A Fortuna fogadó

Gazsó Rita
2002. 10. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Buda város tanácsa 1784-ben építette és nyitotta meg a Fortuna fogadót a budai Várnegyedben, amelynek falai között később a magyarság számára rossz emlékezetű Hentzi tábornok is megszállt. Az épület 1973 óta a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumnak ad otthont.
A külföldiek Mária Terézia uralkodásának idején kezdtek érdeklődni hazánk iránt. Az igényt felismerve, három középkori lakóház összevonásával építette meg Buda város tanácsa 1784-ben a Várnegyed szívében a környék egyik legrégibb és legnépszerűbb szállóhelyét, a később az utca névadójául is szolgáló Fortuna fogadót. A tizenkét szobás, elegáns étteremmel, kávéházzal, külön biliárdteremmel és ivóval is rendelkező szállóhely istállóiban egyszerre ötven lovat lehetett elhelyezni. Az Országgyűlés Budára költözése és a közeli Vörös Sün fogadó megszűnése miatt népszerűsége egyre nőtt a megnyitása utáni évtizedekben. Ekkoriban már főrangú vendégek is megfordultak falai között, nagytermében pedig nemegyszer színházi előadásokat, hangversenyeket, farsang idején pedig vacsorákkal egybekötött mulatságokat rendeztek. 1822-re a legjobb várbeli fogadóként tartották számon, amelynek kávéházában a nívós hazai lapok mellett több európai újságot is forgathattak a vendégek. Híres volt fagylaltja, de több, azóta már nem létező étel- és italkülönlegességet is felszolgáltak kávéházában, így például chaudeau-t, barbarast, püspökitalt, ákovitát, puncsot, sőt karampampulit is. Számos híresség is megszállt falai között, így Mohamed török követ 1835-ös budai látogatása alkalmával, vagy a szabadságharc körüli időszakban a számunkra meglehetősen rossz emlékű Hentzi tábornok.

A szabadságharc után azonban a budai élet vesztett mozgalmasságából. Pesold József, a Tigris fogadó volt tulajdonosa, bízva a szép idők visszatértében, kibérelte a Fortunát, és 1850 nyarán nagyszabású felújítási munkákba kezdett. A fogadó szobáit újrafestették, bútorozták, éttermét és kávéházát bővítették, és néhány hónap múlva megnyitották. A következő években azonban visszaesett a hazánkba látogató külföldek száma. A kiegyezés utáni évben végleg bezárt a Fortuna fogadó, négy év múlva pedig étterme is. Szobáit egy ideig lakóhelyiségekként használták, később két emelettel megtoldva, és egy fedett függőfolyosóval a szomszédos házhoz csatolva ebben kapott helyet a törvényszék úgynevezett bűnfenyítő osztálya. A néhai patinás szobákat – nyilván kevésbé komfortos körülmények között – ebben az időben zsebmetszőkkel, gyilkosokkal, betörőkkel és pénzhamisítókkal töltötték meg.
A későbbi Vendéglátóipari Múzeum megalakítása a századforduló idejére tehető, amikor a Magyar Nemzeti Múzeum átvette a Kereskedelmi Múzeum áruminta-gyűjteményét, és az 1896-os millenniumi kiállítás archív anyagát. Az 1950-es évektől kezdődött meg a szakmatörténeti emlékek összegyűjtése. 1970-ben egy rendelet után kapta a Magyar Vendéglátóipari Múzeum nevet. Három év múlva a lakásokból kiköltöztették az ott élőket, s a Fortuna utcai épületet múzeummá alakították. A múzeum részben tárgyakból, részben dokumentációból álló anyagát szakmai értékű művészettörténeti, érem- és egyéb gyűjtemények egészítik ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.