Új térkép, új gonoszok

Egy év telt el az Amerikát ért terrortámadások óta. Az előző esztendő egy csapásra ismertté tette a „lator államokat”, a demokratikus világra veszélyt jelentő csoportokat s azokat, akik segítik a fennálló status quo felforgatását. Ugyanakkor néhány ország és fegyveres szervezet kikerült a „gonoszok” köréből s az eddigi hátrányát előnyre változtatta.

2002. 09. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mikor a PanAm repülőgépe Lockerbie fölött felrobbant, a gyanakvó tekintetek azonnal Líbia felé fordultak. Egyértelmű volt, hogy Moamer el-Kadhafi ezredes két ügynöke hajtotta végre a merényletet. Washington gazdasági büntetőakciót foganatosított: amerikai állampolgár líbiai érdekeltségű üzletben nem vehetett részt, így az országot teljes embargó sújtotta. A gazdasági hátrányokat Líbia átvészelte s a vezető is túlélte az ellene bevetett fegyveres támadásokat. Líbia ekkor Afrika felé fordult s első számú vezetőjévé vált az Afrikai Nemzetek Szervezetének. Kadhafi volt a legnagyobb támogatója az országcsoport megreformálásának s terveit sikerre vezette: létrehozták az Afrikai Uniót, amely egykor talán – az Európai Unió mintájára – egyesítheti az afrikai gazdasági és kulturális erőt. Bár kétséges a vállalkozás sikere, Líbia a rombolás helyett az építésre helyezte a hangsúlyt. Az Amerikát sújtó terrortámadások után pedig Kadhafi ezredes elsőként ajánlotta fel a Líbiai Népi Demokratikus Dzsamahirija segítségét. A gátak ledőltek és Líbiát egyre kevésbé emlegették a veszélyes országok között. Mikor pedig Bush elnök a gonosz tengelyéről beszélt, Líbia már nem volt az al-Kaidát segítő államok sorában s várható, hogy a közeljövőben lekerül a gazdasági embargóval sújtott országok listájáról.
Ugyancsak érdekes utat jár be Észak-Korea is. A „gonosz tengelyében” ugyan szerepel, de egyre kisebb intenzitással támadják nyugat felől. Kim Dzsong Il rendszere ugyan továbbra is elszigeteli önmagát a világtól, de a Kedves Vezetővel még Madeleine Albright, a Clinton-kormány külügyminisztere is leült tárgyalni. Azóta Japán is rendezni látszik kapcsolatait Phenjannal. Észak-Korea így láthatóan egyre távolabb kerül attól, hogy a terrorellenes háború állomása lehessen.
A nagy győztesek mellett azonban vesztesek is akadnak. Ezek a gerillaszervezetek, a terrorcsoportok és a fegyveres ellenállók. A kolumbiaiak, a baszkok, az északírek és legfőképp az izraeli–palesztin viszályban szerepet játszók egy csapásra kiirtandó ellenséggé váltak. A Hamász vagy az el-Kasszam Brigádok akár le is tehetik a fegyvert, hiszen az Amerika vezette koalíció tagjaként Izrael is felhatalmazást kapott, hogy számoljon le a maga terroristáival. Ezenkívül a szervezetek jó része mára szerepel azon a listán, amelyeknek be kell fagyasztani az Amerikában (és a szövetséges országokban) vezetett számláját s így a kisebb csoportok pénz nélkül is maradhatnak. Ám a lista így még mindig nem teljes.
A fegyveresek „jóvoltából” ugyanis olyan országok is felkerültek a fenyegetett listára, amelyek küzdenek békétlen kisebbségük ellen, de nem érnek el eredményt. Így kerülhettek amerikai katonák a Fülöp-szigetekre, ahonnan az Abu Szajjaf emberrabló szervezetet képtelenek a helyiek kifüstölni. Indonézia gazdasági gondjai és politikai instabilitása miatt került az amerikai hadsereg látókörébe mint az al-Kaida terrorszervezet menedéke, sőt bázisa. Dzsakartában mindenesetre Nagy-Britannia és az Egyesült Államok is bezárta nagykövetségét s talán megvárják azokat az időket, amikor nem kell terrortámadástól tartaniuk, hiszen katonaságuk már megtisztította a terepet az új kapcsolatok előtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.