Jövő év első negyedében kerülhet a parlament elé a szakképzési törvény módosítása; a jogszabály nemcsak az első, hanem a második szakképesítés megszerzését is ingyenessé tenné. Erről Sári Lajos, az Oktatási Minisztérium helyettes államtitkára beszélt a szakképző iskolák igazgatóinak rendezett konferencia zárónapján tegnap Budapesten.
Sári Lajos az MTI kérdésére elmondta: a törvénymódosítás lehetőséget biztosítana arra, hogy a gyakorlati képzésről szóló tanulói szerződést az intézmények helyett közvetlenül a tanulók köthessék meg a gazdálkodó szervezetekkel. A jogszabály szerint szakképző intézménynek minősülne a gyakorlati képzést megvalósító vállalkozás is.
Sári úgy látta: a szakmai alapozásnak, elméleti képzésnek továbbra is az iskolákban kell folynia, ugyanakkor a gyakorlati képzésnek ott kell megvalósulnia, ahol a feltételek ehhez jobbak.
A helyettes államtitkár kitért arra is, hogy a szakképzési fejlesztési alap irányítását a Fejlesztési és Képzési Tanácstól az Országos akkreditált iskolarendszerű felsőfokú szakképzés. A differenciáltabb, rugalmasabb és a munkaerőpiachoz jobban igazodó szakmastruktúra érdekében szakmaváltó alap létrehozását is tervezi az oktatási tárca.
Sári szavaiból kiderült: a pénzt a szakképzési alapból tervezik elkülöníteni. Jelezte, várják a szakmaváltás megvalósításában érdekelt társminisztériumok jelentkezését; eddig az Informatikai és Hírközlési Minisztérium, valamint a földművelési tárca jelezte ilyen irányú szándékát. Kitért arra is, hogy a tárca a következő években minősítési rendszer bevezetését tervezi, amelyben pontosan meghatároznák milyen kritériumok alapján lehet gyakorlati képzést folytatni. Sári Lajos úgy látta: az igazi probléma a szakképzés területén a szakiskolákban van.
Szavai szerint helyre kell állítani ennek az iskolatípusnak és a szakmunkáknak a tekintélyét. A minisztérium ezért átfogó szakiskolai fejlesztési program elindítását tervezi. Az iskoláknak juttatott pluszforrásokon túl a helyettes államtitkár fontosnak tartotta a pedagógus-továbbképzésen keresztül megvalósuló humánerőforrás- fejlesztést.
Benedek András, a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium helyettes államtitkára közölte: a jövő évtől a felnőttképzésben részt vevő fogyatékkal élők számára normatív támogatás bevezetését tervezik.
Karácsony szabotálja a közgyűlési döntéseket
