Mezőgazdasági előrejelző rendszert épít ki Makón és térségében a hagymatermesztő társaságokból erre a célra alakult konzorcium, amely a tízmillió forintos beruházáshoz ötvenszázalékos állami támogatást nyert a szakminisztériumi pályázaton. Füleki László, a Makói Hagyma Terméktanács titkára a távirati irodának elmondta: hét érzékelőt helyeznek ki a hagymaföldekre, amelyek arról informálják a gazdákat, hogy melyik időpont a legoptimálisabb a növényvédelmi kezelés – permetezés – elvégzésére. A megfelelő időben történő, célzott permetezés eredményeként kevesebb költséggel hatékonyabb a növénybetegségek elleni védekezés, valamint csökken a terület vegyszerterhelése. A számítógéppel vezérelt műszer programozható meteorológiai adatok – a talaj és a levegő hőmérséklete, a csapadék mennyisége, a páratartalom – rögzítésére is.
A mezőgazdasági előrejelző rendszert még az idén kiépítik, így jövő évtől Makón és térségében mintegy ezerötszáz hektáron segíti a világhírű makói hagyma termesztőinek munkáját. Füleki tájékoztatása szerint a műszer – megfelelő programmal – más növények esetében is alkalmazható, ezért valószínűsíthető, hogy a későbbiekben a térség jelentősebb szántóföldi kultúráira, a paprikára, a búzára, és a kukoricára is kiterjesztik az előrejelzést.
Gyódi Péter, a mezőgazdasági informatikai rendszerek forgalmazásával foglalkozó PC Agrár Kft. ügyvezetője, lapunknak elmondta, egyre keresettebbek a növénytermesztést segítő programok – táblatörzskönyvek, földnyilvántartási programok –, ezeket keresik a legtöbben. Valószínűleg azért – tette hozzá, mert ma jelentősen több cég foglalkozik növénytermesztéssel, mint állattenyésztéssel. A szakember elmondta, azért keresettek az állattenyésztést segítő programok is, ilyenek például az istállókönyvek, amelyek hasonlóan a növénytermesztési szoftverekhez előrejelzéseket is tartalmaznak.
Nagy-Britannia csatlakozik az Oroszország elleni szankciókhoz
