„A bővítés pártján állunk„

Írország mindig a bővítés híve volt, s ma is az. Ezt hangsúlyozza lapunknak adott exkluzív interjújában Bertie Ahern miniszterelnök. Egyúttal elismeri, hogy számos aggodalom merült fel az írekben az EU-val kapcsolatban, ám váltig állítja, ez nem lesz akadálya, hogy szombaton igent mondjanak a nizzai szerződésre.

Kocsi Margit
2002. 10. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Milyen dilemmákkal szembesülnek most az írek, amikor ismét szavazni hívják őket a nizzai szerződésről?
– Írország célja, hogy eredményesen tudjon együttműködni jelenlegi és majdani partnereivel az Európai Unióban. Erre több okból is szükségünk van. Így tudjuk megvédeni polgáraink jogait és érdekeit, fenntartani a szabadságot, biztonságot és igazságosságot, előmozdítani a prosperitást, a munkahelyteremtést és a fenntartható fejlődést, s a béke, a biztonság és a fejlődés érdekében való hatékonyabb fellépést a nemzetközi színtéren is. Tapasztalatunk az EU-tagság terén harminc évre nyúlik vissza, ennek alapján tudatában vagyunk annak, hogy a mind erőteljesebben globalizálódó világban az Európai Unió biztosítja azt a keretet, amelyben képesek vagyunk megfelelően kezelni a kihívásokat. Egyedül ez túl nagy feladat lenne. Az ír nép előtt álló fő kihívások lényegében tehát ugyanazok, mint amilyenekkel Magyarország népe szembesül. Alig várjuk, hogy az Európai Unióban együtt dolgozzunk ezek megoldásán. Ráadásul az Európai Unió inspirációt is jelent erőfeszítéseink számára, hogy megteremtsük a békét Írország szigetén. A magam részéről töretlenül bízom abban, hogy megoldódnak azok a jelenlegi nehézségek, amelyekkel a békefolyamatban kell szembenéznünk.
– Az ír nép szempontjából milyen kritikus pontokat tartalmaz a nizzai szerződés?
– Írország valamennyi politikai pártja támogatta és támogatja az Európai Unió kibővítését. A tavalyi első népszavazáson azonban számos olyan téma is felmerült, amelyek nem függnek össze a nizzai szerződéssel. Ezeket az aggodalmakat azóta kezelte a kormány. Országos vitát folytattunk az európai uniós tagságról, az Európai Nemzeti Fórum rendezvényei országszerte biztosították a lehetőséget az embereknek a véleménynyilvánításra. Az EU sevillai csúcsértekezletén júniusban a közösség vezetői ismét biztosították az ír szavazókat arról, hogy az unió nem veszélyezteti hagyományos katonai semlegességi politikánkat. Egyidejűleg intézkedtünk arról is, hogy biztosítsuk a nagyobb parlamenti rálátást az európai uniós ügyekre.
– Mire számít a mostani, a második népszavazáson: igenre vagy ismét nemre?
– Meggyőződéssel mondhatom, mert az ír nép a bővítés pártján áll, mert sor került erre az átfogó nemzeti vitára és mert számos lépést tettünk a felmerült aggodalmak felszámolására, hogy a második referendum végeredménye igen lesz. Október 19-én igent mondunk a nizzai szerződésre.
– Amennyiben igen lesz a végeredmény, kinek tulajdonítja ezt a fordulatot, az ír szavazóknak, Írországnak vagy az Európai Uniónak?
– Ahogy már említettem, az elmúlt referendum idején aggodalmak merültek fel az ír népben. A kormány alaposan átgondolta, hogy mit kell tennie ezek eloszlatásáért. Egyidejűleg pedig elszántan részt vállalunk az Európa jövőjéről zajló konvent munkájában, hogy biztosítsuk az Európai Unió közelebb kerülését a polgáraihoz.
– Ha Írország mégis újra nemet mondana, nem tart attól, hogy országa lesz a bűnbak az EU kibővítésének elhalasztásáért?
– Mivel az igen győzelmére számítok, nincs aktualitása ennek a felvetésnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.