Még mindig rendezésre várnak a civil szektor szabályozási problémái. A miniszterelnök a Nemzeti Civil Alap létrehozásával részben civilekre bízza a pénz kezelését, miközben például nincs általános szabályozás a nonprofit szervezetek felszámolására, tevékenységük, gazdálkodásuk nem átlátható – mondat el lapunknak Márkus Eszter, a Nonprofit Szektor Analízis (Nosza) projektvezetője.
Mint ismert, társadalmi vita zajlik a Nemzeti fejlesztési tervről, de a folyamatba sok érintett társadalmi szervezet nem tud bekapcsolódni, mert nem jut hozzá kellő időben az információhoz és a véleménynyilvánítás lehetőségéhez. Márkus Eszter felhívta a figyelmet arra, hogy jelenleg is számos aktív civil lobbikezdeményezés van napirenden (az önkéntes törvény, az adományozás kedvezményei), és ezzel párhuzamosan a minisztériumokban is felülvizsgálják a nonprofit szabályozást. A cél az, hogy a tárgyalt alapelvek mentén eredményesebben lehessen a jogalkotást kezdeményezni, abban részt venni, és így új lendületet kapjon a civil érdekérvényesítés – tette hozzá a szakember.
Bár a szférán belül is gyakoriak az ellentétek, abban egyetértenek, hogy olyan szabályozási rendszer kell, amely garantálja a civil nonprofit szektor átláthatóságát, fenntarthatóságát, és biztosítékot nyújt a szektor anyagi és politikai függetlenségére, valamint biztosítja, hogy a döntéshozatali rendszerbe a társadalmi szervezetek is bekapcsolódjanak – jegyezte meg végezetül a projektmenedzser.
Az Egyesült Államok új módszerrel küzd a jemeni húszik ellen
