Kényes vizit Washingtonban

Stefan Lázár
2002. 10. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Első alkalommal tesz látogatást az Egyesült Államokban a német külügyminiszter, Joschka Fischer a szociáldemokrata–Zöldek koalíciót szerény előnnyel megerősítő parlamenti választás után. Berlin mindent elkövet annak érdekében, hogy a három napra tervezett út ne tűnjön Canossa-járásnak, vezeklésnek a fagypontra süllyedt kapcsolatokért. Mi sem jellemzi jobban a feszült viszonyt, mint a Fehér Ház hűvös, elutasító magatartása a német diplomácia vezéregyéniségével szemben – Fischer kizárólag kollégájával, Colin Powellel találkozik. Bush elnök környezetéből egyetlen bátorító gesztus sem érkezett, hogy a vendég vele szemben, személyesen tudna magyarázattal szolgálni Schröder kancellár heves háborúellenes retorikájáért, amellyel a korteskampány során mereven elhatárolta magát Washington politikájától.
Joschka Fischerre vár a könnyűnek egyáltalán nem minősíthető feladat, hogy megtalálja a kivezető utat. A külügyminiszter mellett szól, hogy ő még a választás feszült hangulatában sem fogalmazott olyan rigorózusan, mint Schröder. Colin Powell részéről udvarias fogadtatásra számíthat, még akkor is, ha valóban jelentős ajánlatokkal nem tud fellépni. Tegnapi – első – kormánynyilatkozatában a kancellár kitért ugyan a német–amerikai barátság fontosságára, kiemelte, hogy a világ különböző pontjain az USA katonai kontingense mellett a Bundeswehr szolgáltatja a legnagyobb létszámú békefenntartó erőt, de ismét határozottan közölte: „Németország nem hajlandó részt venni az Irak elleni háborúban.” Washington figyelmét az sem fogja elkerülni, hogy a védelmi minisztérium költségvetését előreláthatóan ötszázmillió euróval csökkentik. További kényes pontra hívta fel a figyelmet az amerikai német nagykövetség: befolyásos zsidó szervezetek attól félnek, hogy az USA Irak-politikájának elutasítása mögött az Izraelhez fűződő szolidaritás tényét is veszély fenyegeti.
A berlini kancellári hivatalban máris attól tartanak, hogy a legközelebbi NATO-csúcskonferencián, Prágában – november 21–22-én – Schröder ugyanolyan kellemetlen helyzetbe kerülhet, mint legutóbb a védelmi miniszter, Peter Struck, akit a NATO-miniszterek találkozóján Varsóban amerikai kollégája, Rumsfeld tüntetően fél vállra vett és ignorált. Elképzelhető, hogy a cseh fővárosban George W. Bush hasonlóan kezeli majd a német kormányfőt. Ilyen konfliktus elé kellene gátat emelnie Fischernek, aki Washingtonból tovább utazik New Yorkba, ahol az ENSZ főtitkárával, Kofi Annannal tárgyal. Németország januártól kezdve tagja lesz a Biztonsági Tanácsnak, és februárban átveszi az elnökséget is. Ha ott – még egy esetleges ENSZ-mandátum ellenére is – kivonja magát az Irak elleni akcióból, akkor végleg zsákutcába jutnak az USA-hoz füződő kapcsolatai.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.