Civilek a megyei politizálásban

November első napjaira tisztázódik, hogy az új összetételű megyei közgyűléseket mely pártszövetségek és mely civil szervezetekkel kötött koalíciók irányítják majd. Összeállításunkból kiderül: van, ahol a mérleg nyelveként a társadalmi összefogások képviselői határozhatják meg azt is, hogy kik lesznek a közgyűlések elnökei.

Munkatársainktól
2002. 10. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csongrádban az új összetételű megyei közgyűlésben az MSZP és a Fidesz vezette jobboldali tömörülés a meghatározó. A legnagyobb kormányzó párt 19, míg az ellenzék 15 mandátumot szerzett. Ezenkívül a civil szervezeteknek hat képviselőjük lesz, akik közül négyen a baloldalt erősítik. A megyei közgyűlés elnöki posztja az MSZP-t illeti, ezért frakciójuk Frank Józsefet jelöli, aki az előző ciklusban is betöltötte ezt a tisztséget.
Bács-Kiskun megyében a 46 tagú megyei közgyűlésben az MSZP-nek 23, a Fidesznek 18, az MDF-nek három, az SZDSZ-nek pedig két képviselője lesz. A testületben úgy oszlanak meg az erőviszonyok, ahogyan a parlamentben, vagyis a szocialisták méltán számíthatnak a szabad demokraták szavazataira, ugyanakkor a Fidesz és az MDF képviselői alkotják az ellenzéket.
A civil szervezetek Békésben sem befolyásolhatják a megyei közgyűlés munkáját a következő négy évben, minthogy egyetlen képviselőnek sem sikerült mandátumhoz jutni, aki az Összefogás Békés Megyéért színeiben indult a választásokon. Ez a képviselő a jobboldalt erősíti, ám ezzel sem kerültek többségbe. Miközben a Fidesznek 14, az MDF-nek két mandátuma van, addig az MSZP részéről 20-an, az SZDSZ-től pedig ketten jutottak be a közgyűlésbe. A testület várhatóan november 4-én ül össze.
Hajdú-Bihar megye negyven képviselőjéből 21-en szereztek mandátumot a szocialista párt színeiben. Az abszolút többség birtokában azon túlmenően, hogy Juhászné Lévai Katalin személyében minden bizonnyal ők adják a közgyűlés elnökét, várhatóan az alelnökök is a szocialisták soraiból kerülnek ki.
A közgyűlésben a Fidesz vezette jobboldali választási szövetség 14 mandátumot szerzett. A civil szervezetek közül az egy mandátummal rendelkező Hajdú Városok Szövetsége várhatóan az MSZP frakcióját erősíti, a szintén egy mandátummal rendelkező IPOSZ képviselője pedig független marad.
Színesebb a kép Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, ahol a szocialista párt 21, a Fidesz vezette jobboldali szövetség pedig 13 mandátumot szerzett a negyvennyolcból. E megyében az Összefogás Megyénkért elnevezésű társulás 11 mandátuma nélkül a két nagy párt egyike sem alkot többséget a közgyűlésben. A társulást Helmeczy László, a közgyűlés elnöke vezeti, aki információink szerint továbbra is ambicionálja a megyei elnöki pozíciót. Vele szemben a szocialisták jelöltje Gazda László. Megfigyelők szerint Gazda az esélyesebb, mert a három, a Független Polgármesterek Szövetsége képviseletében mandátumot szerzett képviselőből kettő a szocialistákat támogatja, s nagy valószínűséggel két képviselőt meg tudnak nyerni az „Összefogás Megyénkért” által bejuttatott közgyűlési tagok közül is.
Kevés meglepetésre lehet számítani a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés estében, ahol az 59 mandátumból 36-ot az MSZP, 23-at pedig a Fidesz szerzett meg.
A Fidesz vezette polgári összefogás 13 mandátuma sokat érhet a Somogy Megyei Közgyűlésben, ám a hét eleje óta folyó egyeztető tárgyalásoknak az a célja, hogy eldöntsék: a 15 mandátumot elnyert MSZP vagy a 12 képviselői helyet megszerzett Somogyért Egyesület első embere legyen-e a megyei önkormányzat elnöke.
A Fidesz–MDF–MKDSZ, a Zalamenti Polgárok és Polgármesterek Egyesülete (ZPPE), valamint az Összefogás Keszthelyért Egyesület (ÖKE) alkotta koalíció négymandátumos többségben lesz, a megalakuló Zala Megyei Közgyűlésben. Az új megyegyűlésben az 1994 óta vezető szereppel bírt MSZP-nek 16 képviselője lesz. Két mandátumot szerzett még a Kerkamenti Polgármesterek Szövetsége; esetleges koalíciójukkal is kisebbségben lesznek.
A Veszprém Megyei Közgyűlést negyven fő alkotja. Az MSZP-nek és az SZDSZ-nek húsz hely jutott, míg a Fidesz vezette polgári összefogás tizenhét mandátumot szerzett. A megyében az MDF külön listát állított, s a kistelepülési szavazatokból származó három közgyűlési hellyel legalizálta a jobb-, illetve a baloldal kiegyensúlyozott erőviszonyát a testületben. A közgyűlés elnökének személyéről november negyedikén dönt a testület.
Fejér megyében is patthelyzet alakult ki, 20-20 az arány a jobb- és baloldali kötődésű közgyűlési tagoknál. Itt is a civil jellegű, kétféle orientáltságú polgármesteri szövetség állásfoglalása dönti el, hogy a fideszes Fertő László marad-e az elnök vagy az MSZP-s SzabóGábor.
A Vas Megyei Közgyűlés szintén 40 főből áll. A tízezernél több lakosú települések szavazatai alapján a Fidesz–MPP–MDF–MKDSZ által alkotott jobboldali együttműködés hat mandátumot szerzett, az MSZP ötöt. A kistelepülési listára adott szavazatok alapján a Fidesz vezette jobboldali összefogás tizenöt, az MSZP kilenc, a Vas Megyei Önkormányzatokért Egyesület négy, az SZDSZ egy mandátumhoz jutott. A parlamenti pártokon kívül a Vas Megyei Önkormányzatokért Egyesület is elérte a négyszázalékos mandátumszerzési határt, s ezzel négy mandátumot szerzett a megyei közgyűlésben.
A Győr-Moson-Sopron Megyei Közgyűlésben 41 mandátumi hely van, ebből kilenc fő a nagytelepülési listáról, harminckettő fő pedig a kistelepülési listáról jut a testületbe. Az MSZP 12 helyet szerzett, a Fidesz–MPP–FKGP pedig 16 mandátummal rendelkezik, az MDF öt, a nagytelepülési listán az MKDSZ-szel együtt indulva egy mandátumot szerzett. Rajtuk kívül még a Győr-Moson-Sopron Megyéért Egyesület két mandátumhoz jutott. A közgyűlés elnökéről hétfőn döntenek. A jobboldalnak nagyobb esélye van megszerezni a posztot, hiszen több mandátummal rendelkezik, mint az MSZP, sőt a Kisalföld megyei napilap szerint a mandátumhoz jutott civil szervezet is a polgári erők mellé fog felsorakozni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.