Magyar tőkeáramlás a környező országokba

Új pályázatot hirdetett tegnap a román kormány az ottani kereskedelmi bank, a Banca Comerciala Romana (BCR) privatizációjára. Szeptemberig ugyanis csak három pályázó – a magyar OTP Bank Rt. párban a Bank Austria Creditanstalttal és a francia Eulia pénzintézet – jelentkezett a román bankrendszer „büszkeségére”, ami komoly csalódást okozott a kormánynak. Kezdetben – amint azt korábban is írtuk – a hivatalos politikai retorika is komoly magyarellenességgel reagált a privatizációs fiaskóra, végül azonban az összes jelentkező kérelmét elutasítva új pályázattal rukkoltak elő.

Hommer Tibor
2002. 10. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendszerváltás óta eltelt időszakban jószerével csak 1998-tól mérhető komoly magyar tőkeáramlás a régióba, s az is nagyrészt négy vállalatnak, a Molnak, a Matávnak, az OTP-nek és a Danubius Rt.-nek köszönhető. A tőkeexportot az állam is ösztönzi. Az e célra alapított Corvinus Nemzetközi Befektetési Rt.-nek viszont olyan csekély a tőkeereje, hogy a komoly vállalatok inkább kihagyják tőkeexportjuk során a maximálisan igénybe vehető háromszázmillió forintos állami lehetőséget. A Corvinus ugyanis alig 2,5 milliárd forintos alaptőkével rendelkezik, szemben az optimálisnak mondható hatmilliárddal.
*
Főként Románia, Szlovákia, Szlovénia, Szerbia, Oroszország és Horvátország együttese alkotja a Corvinus Nemzetközi Befektetési (Corvinus) Rt. célterületét, éppen azok az országok, amelyekbe az elmúlt években a legnagyobb hazai cégek között számon tartott Mol Rt., BorsodChem Rt., Matáv Rt., Richter Rt., Danubius Rt., OTP Bank Rt. jelentős összegeket helyezett ki cégfelvásárlások vagy közvetlen fejlesztési beruházások révén. S noha 2002 elején – a rendelkezésre álló legfrissebb adatok alapján – a térségben megjelenő magyar működőtőke értéke elérte a 2,5 milliárd dollárt (nagyjából a 650 milliárd forintot), ebből alig 1,3 milliárddal részesült a Corvinus Rt. A felsorolt cégek közül csak az idegenforgalmi szakterületen tevékenykedő Danubius Rt. vette igénybe a Corvinus Rt. együttműködését a szovátafürdői szállodakomplexum megvásárlásakor, igaz, ez esetben a Corvinus túllépte a részéről átlagosnak mondható háromszázmillió forintos befektetési összeget.
Farmasi Attila, a Corvinus Rt. vezérigazgató-helyettese a Magyar Nemzet kérdéseire válaszolva azt mondta: a hazai nagy cégek akvizícióinak értékét tekintve elenyésző az a részhányad, amellyel a Corvinus Rt. részt tudna vállalni a befektetésekben. A vezérigazgató-helyettes szerint az optimális tőkeigénye az állami befektetésösztönzőnek – a hasonszőrű európai intézményeket alapul vége – legalább hatmilliárd forint körüli összeg lenne, szemben a jelenlegi 2,5 milliárd forintos alaptőkével. Éppen ezért a nagy társaságok mellőzik a Corvinust. Viszont a kis- és a közepes vállalkozások számára komoly lehetőségeket képes biztosítani az állam tulajdonában álló befektetési részvénytársaság.
Jelen pillanatban az OTP Bank Rt. és Mol Rt. folytatja a legerőteljesebb terjeszkedési politikát. Az OTP nem régen vásárolta fel a szlovák IRB pénzintézetet, majd ezek után „csapott le” a román BCR-re, amelynek privatizációjára – a megfelelő számú jelentkezők elmaradása miatt és a pályázók törvénytelen magatartásának indokával – új pályázatot hirdetett ki a bukaresti kormány. A Mol Szlovákiai akvizíciója után Horvátországot vette célkeresztbe. Csöndesebben, de ugyanebben a régióban terjeszkedik a Danubius Rt. is, eddig cseh, szlovák és román szállodaipari komplexumokat tudhat magáénak.
Magyarország legnagyobb távközlési szolgáltatója, a Matáv Rt., a maga nemében úttörő szerepet tölt be, hiszen az általa vezetett konzorcium 2001 januárjában szerzett többségi tulajdont Macedónia vezető távközlési cégében, a Makedonski Telekomunikacii (MakTel) AD-ben. A konzorcium – amelyben a Matávnak 86,5 százalékos részesedése volt – 343,3 millió eurót fizetett a MakTel 51 százalékáért. Piaci elemzők szerint a Matáv éppen a megfelelő időben hajtott végre beruházást a délkelet-európai térségben, ugyanis igen erőteljes növekedés indult meg, főként a mobil-, a bérelt vonali és az internetes piacon.
A MakTel 2000 végén 507 ezer vezetékes, 100 ezer mobil- és tízezer internet-előfizetővel rendelkezett az országban, a társaság éves árbevétele a privatizáció előtt 201 millió euró, nettó eredménye pedig 47 millió euró volt. A macedón vállalat bevételei 2001-ben – az előzetes várakozásnak megfelelően – húsz százalékkal emelkedtek, ami a Matáv eredményességét is meghatározta. A MakTel bevétele tavaly év végére 60 milliárd forintra nőtt, és minden üzletágban gyarapodott az előfizetői szám. A cégnek 550 ezer vezetékes-ügyfele volt 2001 végén. Minden elemzői várakozást felülmúlt a mobilüzletág növekedése, ugyanis az ügyfélbázis százról 221 ezerre emelkedett egy év alatt. Az internetezők száma 21 700 volt.
A társaság bevételei 2002 első negyedévében 35,3 százalékkal, az első hat hónapban pedig 18,9 százalékkal emelkedtek, ugyanakkor a jelentős beruházások miatt a működési költségek is számottevően nőttek. A fejlesztéseket kizárólag a MakTel bevételeiből finanszírozza a Matáv.
***
Románia a favorit. Ami a vállalatok alapításának gyakoriságát illeti, a hazai cégek Romániát preferálják a szomszédos államok közül. Ma már több mint háromezer tisztán magyar vagy magyar–román vegyesvállalat működik a határon túl. A legnagyobb közvetlen tőkebefektetők között a Molt, a Zalakerámiát, a Dunapackot, a TVK Rt.-t és a Danubius–Corvinus cégpáros dominanciája alatt működő Salina Rt.-t tartják számon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.