Lassan haladó betakarítás

Az elmúlt időszakban lehullott sok csapadék miatt lassan halad a kukorica aratása, még csak a termőterület alig több, mint hatvan százalékáról takarították be a növényt. Az elhúzódó aratás azonban a búza vetését is akadályozza, és azzal fenyeget, hogy veszélybe kerül a jövő évi megfelelő mennyiségű kenyérgabona-ellátás. A kukorica áráról és piaci helyzetéről megoszlanak a vélemények, mert Békés megyében veszteséget termelnek a gazdák, ugyanakkor hatástalannak minősíthető az állami intervenció is, mert a meghirdetett felvásárlási árnál magasabbak a piaci árak.

Munkatársainktól
2002. 10. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Komolyan hátráltatja az elmúlt időszak csapadékos időjárása a kukorica betakarítását, ezért eddig csak a tengeri 63 százaléka kerülhetett a magtárakba – nyilatkozta lapunknak Székely Bertalan, az agrártárca termelési ágazatok főosztályának vezetője. A falugazdászok és a minisztérium szakembereinek felmérése szerint a jelenlegi betakarítási helyzet mellett hektáronkénti öttonnás termésátlagra lehet számítani – hangsúlyozta a főosztályvezető, hozzátéve, a legjobb kukoricatermő területeken – Somogyban és Baranyában – még jelentős betakarításra váró területek vannak. A tavalyi átlagtermés 6,7 tonna volt hektáronként.
Székely Bertalan kiemelte, hogy az elhúzódó tengeri aratás sok helyen az őszi búza vetését is gátolja. Tekintettel arra, hogy a gazdák már tudják, hogy a földalapú támogatásnál figyelembe veszik a vetésváltást a kukoricánál azért, hogy gátat szabjanak a kukoricabogár terjedésének és kártételének. A főosztályvezető ezért arra biztatja a termelőket, hogy addig vessenek, amíg lehet, hogy a következő évben kellő árualap álljon rendelkezésre a kenyérgabonából. Jelenleg a búza 65-70 százaléka került a talajba.
A kukorica piaci ára a betakarítást követően alakul ki, ezért erről nem nyilatkozott Székely Bertalan, azt azonban jelezte, hogy hétfőtől él az állami intervenció, amely 21 ezer forintban szabja meg a kukorica állami intervenciós árát.
Békés megyében a kedvező időjárás miatt jó ütemben halad a kukorica betakarítása, a hosszan tartó aszály miatt a gazdáknak mégis jelentős terméskieséssel kell számolniuk. Annak ellenére, hogy idén kevés a kukorica, igen alacsonyak a felvásárlási árak. Míg a betakarítási időszak kezdetén jellemző volt a tonnánkénti 22-23 ezer forintos nettó felvásárlási ár, addig mára 21-22 ezer forintra esett vissza a nettó vételi ár. Így még azoknak a gazdáknak is az önköltség alá kerül az árbevétele, akik hektáronként elérik a 4,9 tonnának megfelelő megyei átlagot – tájékoztatta lapunkat Szabó István, a Békés Megyei Földművelésügyi Hivatal vezetője.
A szakember elmondta: mára a 116 ezer hektáros vetésterületen lévő kukoricának több mint a nyolcvan százalékát learatták a gazdák. Az eddigi jelentések alapján a megyei átlag hektáronként 4,9 tonna körül várható. Ez a kalászosokhoz hasonlóan közel 25-30 százalékos terméscsökkenést jelent a korábbi évek átlagához képest. A tavalyi évben a megyében a kukorica terméshozama 7,1 tonna volt hektáronként. A terméshozam a megye területén igen eltérő. Ugyanis a hosszan tartó aszály a megye egyes pontjain különböző mértékű károkat okozott, valamint a gazdák termesztési technológiái sem voltak azonosak. Míg a szerencsésebb, jobb termesztési technikát választó korszerű eszközökkel rendelkező gazda hektáronként akár 7-8 tonna terméshozamot is el tudott érni, addig mások csak egy-két tonna kukoricát tudtak betakarítani. A kukorica nedvességtartalma valamelyest húsz százalék alatt van, így a szárítási költségek alacsonyabbak.
A kukoricához hasonlóan a cukorrépa terméshozama is jóval szerényebb lesz a korábbi éveknél. A cukorgyárak bezárása óta huszonhatról öt-hatezer hektárra zsugorodó cukorrépatermő területről a répa jelentős részét betakarították. A cukorrépa mennyisége hektáronként közel 40 tonna körül alakul, ami mintegy húsz százalékkal marad el a tavalyi átlagtól. Szabó István szerint a harminc-negyvenezer hektáros vetésterülettel rendelkező napraforgó sínylette meg a legkevésbé az aszályos időszakot. A napraforgó megyei termésátlaga a tavalyi évhez hasonlóan hektáronként közel két tonna volt. A termeltetési szerződéssel rendelkező gazdák igen jól jártak, mivel a szerződött ár tonnánként meghaladta a 70 ezer forintot. Ezzel szemben a szabadpiaci napraforgó tonnánkénti ára csupán 50-56 ezer forint.
***
Hatástalan intervenció. Piaci szakértők úgy vélik, hogy a meghirdetett állami búzaintervenció nem érte el a kívánt hatást, mert a közraktárakba összesen 36 ezer tonna kenyérnekvalót szállítottak be a termelők. A gazdák jelentős része azért döntött az értékesítés mellett, mert a piacon magasabb árakat kaptak az intervencióban meghirdetettnél. A kukoricaintegrációra november 30-ig jelentkezhetnek a termelők, de piaci szereplők még nem tapasztaltak és nem is valószínűsítenek számottevő érdeklődést. Állításukat arra alapozzák, hogy a meghirdetett állami felvásárlási árnál, tonnánként 21 ezer forintnál jelen esetben is magasabb a tengeri piaci ára, amely 21 500 és 25 000 forint között mozog. Exportról egyelőre nem lehet beszélni, és a jelenlegi árszinten nem is valószínűsíthető annak megindulása május előtt, jelenleg csak annyi mozgás tapasztalható a piacon, amely néhány kötelező szerződésből adódik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.