Vérünkkel és lelkünkkel váltunk meg téged, Szaddám – zengték a szabadulók a börtönkapuban a Reuters által idézett járókelők szerint. A várhatóan rabok ezreit érintő közkegyelem ugyanis azonnal végrehajtandó, kivéve az emberölésért elítélteket és letartóztatottakat: öket csak akkor engedik szabadon, „ha áldozataik családtagjai megbocsátanak nekik, vagy ha megtérítik az iraki kormánnyal és néppel szembeni adósságukat”. Szaddám 23 éves uralma alatt első ízben kegyelmez meg az összes politikai fogolynak. Az iraki kormány igyekszik hazai és nemzetközi támogatást szerezni a megdöntésére irányuló amerikai eltökéltséggel szemben – jegyezte meg az AP. A hivatalos indoklás szerint az amnesztiával Szaddám köszönetét fejezi ki az iraki népnek, amiért egyhangúlag igent mondott újabb hétéves elnökségére a múlt heti referendumon. Az elnöki hatalmának hétéves meghosszabbítása mellett döntő népszavazást követően Szaddám Huszein iraki vezetőt a kormányzó Baath Párt megerősítette pártelnöki székében is, ugyanennyi időre.
A The Washington Post szombati jelentése szerint az amerikai elnök jóváhagyta mintegy ötezer iraki ellenzéki katonai kiképzését. A kiképzés első fázisa a jövő hónapban kezdődik – írja a lap kormány – és katonai körökre hivatkozva. A programot Bush már október 3-án jóváhagyta, és egyúttal 92 millió dollárt is felszabadított e célra a védelmi minisztérium költségvetéséből. A külügy- és a védelmi minisztérium képviselői a jövő héten tájékoztatják a kongresszust az intézkedések céljairól. Az irakiak katonai alapkiképzést, valamint tanácsadó-, tolmács- és cserkészképzést kapnak, néhányukat hírszerzővé vagy katonai rendőrré képzik ki.
Bejrútban a francia nyelvet használó országok csúcsértekezletének második napján a résztvevők a terrorizmus elleni harc módszereiről folytattak kétoldalú eszmecseréket. Az ötvenöt állam vezető politikusainak részvételével pénteken kezdődött fórumon a terrorizmus mellett szóba kerültek a közel-keleti és az afrikai – ezen belül az Elefántcsontparton kialakult – helyzettel kapcsolatos kérdések. A csúcstalálkozó eddigi részében a megjelentek az Irak körül kialakult válságról és az izraeli–palesztin konfliktusról cseréltek véleményt. Jacques Chirac szombati felszólalásában könyörtelen fellépést sürgetett a terrorizmus ellen.
Orbán Viktor: Magyarország pólókirályság!
