A magyar mezőgazdaság lassan visszatalált a helyes útra, amit az EU-csatlakozást követően 2007-től is folytatni kell – mondta Boros Imre. Éppen ezért nem szabad engedni az állami támogatással helyzetbe hozott külföldi és hazai spekulatív tőkének, amely az EU-csatlakozásig hátralévő 1,5-2 évben fel kívánja vásárolni a magyar földet. Tenné ezt azért, mert világosan látja, hogy a föld tíz éven belül a jelenlegi érték tízszeresét éri. Jelenleg tízezermilliárd forintnyi spekulatív haszon kivételéről van szó, amelyhez a szociálliberális kormányzat asszisztál – tette hozzá.
Nem felelnek meg a valóságnak azok az állítások, amelyek szerint a kormányzat szektorsemlegesen kívánja támogatni a termelőket. Ezt a megállapítást támasztja alá az a tény is, hogy a támogatási rendszeren belül előtérbe került az adósságkonszolidáció, amely egyértelműen a társaságoknak kedvez. Tetemes hitelei ugyanis csak nekik vannak – mutatott rá Boros Imre. A politikus szerint a támogatás akkor lenne szektorsemleges, ha a társaságoknál elengedett adóssággal párhuzamosan ugyanakkora támogatást kapnának a családi gazdaságok, mint amennyit a másik oldalon elengednek. A családi gazdaságok fejlődése ellen hat az is, hogy leállították a kedvezményes földvásárlást. Ezzel a családi gazdaságokat versenyhátrányba hozták a külföldi, illetve adósságtól megszabadított és jelentős tőkével rendelkező társaságokkal szemben.
Az állam által előidézett hátrányos helyzet ellensúlyozására a magyar földtulajdonos annyit tehet, hogy semmiképpen nem adja el most a földjét – hangsúlyozta Boros Imre –, rámutatva a magyar paraszt egykoron csak végszükség esetén adta el a földjét, s a bajor gazdánál sem gyakori szokás a földeladás. A volt PHARE-miniszter szerint vissza kell térni ehhez a gyakorlathoz, mert az EU-csatlakozást követően azé lesz az ország, akié a föld.
Vonatgázolás történt Püspökladánynál