Sokan szeretnék úgy láttatni a választások eredményét, hogy a Fidesz olyan vereséget szenvedett, amelyből már nem tud felállni. Ezzel szemben a párt nem került padlóra, sőt térdre sem tudták kényszeríteni – fogalmazott Áder János frakcióvezető a testület ülésének nyilvános részén. A politikus szerint az eredmények részletes elemzése után árnyaltabb kép bontakozott ki, amely biztató a jövőre nézve. A polgármesterek versengését tekintve csupán 51-48 százalék a bal-, illetve a jobboldal közötti arány, a képviselő-testületekben ennél valamivel több, 8,5 százalék az előnye az MSZP– SZDSZ-koalíciónak és szövetségeseiknek. Áder János szerint ezt a hátrányt a polgári oldal behozhatja a következő választásokig, ha felelősségteljesen dolgozik. Megjegyezte: polgármesterjelöltjeikre és a megyei listáikra csaknem kétszer annyian szavaztak, mint 1998-ban. A frakcióvezető rámutatott: a Fidesz erejét a szövetségesei gyarapították.
Az európai uniós csatlakozás kapcsán Áder János úgy fogalmazott: „Lassan mondom, hogy Kovács László is megértse: a Fidesz elkötelezett híve az Európai Uniónak 1988 óta, amikor egyesek még ezt másként gondolták.” Az alkotmánymódosításról szóló legutóbbi négypárti egyeztetésről elmondta: sajnálatos, hogy sem a kormány jelen lévő miniszterének, sem a koalíciós pártok képviselőinek nem volt felhatalmazásuk arra, hogy az uniós csatlakozás feltételeinek teljesítéséről, illetve az eljárási kérdésekről tárgyaljanak. Ugyanakkor kiderült: minden alapot nélkülözött Kovács László külügyminiszter „riogatása”, miszerint ha záros határidőn belül nem fogadja el a parlament az alkotmánymódosítást, akkor tavasszal veszélybe kerülhet a csatlakozási szerződés aláírása. Áder hangsúlyozta: ezt az álláspontot Bárándy Péter igazságügy-miniszter sem osztotta. A politikus utalt arra, hogy az MSZP jelenleg kisebbségbe került az EU-népszavazás időpontjával kapcsolatos véleményével, hiszen az SZDSZ is osztja az ellenzék álláspontját: a referendumot a szerződés aláírása után kell megtartani.
Információnk szerint az ülésen Áder János nyomatékosította: a parlamenti szavazásokkor engedélye nélkül senki nem hiányozhat. A frakció tagjainak kiosztották azt a szabályzatot, amely részletesen meghatározza, milyen indokkal lehet távol maradni a döntéshozatalokról. Az engedély nélkül hiányzókat jelentős pénzbüntetéssel sújthatják. A választások értékelésekor a Kisgazda Polgári Egyesület, illetve a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség képviselői hangsúlyozták saját eredményeiket, ugyanakkor szó esett arról is: elfogadhatatlan a jövőben a megosztottság, hiszen például Miskolcon emiatt veszítették el a polgármesteri tisztséget.
MDF: kudarc az uniós ajánlat. Nem tartja elfogadhatónak az MDF az alkotmánymódosítás újabb változatát, mert az nem rögzíti az európai uniós csatlakozással összefüggő népszavazás időpontját és a voksolásra felteendő kérdést sem. Balsai István frakcióvezető kifogásolta: a kormány az ellenzék szavazatainak hozzájárulását úgy kéri, hogy nem derül ki, mikor lesz a népszavazás, és miről szól a kérdés. Emlékeztetett: az igazságügy-miniszter által összehívott, múlt csütörtöki egyeztetésen Bárándy Péter is egyetértett az MDF és a Fidesz javaslatával, amely szerint a csatlakozási szerződés aláírását követő hatodik vasárnap kell megtartani a népszavazást. Font Sándor frakcióvezető-helyettes szólt arról is: pártja elfogadhatatlannak tartja, hogy a jelenlegi kormány sikerként könyveli el azt az európai uniós megegyezést, hogy a magyar mezőgazdaság a tagság elérését követően csak a jelenlegi tagországoknak járó közvetlen agrárkifizetések 25 százalékát kapná, és csak 2013-ra érné el az uniós szintet. – Két és fél milliárd euróval kevesebbről döntöttek, ez nem siker, ez kudarc – fogalmazott. (MTI)
Őrült összegért igazol az Arsenal és a Manchester United
