Kenyér és naspolya

Stefka István
2002. 10. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Október 29-én, negyvenhat évvel ezelőtt megkezdődtek az egyezkedő tárgyalások a Corvin köziek és a Kilián-laktanya parancsnoka, Maléter Pál között. Eközben a VIII. és a IX. kerületben a szovjet csapatok és a felkelők újra összecsaptak.
Ötvenhat megtanította az embereket arra, hogy ha a fővárost veszély fenyegeti, akkor mindennél fontosabb a kenyér, a liszt, a cukor, a só, mert a városi embernek csak ez ad lehetőséget a túlélésre. A kubai válság kirobbanásakor, Csehszlovákia 1968-as szovjet megszállásánál, majd a lengyel szolidaritási mozgalom elfojtásakor, 1981-ben a magyarok már a levegőben érezték a bajt, és az élelmiszerboltok polcairól néhány nap alatt eltűntek az alapvető élelmiszerek, vidéken felvásárolták a krumplit, a hagymát. A taxisblokád idején, 1990-ben a fővárosiak „rutinosan” néhány óra alatt elvitték a közértekből a lisztet, az élesztőt, a cukrot, a tojást, a konzerveket, a húsféleségeket. Mindenki tudta, mit jelent, ha az ország közlekedése megbénul.
Ezt a leckét 1956-ban tanultuk meg. A forradalom felkészületlenül érte az embereket. Két nap elég volt, hogy ne legyen villamos és busz. Csak a vonatok közlekedtek, máról holnapra éltünk. Kenyér a legtöbb családban csak annyi volt, amennyi aznapra kellett. A jegyrendszer utóhatásait még éreztük, éppen ezért Budapest spájzaiban nem állt zsákban, de még kilós csomagolásban sem a liszt – egyébként mérték a lisztet, fél kilót is lehetett kapni –, éppen ezért a fegyveres harc kitörésekor a legtöbb helyen bezártak a boltok, csak a pékek dolgoztak éjjel-nappal, megállás nélkül. Így volt ez a Bartók Béla úti pékségben is. Október 23-tól hat napon keresztül az egész fővárosban dörögtek a fegyverek. Budán, a Móricz Zsigmond körtéren voltak a legkeményebb összecsapások, a szovjet tankokat sorban lőtték ki és tették ártalmatlanná Molotov-koktéllal a környékbeli felkelők. Már hajnali négykor ötszáznál is többen álltunk a pék előtt, a sor felfelé, a Ménesi útra kanyarodott. Szorosan a fal mellett álltunk, kerestük a mélyedéseket, a kapualjakat, mert újból és újból kiújultak a harcok, ágyúdörgések, gépfegyverropogás, majd egy fülsiketítő csattanás után csönd lett. A szemközti oldalon a Ketter vendéglő elülső fala beomlott. Ott álltunk közvetlenül a halál mellett.
A pékek valamit megérezhettek, mert gyorsabban közeledtünk a sütödéhez. Gyerekként azért álltam apám mellett
a sorban, mert mindenki csak két vekni kenyeret vihetett haza.
A kenyér forró volt, fenséges illattal, úgy letörtem volna a sarkát, de nem lehetett, mert a kétszer két kilósat haza kellett vinni – hatan voltunk a családban –, kettőt a felettünk lakó öregeknek szántunk, a másik két kilósat a kisbabájával egyedül maradt házmesternének adtuk.
Visszagyalogoltunk a Gellérthegyre a kenyerekkel, a házban felszabadítóként fogadtak bennünket. Már ültem is az asztalhoz, hogy egy nagy karéj zsíros kenyeret megeszem, amikor csöngettek. Megjöttek keresztanyámék a nagyszüleimmel, az unokatestvéreimmel Pestről, a Futó utcából, ahol a legkeményebb harcok folytak. Mondták is, oda a ház, tizenhat belövést kapott. Fáradtak, meggyötörtek, éhesek voltak. Előbb ők kaptak enni. Ettek, félelmet keltő történeteket meséltek, miközben ropogva tűntek el a friss szeletek. Nem bírtam a várakozást, felnyúltam a konyhaszekrény peremére, ahol már puhultak a kertből szedett naspolyák. Fanyarul édeskés íze volt. Már tudtam, hogy másnap hajnalban ismét sorba kell állnunk a kenyérért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.