Hortobágy változatlanul élni akar

2002. 06. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csend, feketeség, a fel-felerősödő szélben kavargó esőcseppek között pernye és hamu. Az ég felhős, de nem haragos. Az út mellett varjak serege, távolabb két kanalas gém, s ahogy a Püspökladányt Nádudvarral összekötő útról az Ágotapusztára vezető töltésre fordulok, még egy rókapárt is megriasztok a kiégett bozótosban. A parázs még ki sem hamvadt, az élet máris visszaköveteli birodalmát. A tűzvész felett győzött az ember és az eső.
A riadalom múlt csütörtökön kezdődött, amikor a hortobágyi puszta borzasi területén tüzet fogott a hőség égette gyep. Hogy miért? Még pontosan nem lehet tudni. Kevésbé valószínű, hogy gyújtogatás történt volna, inkább az afrikai hőségre, a kíméletlen napsütésre, no meg a gyújtólencsehatásra lehet gyanakodni. Az időjárás mindenesetre kezdetben a tűznek kedvezett: néhány órán belül háromezer, majd ötezer hektáron kapott lángra az ősgyep, péntek délelőtt pedig az oltást irányító Magyari Lajos alezredes már arról beszélt, hogy húszezer hektáron ég a puszta. Égett a természetvédelmi ritkaságokat rejtő Petnezug, a földgáztartályok szomszédságában lévő Szásztelek határa, péntek délben pedig már a több tíz kilométerre fekvő Ágotapuszta is.
Sok mindent végigcsináltam már, de ilyenben még nem volt részem – mondja az egyik tűzoltó Szásztelken. Péntek este van, az idő már hűvös, az eső is szemerkél, és a tűzről már csak a pernyétől feketéllő föld árulkodik. Hatalmas, füstölgő halom mellett állunk, amit öt-hat ember locsol fecskendővel. – Délben iszonyú meleg volt a helyzet – kapcsolódik beszélgetésünkbe egy másik középkorú tűzoltó. – Háromszor kergetett meg a tűz: már attól féltünk, hogy bekerít bennünket. Megijedtünk, futottunk. Beszélgetőtársaimat hasztalan próbálom arra bírni, hogy vállalják nevüket. – A parancsnok nem szereti, ha sokat beszélünk – mondják. Hiába erősködöm, több szó nem esik. Az elkapott rádiótelefon-beszélgetés foszlányaiból még annyit megtudok, a hortobágyi tüzet már megfogták, most Ágotapusztára kell menni, mert ott ég vagy száz hektár.
Ez itt egészen kicsi tűznek indult pénteken délben, úgy egy óra körül – mutat a fel-felcsapó lángokra Magyari Lajos. De nem volt egyetlen szabad fecskendős kocsi sem, így lapáttal kezdték oltani a kollégák a lángokat – nem sok sikerrel. Ágotapusztán erdőtűz van, pontosabban mégsincs, mert az aljnövényzet ég, és a fák törzse is parázslik, de a lombkoronákba egyelőre nem kapott bele a láng. A területet körbetárcsázták, így attól nem kell tartani, hogy a tűz továbbterjed. Az viszont biztosnak látszik, hogy ami lángot kapott, az porig ég. Kicsit később kiderül, hogy mégsem: az átvezényelt öt-hat tűzoltókocsi végül is „megfogja” a tüzet: az aljnövényzetnek vége, de a fák egy része túlélheti a katasztrófát.
A jelentéktelennek induló ágotapusztai tűz azért hatalmasodhatott el, mert dél körül még a Hortobágy közepén iszonyú erőfeszítéseket kellett tenni a több ezer hektáron szétterjedt lángok megfékezésére: közel száz tűzoltó, a környező megyék összes mozgósítható fecskendős autója, három honvédségi helikopter és a környező kistelepülések tucatnyi lajtkocsija volt szünet nélkül munkában. A küzdelem háromkor eredménnyel kecsegtetett: úgy látszott, néhány órán belül meg lehet fékezik a tűzvészt. Ezt erősítette meg Bakondi György országos katasztrófavédelmi parancsnok is, aki Kóródi Mária környezetvédelmi miniszter társaságában helikopterrel érkezett a katasztrófa helyszínére. Ám fél négykor fordult a szél, és Magyari Lajos megint csak úgy látta: gondok lehetnek.
