Buktatók a SAPARD-pályázatoknál

Nem megy zökkenőmentesen az alig három hete megnyílt SAPARD-pályázatok benyújtása, a szükséges papírok beszerzésekor ugyanis kiderült, hogy az unióban favorizált és itthon is jelentős mennyiségű támogatási ígéretet kapott, új típusú, úgynevezett termelő és értékesítő szövetkezetek (tészek) nem jogosultak beruházást segítő pályázat benyújtására. A vonatkozó rendelet szerint erre csak az a mezőgazdasági résztvevő jogosult, amely éves nettó jövedelmének legalább fele mezőgazdasági tevékenységből származik, illetve a pályázati kiírásban szereplő TEÁOR-számmal rendelkezik, viszont az újonnan alakult tészek zöme kereskedelmi tevékenységből nyeri bevételét. Németh Imre agrárminiszter tegnap bejelentette, hogy a SAPARD-hivatal akkreditációja várhatóan november 20-ra elkészül.

Nagy Ottó
2002. 10. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiába segíti a SAPARD-program három pályázati lehetőséggel – beruházási támogatások, mezőgazdasági és halászati termékek feldolgozásának és marketingjének fejlesztése, vidéki infrastruktúra fejlesztése – a mezőgazdasági vállalkozásokat, az új típusú termelő és értékesítő szövetkezetek nem jogosultak beruházási pályázatok benyújtására. Ennek az az oka, hogy a pályázati kiírásban csak azok a személyek, illetve cégek vehetnek részt, amelyeknek TEÁOR-száma 01.21 (sertéstenyésztés), 01.22 (szarvasmarha-tenyésztés), 01.24 (baromfitenyésztés) és 01.30 (vegyes állattenyésztő tevékenység), és ilyen tevékenységet is folytatnak, illetve éves nettó bevételük legalább ötven százaléka mezőgazdasági tevékenységből származik.
Az új típusú termelő- és értékesítő szövetkezetek bevétele viszont nem mezőgazdasági (ezt csak tagjaik folytatják), hanem kereskedelmi tevékenységből származik. Deák Márton, a Hajdú Gazdák Beszerző és Értékesítő Szövetkezetének elnöke lapunknak elmondta: ők is hasonló dilemmával kerültek szembe, mikor egy terményszárító építésére szerettek volna pályázni. A sertéstenyésztéssel foglalkozó szövetkezet felvásárolja tagjaitól az élő állatokat, és azokat egységesen értékesíti, ezért bevétele már kereskedelmi tevékenységből származik. A probléma köre azonban nemcsak az állatkereskedelemmel, hanem más mezőgazdasági tevékenységgel – például vetőmag-kereskedelem, terményszárítás, takarmány-kereskedelem – foglalkozó új típusú szövetkezetekre is kiterjed.
Az elnök közölte, már megkeresték a nyíregyházi SAPARD-irodát, ahol szintén szembesültek e problémával, és keresik a megoldást. A baj csupán annyi, hogy a 2000-es évre vonatkozó beruházási pályázatok benyújtási határideje november 15., és nem biztos, hogy addig bármilyen megoldást jelentő határozat megszületik. A másik két jogcímre december 1-jéig lehet pályázatokat benyújtani.
Jakab István, a Magosz elnöke úgy látja, ezen az állapoton változtatni kell, hiszen az EU kiemelten kezeli a termelő és értékesítő szövetkezeteket, újak létesítését és beruházásaik megvalósítását. Ezzel szemben ma Magyaroszágon csak azok a szövetkezetek igényelhetnek SAPARD-támogatást, amelyeknek alaptevékenysége a mezőgazdasági termelés.
Hasonlóképpen vélekedett egy neve elhallgatását kérő csongrádi családi gazdálkodó is, aki bár jogosult a pályázatokra, mégsem élt e lehetőséggel. A gazda sertéstenyésztésbe akart belevágni, és meglévő állattenyésztési épületeit szerette volna bővíteni, illetve újakat akart építeni, a pályázat benyújtásához azonban az illetékes állat-egészségügyi intézet igazolását is csatolni kellett volna. Később azonban kiderült, hogy az intézet a szükséges igazolást – a létesítendő állomány nagyságáig – csak akkor tudja kiadni, ha a gazda előbb olyan termelőktől szerez be igazolást, akik beszüntették sertéstenyésztési tevékenységüket, és az ezt szolgáló épületeiket is lebontották. Az eddig növénytermesztéssel foglalkozó gazda itt feladta a próbálkozást, mert úgy látta, a hasonló jellegű pályázatokon azok indulhatnak sikerrel, akik már foglalkoztak állattenyésztéssel, és a szükséges épületekkel is rendelkeznek. A családi gazdálkodó azt is megemlítette, hogy a pályázatra jogosultak között a családi gazdálkodók nem szerepelnek, csak őstermelőkről, mikro-, kis- és középvállalkozásokról rendelkezik a kiírás.
A SAPARD-hivatal EU-követelményeknek megfelelő akkreditációjára és vele a teljes döntési kompetencia átruházására várhatóan november 20-án kerül sor, utána megkezdődhetnek a kifizetések. Ezeknek viszont gátat szab, hogy az államkincstár idén december 15-ig lesz nyitva – jelentette be tegnap Németh Imre agrárminiszter. Vajda László, az FVM EU-integrációs főcsoportfőnöke lapunknak elmondta: a 2000-es és a 2001-es forrásokra 2003. december végéig lehet pályázni, a 2002-es, illetve a 2003-as pénzekre pedig 2004, illetve 2005 végéig lehet pályázatot benyújtani, a felhasználás lehetősége pedig még ezen időpontokon is túlnyúlik. A támogatások az igénylések gyors beadására és kifizetésére viszont egy 2004-es EU-csatlakozást feltételezve nagy szükség van. A források nagysága évente 38 millió euró, amit az infláció mértékével emel az unió, így a 2001-es források nagysága már 39,5 millió euró, amihez évente hozzáadódik még a hazai társfinanszírozás is, amely az uniós összeg harmada.

A jogosultak. „... természetes személyek, valamint a Magyarországon bejegyzett és Magyarországon működő, regisztrált jogi személyek, jogi személyiség nélküli gazdasági társaságok, amelyek jogosultak a TEÁOR 01.21, a TEÁOR 01.23, a TEÁOR 01.24, a TEÁOR 01.30 szerinti tevékenységek végzésére, ... a meghatározott személyek, szervezetek előző évi gazdálkodásából származó éves nettó árbevételének legalább 50 százalékban mezőgazdasági tevékenységből kell származnia.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.