001. évben immáron tíz alkalommal döntött kamatcsökkentésről. A Wall Street hangulatváltozását nem tükrözték a délkelet-ázsiai és az európai árak, melyek veszteségeket jeleztek a tegnapi nap folyamán, és a magyar piacon is elmaradt a hossz.

2001. 11. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Árfolyammegugrással reagált a Federal Reserve kamatcsökkentésére a piac. Elemzők szerint meglepő volt a fordulat, hiszen sokan arra számítottak, hogy a tőzsdei árakba már hétfőn beépült a kamatvágás. Szakértők a javulási trendet azzal magyarázták, hogy nem lehetett tudni, milyen mértékű csökkentésről határoz Greenspan, a várakozások 0,25 százalékról és 0,50 százalékról is szót ejtettek. A New York-i zárás előtt másfél órával történt 0,50 százalékos kamatcsökkentés főként a technológiai részvények árát javította. A Fed-bejelentést követően kiadott sajtóközleményből kitűnik, hogy a jegybank szerepét betöltő pénzintézet azért döntött a kamatok visszafogása mellett, mert az amerikai gazdaság állapota folyamatosan lassul, a bizonytalanság egyre nagyobb méreteket ölt. Sokan úgy vélték, hogy a Fed még ebben az évben újabb kamatdöntést hozhat, melynek mértéke akár elérheti a mostani 50 bázispontot is.
A befektetési tanácsadók részéről többen az Európai Központi Bank (ECB) lépésére hívták fel a figyelmet. Ernst Welteke, az ECB tanácsának tagja az elmúlt vasárnap határozottan a kamatcsökkentés mellett tette le voksát, amit a mostani hétre jósolt. A Európai Központi Bank kormányzó tanácsa tagjának véleménye szerint az euróövezetben a közeljövőben gazdasági élénkülés kezdődhet.
A makrogazdasági adatok mellett néhány céges hír is megmozgatta a befektetőket, ilyen volt a Microsoft-per, illetve a Hewlett Packard és a Compaq összeolvadási terve. A Microsoft–Egyesült Államok-megállapodás megosztotta a 18 amerikai szövetségi államot, így kilenc állam elfogadta a peren kívüli egyezséget, míg a másik kilenc elutasította a trösztellenes jogvita lezárását. Ha az államok egybehangzóan elfogadták volna a magállapodást, akkor ez a per végleges lezárultát jelentette volna, így azonban a bíróság további meghallgatásokat lesz kénytelen szervezni. A HP–Compaq fúzióval kapcsolatosan a két társaság újból megerősítette, hogy terveik továbbra is valósak.
Nem húzta magával Amerika tegnap az ázsiai piacokat, pedig sokan a hongkongi és a tokiói drágulásokra spekuláltak A japán Nikkei 225 börzemutató 3,28 százalékot zuhant, míg a HSI index 0,83 százalékot gyengült. Európában sem okozott túl nagy ovációt az előző napi Fed-döntés, a befektetők inkább a társasági hírekre és az amerikai gazdasági információkra összpontosítottak. A negatívan nyitó Wall Streetre a kereskedés elején még nem hatott az USA harmadik negyedévi termelékenységi adata, mely jobb lett a várakozásoknál. A 2,7 százalékkal javuló tengerentúli termelékenységi adat felfelé, míg a Qualcomm nagyon gyenge eredménye lefelé húzta a tőzsdei indexeket.
Budapesten 13 pontos gyengüléssel indult a kereskedés tegnap. A BUX görbéje az első órában 6800 pontig esett, majd a déli harangszóig javuló tendenciát mutatott. A 6911 ponton napi csúcsára ugró tőzsdemutatót délután eróziós hatások érték, így az index visszacsúszott a 6860 pontos szintjére, és végül 6882 ponton zárt, mely 0,05 százalékos növekedésnek felelt meg. A forgalom 3,79 milliárd forint lett, ami jól mutatta, hogy a befektetők még mindig kivárnak. A vezető részvények közül az Egis (+10 forint), a Matáv (+3 forint), a Mol (+100 forint) és a TVK (+125 forint) emelkedett. A Molt több elemző is vételre ajánlja, mert szerintük a napokban publikálásra kerülő eredményei jók lesznek, valamint a közeleg a gázüzletág leválasztása és értékesítése is, ami extra bevételt jelenthet az olajipari cégnek. A szlovákiai IRB bankot megvásárló OTP viszont meglepetést okozott 235 forintos gyengülésével. Lefelé mozgott még a Richter (–185 forint), az Antenna Hungária (–15 forint) és a BorsodChem (–25 forint) ára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.