Árfolyammegugrással reagált a Federal Reserve kamatcsökkentésére a piac. Elemzők szerint meglepő volt a fordulat, hiszen sokan arra számítottak, hogy a tőzsdei árakba már hétfőn beépült a kamatvágás. Szakértők a javulási trendet azzal magyarázták, hogy nem lehetett tudni, milyen mértékű csökkentésről határoz Greenspan, a várakozások 0,25 százalékról és 0,50 százalékról is szót ejtettek. A New York-i zárás előtt másfél órával történt 0,50 százalékos kamatcsökkentés főként a technológiai részvények árát javította. A Fed-bejelentést követően kiadott sajtóközleményből kitűnik, hogy a jegybank szerepét betöltő pénzintézet azért döntött a kamatok visszafogása mellett, mert az amerikai gazdaság állapota folyamatosan lassul, a bizonytalanság egyre nagyobb méreteket ölt. Sokan úgy vélték, hogy a Fed még ebben az évben újabb kamatdöntést hozhat, melynek mértéke akár elérheti a mostani 50 bázispontot is.
A befektetési tanácsadók részéről többen az Európai Központi Bank (ECB) lépésére hívták fel a figyelmet. Ernst Welteke, az ECB tanácsának tagja az elmúlt vasárnap határozottan a kamatcsökkentés mellett tette le voksát, amit a mostani hétre jósolt. A Európai Központi Bank kormányzó tanácsa tagjának véleménye szerint az euróövezetben a közeljövőben gazdasági élénkülés kezdődhet.
A makrogazdasági adatok mellett néhány céges hír is megmozgatta a befektetőket, ilyen volt a Microsoft-per, illetve a Hewlett Packard és a Compaq összeolvadási terve. A Microsoft–Egyesült Államok-megállapodás megosztotta a 18 amerikai szövetségi államot, így kilenc állam elfogadta a peren kívüli egyezséget, míg a másik kilenc elutasította a trösztellenes jogvita lezárását. Ha az államok egybehangzóan elfogadták volna a magállapodást, akkor ez a per végleges lezárultát jelentette volna, így azonban a bíróság további meghallgatásokat lesz kénytelen szervezni. A HP–Compaq fúzióval kapcsolatosan a két társaság újból megerősítette, hogy terveik továbbra is valósak.
Nem húzta magával Amerika tegnap az ázsiai piacokat, pedig sokan a hongkongi és a tokiói drágulásokra spekuláltak A japán Nikkei 225 börzemutató 3,28 százalékot zuhant, míg a HSI index 0,83 százalékot gyengült. Európában sem okozott túl nagy ovációt az előző napi Fed-döntés, a befektetők inkább a társasági hírekre és az amerikai gazdasági információkra összpontosítottak. A negatívan nyitó Wall Streetre a kereskedés elején még nem hatott az USA harmadik negyedévi termelékenységi adata, mely jobb lett a várakozásoknál. A 2,7 százalékkal javuló tengerentúli termelékenységi adat felfelé, míg a Qualcomm nagyon gyenge eredménye lefelé húzta a tőzsdei indexeket.
Budapesten 13 pontos gyengüléssel indult a kereskedés tegnap. A BUX görbéje az első órában 6800 pontig esett, majd a déli harangszóig javuló tendenciát mutatott. A 6911 ponton napi csúcsára ugró tőzsdemutatót délután eróziós hatások érték, így az index visszacsúszott a 6860 pontos szintjére, és végül 6882 ponton zárt, mely 0,05 százalékos növekedésnek felelt meg. A forgalom 3,79 milliárd forint lett, ami jól mutatta, hogy a befektetők még mindig kivárnak. A vezető részvények közül az Egis (+10 forint), a Matáv (+3 forint), a Mol (+100 forint) és a TVK (+125 forint) emelkedett. A Molt több elemző is vételre ajánlja, mert szerintük a napokban publikálásra kerülő eredményei jók lesznek, valamint a közeleg a gázüzletág leválasztása és értékesítése is, ami extra bevételt jelenthet az olajipari cégnek. A szlovákiai IRB bankot megvásárló OTP viszont meglepetést okozott 235 forintos gyengülésével. Lefelé mozgott még a Richter (–185 forint), az Antenna Hungária (–15 forint) és a BorsodChem (–25 forint) ára.
Ma sem ússzuk meg, hullámban érkeznek majd a zivatarok
