Londonból irányítják Ulstert

A brit kormány ulsteri tárcájának csúcsminisztere, John Reid tegnap bejelentette Belfastban, hogy felfüggesztették az északír autonóm végrehajtó és törvényhozó szerveket, a Nagypénteki Megállapodás értelmében létrejött ulsteri kormányzatot és közgyűlést. Továbbra is működnek az Ír Köztársaság és Ulster között létrehozott közigazgatási intézmények. Észak-Írországot azonban éjfél óta ismét Londonból kormányozzák.

Jotischky László
2002. 10. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

London. Az 1998-ban létrejött nagypénteki megállapodás óta most történik negyedszer, hogy a hatalommegosztást célzó új alkotmányos rendszert, és vele az ulsteri békefolyamatot fel kellett függeszteni, mert az unionisták az IRA tevékenysége miatt megvonták együttműködésüket az autonóm szervektől. Gyakorlatilag minden oldalon megértik, hogy a brit kormány nem dönthetett másképpen, nemcsak Bertie Ahern ír kormánya és a mértéktartó katolikus nacionalista SDLP, de még a Sinn Fein is. Martin McGuinnes, aki a Sinn Fein részéről az oktatási tárcát töltötte be az ulsteri kormányzatban, és aki valaha az IRA vezérkari főnöke volt, igen mérsékelten nyilatkozott a BBC egyik vasárnap műsorában, és még az IRA feloszlatását sem zárta ki teljesen, legalábbis mint elvben elképzelhető lépést. Ez persze nem azt jelenti, hogy a Sinn Fein képes vagy hajlandó lenne fegyveres szárnyát feloszlatni, de az Ulsterben beszélt kódnyelven azt jelzi, hogy a Sinn Fein sem akarja felmondani a nagypénteki megállapodást, és hajlandó türelmesen együttműködni valamilyen kompromiszszum megteremtésén. Ez azonban soká tart: az általános várakozás szerint akár egy évig is.
A brit kormánynak közben nemcsak a békefolyamat újbóli beindításán kell fáradoznia állandóan egyeztetve Dublinnal, a nacionalistákkal és az unionistákkal, hanem azon is, hogy Ulster ne süllyedjen vissza a korábbi véres káoszba. A nagypénteki megállapodáshoz vezető tárgyalásokig évente 500 életet követeltek a terrorakciók a tartományban. 1998 óta ez évente 10 alá csökkent. Egyetlen áldozat is sok, de az eredmény mégis elvitathatatlan. Sajnos a belfasti kormányzat Sinn Fein-irodáiba, sőt újabb jelentések szerint még a brit kormány ulsteri minisztériumába is beépült IRA-kémhálózat nemcsak politikailag kényes, hanem terrorcselekmények tervezéséhez is hasznos adatokat szerzett be, ami nem mutat békés szándékra. Azt azonban ma már a brit politika köreiből sem tartják túl vérmes reménynek, hogy a Sinn Fein vezetői, Adams, McGuinness, McLanghlin módot akarnak és tudnak találni a terroristák megfékezésére, ha feloszlatásukra nem is. Senki sem kétli, hogy a nagypénteki megállapodás helyreáll, az ulsteri békefolyamat újból megindul, egyszerűen azért, mert minden számottevő félnek ez az érdeke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.