HM-közbeszerzés darabszámok nélkül

Hárommilliárd forintba kerülhet két év alatt a honvédség gépjárműbeszerzése. Az új pályázat típusonként és összesen sem határozza meg a beszerezni kívánt gépjárművek mennyiségét.

Ádám Kata
2002. 10. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sem a beszerezni kívánt gépkocsik számát, sem az egyes járműtípusok mennyiségét nem határozta meg a Honvédelmi Minisztérium Beszerzési és Biztonsági Beruházási Hivatala az újonnan kiírt gépjárműtender kapcsán – derült ki a tegnapi sajtótájékoztatón, amit Bese Ferenc, a hivatal vezérigazgatója tartott. Mint már korábban megírtuk, a közzététel nélküli tárgyalásos eljárásban azon cégek vehetnek részt, akik a két éve kiírt pályázaton is indultak. Az érintettek kedden kapták meg az ajánlati felhívásokat.
Az eredeti kiírás szerint tizenegy osztályban pályázhattak a cégek. A megváltozott feltételek szerint a vállalatok most csak három – a tizenegy osztályt magában foglaló – kategóriában nyújthatják be ajánlatukat. A vezérigazgató ezt a szigorítást többek közt azzal magyarázta, hogy csökkenteni kell az olyan cégek számát, amelyek csak egy-egy osztályban tudnak ajánlatot tenni – hiszen minél több gyártmányú járművet szerez be a honvédség, annál nehézkesebb a logisztikai háttér kialakítása; ráadásul így csak azon vállalatok tesznek ajánlatot, akik megfelelő háttérrel, potenciállal rendelkeznek többféle jármű legyártásában, fejlesztésében. (Emlékeztetőül: a Bundeswehrtől vásárolt ötszáz jármű közt volt MAN, Iveco, Mercedes típusú is.)
– A pályázati feltételek módosításával legfeljebb három győztes lehet – szögezte le Bese Ferenc, hangsúlyozva: céljuk, hogy a magyar járműipar összefogjon. Az igazgató elmondta: az első két évben várhatóan hárommilliárd forintot fordítanak majd a gépjárműbeszerzésekre.

MiG-képviselők Budapesten. MiG–21-es vadászrepülőkért cserébe további Mig–29-esek karbantartását végezné el az orosz gyártó – nyilatkozta tegnap Hollósi Nándor, a honvédelmi miniszter főtanácsadója. Mint ismeretes: a tárcánál jelenleg tizennégy MiG–29-es átvizsgálása zajlik. Hollósi Nándor elmondta, hogy a közeljövőben várhatóan erről is tárgyalnak majd az orosz gyártó cég Budapestre érkező képviselőivel. Egyes tervek szerint a honvédelmi tárca 16-17 együléses vadász- és 3 kiképzőgépet tartana meg a jelenleg meglévő 27 MiG–29-es közül. A MiG–29-esek még legalább tíz évig rendszerben maradnak – nyilatkozta a szakértő. Várhatóan november végén, december elején megérkezik az írásos svéd ajánlat a magyar fél javaslatcsomagjára a Gripenek bérleti szerződésmódosítása kapcsán. Hollósi Nándor úgy véli: a magyar fél által kért modernizáció mindenképp előnyére válhat az országnak. Mint mondta, elsősorban nem azért van szükség a Gripenek légi utántölthetőségére, hogy nagy távolságra lehessen velük repülni, hanem azért, hogy a repülőgépeknek ne kelljen póttartályokat magukkal vinniük. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.