– Kénytelenek leszünk munkagépeket vinni a látogatóközpont közelébe, mert félő, hogy a tűz eléri a kilenclyukú hidat, és átterjed a községre. – A parancsnok engedélyt kér és kap a természetvédelmi terület megtárcsázására. – Nem szívesen tettük, de engedélyeztük a munkagépek használatát a látogatóközpont közelében és Ágotapusztán is – mondja Aradi Csaba, a Hortobágyi Nemzeti Park igazgatója, aki szerint nem lehet vitás, hogy vis maior helyzetben nincs helye az akadékoskodásnak.
A közvetlen vészhelyzetről a kékvércsékre és nádi poszátákra fordul a szó, majd kiderül az is: a túzok valószínűleg nem volt olyan szerencsés, mint a korábban költő madarak, fiókáik ugyanis már kirepültek, a túzokcsibék körében viszont jelentős pusztulás valószínűsíthető. Aradi Csaba vidámabb témára tereli a szót: az évezredek génállományba vésett emlékezetéről beszél. – A pusztai állatok igen jól ismerik a tüzet – mondja Aradi, és a pernye között gyülekező gólyákra, kékvércsékre és varjakra mutat. – A talajszinten élő kisállatok, mint a mezei egér és pocok, elbújnak a lángok elől a földbe, s csak akkor jönnek elő, ha már elmúlt a vész. Tudják ezt a táplálékkereső madarak is, és a felégett földön gyülekezve bőséges táplálékra lelnek.
Ahogy a mellettem álló öreg pásztor mondja: a pusztai tűzben nincs semmi csudálatos: tapasztalatból tudja azt minden hortobágyi, hogy forróságban a száraz fű óhatatlanul lángra kap. Épp ezért a mostanihoz hasonló tűzvésznek a régiek úgy mentek elébe, hogy szélcsendes időben alkonyatkor felgyújtották a pusztát. Hasonló véleményen van Kóródi Mária is, akit időközben telefonon sikerült utolérni. Az égetés nemcsak a spontán tűzvészt előzi meg, hanem a terület vegetációját is megújítja. Így hát a közeljövőben élni fognak ezzel az ősi módszerrel – a Hortobágyon is.
Alig teszem le a telefont, érkezik a hír: a néhány évvel ezelőtt Hortobágyra telepített vadlovak kitörtek a tűzből és megmenekültek. Aradi Csaba nem lepődik meg ennek hallatán. – Ezek pusztai lovak, és csakúgy, mint a pockok és varjak, kiválóan ismerik a tűz túlélésének módját. A szelíd lovaktól eltérően ők nekivágtatnak a lángoknak, és áttörnek arra az oldalra, ahol már kiégett a puszta. Ezek a szívós állatok a népvándorlás korában a Kárpát-medencétől Belső-Ázsiáig mindenütt megtalálhatók voltak. Utoljára a hatvanas években Mongóliában láttak szabadon élő vadlovat, azóta csak állatkertekben fordulnak elő. Mi idehoztuk őket, s úgy tűnik, jól tettük, mert most már szaporulat is van: az állomány közel negyven lóból áll.
Késő délutánba hajlik az idő, amikor a 33-as út lezárásáról, a tűz átterjedéséről és a Hortobágy községet fenyegető lángokról érkeznek hírek. Ám Szent Flórián, a tűzoltók védőszentje kegyes: némi égi áldással segíti a már-már reménytelennek látszó munkát, lassan mindenütt kialszik a tűz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.