A tűzoltóknak többórás erőfeszítéssel sikerült elérniük azt, hogy Hortobágy település határában a lángok ne csapjanak át a 33-as számú fő közlekedési úton. A térségben néhol eleredt az eső, ami sokat segített a lángok megfékezésében. Lapzártakor viszont a Püspökladány–Ágotapusztához közeli Farkasszigetre átterjedt a tűz és ég az erdő.
A tűz csütörtök délután a Nádudvar melletti Mihályhalmánál keletkezett, majd az erős, 40-50 kilométer/óra sebességű, dél–délkeleti, ám időnként meg-megforduló szélben szinte az egész Hortobágyra kiterjedt – tájékoztatta a Magyar Nemzetet Magyari Lajos alezredes, a kivezényelt tűzoltók parancsnoka. Péntek délutánra mintegy 5000 hektár gyep és nád égett le teljesen, ám sem emberéletben, sem haszonállatban nem esett kár. Dél körül, a 30–35 fokos hőségben még félő volt, hogy belekap a tűz a szászteleki házakba, délutánra azonban ezt a veszélyt elhárították a tűzoltók. Délután a lángok a Száztelek közelében levő földgáztartályokat is veszélyeztették, a tűzoltók védik a helyszínt.
A vízutánpótlás szerencsére folyamatos volt: az összes környező településről folyamatosan érkeztek a lajtos kocsik a pótlással. Nagy segítséget jelentett, hogy a késő délelőtti órákban megérkezett Szolnokról egy honvédségi tűzoltóhelikopter, amelyhez délután még újabb kettő csatlakozott. Délután kettőkor úgy látszott, hogy egy-két órán belül megfékezik a lángokat, ám három körül újra feltámadt a szél, és Hortobágy község irányába terelte a lángokat. Ekkor a helikopteres tűzoltás elégtelennek bizonyult. Magyari Lajos kénytelen volt erőgépeket rendelni, hogy a – tűz terjedését megakadályozandó – a földeket megtárcsázzák. Erre azért volt szükség, mert út nem lévén, a fecskendős kocsik nem tudtak a lángok közelébe kerülni, a hőség pedig azt akadályozta meg, hogy a tűzoltók kézi fecskendővel közelítsék meg a tűzfészket.
A Hortobágyi Nemzeti Parkban több madárfajt költés közben ért a tűzvész. A ritka madarak közül sok túzok, csíkos fejű nádiposzáta és réti fülesbagoly pusztult el. A nemzeti park munkatársai 25–30 vadlovat menekítettek ki a Pentezugi Arborétumból, ami teljesen megsemmisült.
Kórodi Mária környezetvédelmi miniszter elmondta: a táj rehabilitációját a tárca mindenképpen kifizeti, mert a Hortobágy ökológiai kincs, a világörökség része, s mint ilyen, a legnagyobb nemzeti értékek közé tartozik. A hasonló esetek megelőzéséről szólva a miniszter kifejtette: praktikusnak látszik az évezredes gyakorlat felelevenítése, vagyis a puszta módszeres égetése, amit kis területeken a vegetációs időszak végén kell elvégezni.
***
Ötezer bozóttűz volt az idén. Az előző egy hétben mintegy ezerötszázszor riasztották országszerte a tűzoltókat szabadban keletkezett tüzekhez. Jelentős hányaduk erdő- és bozóttűz volt, míg kisebb részben gabona, széna, boglya gyulladt meg. Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság sajtószóvivője lapunknak elmondta: az időjárásra, valamint a nyári aratási és betakarítási munkálatokra való terkintettel tegnap óta országos tűzgyújtási tilalom van érvényben. Ennek értelmében az erdős területek, a gabonatáblák, a vasúti és közúti fásítások határától számított 200 méteren belül, még a kijelölt tűzrakó helyeken sem szabad tüzet gyújtani. Aki a tilalmat megszegi, szabálysértést követ el, s a tűzvédelmi hatóság több 10 ezer forintos bírsággal is sújthatja. A szóvivő hozzátette, hogy a tilalom nem vonatkozik családi házak, nyaralók, üdülők zárt kertjeire, így senkinek sem kell lemondania egy betervezett bográcsos vagy szalonnasütéses kerti partiról. Dobson Tibor beszámolt továbbá arról is: idén eddig csaknem 31 ezer riasztást kaptak az egyes tűzoltóegységek országszerte. Ebből több mint 21 ezer tűzeset volt, amelyből 16 ezer a szabadban történt.
Csurka Istvánnak mindenben túl korán volt igaza - az író-politikusra emlékeztek a Terror Háza Múzeumban