A délkelet-ázsiai térséget sújtó újabb merényletektől tart John Howard ausztrál kormányfő, aki tegnap látogatást tett a múlt heti indonéziai véres merénylet helyszínén, ahol feltételezések szerint több mint száz ausztrál vesztette életét. Howard úgy vélte, hogy bár ez Ausztrália békeidőbeli legsúlyosabb embervesztesége, a robbantás nem kiemelten az ausztrálok, hanem általában a nyugatiak ellen irányult. Úgy nyilatkozott, valószínű, hogy lesznek még további hasonló akciók a térségben. Sajtóértekezletén azt is elmondta, hogy jó híreket kapott az indonéz hatóságoktól, és a két ország együttműködésének eredményeképpen hamarosan letartóztatások várhatók. Sürgette viszont az indonéz hatóságokat, hogy fokozzák a harcot az országban tevékenykedő kicsiny terrorcsoportok ellen. Canberra már csütörtökön melegen ajánlotta az ausztrál állampolgároknak, hogy hagyják el Indonéziát az őket sem kímélő terrorfenyegetés miatt. Óvatosságra intette a kormányzat a térség több más országában tartózkodókat, vagy oda készülőket is.
Az indonéz rendőrség egyébként szombatra beidézte Abu Bakar Basirt, a múlt hét végi bali pokolgépes merénylet kapcsán gyanúba keveredett szélsőséges iszlám szervezet vezetőjét, de egy másik ügy, egy két évvel korábbi merényletsorozat gyanúsítottjaként. Mint Edward Aritonang dandártábornok tegnap elmondta, a rendőrség a 2000-ben keresztény templomok ellen Indonézia-szerte elkövetett bombatámadások gyanúsítottjának nyilvánította a szélsőséges Dzsemáa Iszlámija szervezet szellemi vezetőjét. A tábornok nem zárta ki, hogy a kihallgatás nyomán Basirt letartóztatják. A rendőrségi közlésekből kiderült: beidézéséről azután döntöttek, hogy indonéz nyomozók kihallgatták az al-Kaida terrorszervezet egyik, amerikai fogságban lévő délkelet-ázsiai emberét, Omar al-Farukot.
Mindeközben a Fülöp-szigeteken újabb robbantás történt, ezúttal azonban senki sem sérült meg. Manila pénzügyi központjában gránát robbant, egy másik lövedéket azonban a tűzszerészek még időben megsemmisítettek. Az akciót kevesebb mint egy nappal azután hajtották végre, hogy két pokolgépes robbantásban összesen hatan meghaltak és 150-en megsebesültek a Fülöp-szigetek déli részében.
Zelenszkij nem akarja, hogy kiderüljenek a korrupciós ügyei
