Medgyessy hangot vált a csatlakozás ügyében

Annak ellenére, hogy a Fidesz frakcióvezetőjének aláírása is szerepel a szeptember végén született, Magyarország EU-csatlakozásával összefüggő, a belpolitikai menetrendet (alkotmánymódosítás, majd ügydöntő népszavazás) is rögzítő együttműködési megállapodáson, Medgyessy Péter kormányfő – két héttel az önkormányzati választások előtt – éles hangú nyilatkozatokban üzent az ellenzéki pártnak.

Tábori Gabriella
2002. 10. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Nem hagyom, hogy zsaroljon vagy diktáljon bárki, és akadályokat gördítsen EU-csatlakozásunk elé – jelentette ki a Magyar Hírlap szombati számában megjelent interjúban a miniszterelnök.
Fontos, hogy a négy parlamenti párt egyetért a csatlakozás céljait és a felkészülés legfontosabb pontjait illetően – ezt Kovács László külügyminiszter mondta alig két hete, röviddel azután, hogy a kormány, valamint a négy parlamenti párt képviselői megegyeztek az európai uniós csatlakozáshoz szükséges együttműködésről. Az Országgyűlés európai integrációs bizottságának alakuló ülésén elfogadott közös nyilatkozatot a külügyi tárca vezetője mellett kézjegyével látta el Lendvai Ildikó szocialista, Kuncze Gábor szabad demokrata frakcióvezető, valamint Áder János, a Fidesz és Balsai István, az MDF képviselőcsoportjának első embere.
Az ügy előzménye, hogy Orbán Viktor volt kormányfő kijelentette: a hazánk uniós csatlakozásával kapcsolatos alkotmánymódosítás megszavazásához az ellenzéknek garanciát kell kérnie egyebek között a kisvállalkozások támogatására, a földtörvény visszamódosítására és a jövőre tervezett, 3 százalékosnál nagyobb béremelésre. Hozzátette: ha a kormány a felsoroltakat nem adja meg, nem tudnak hozzájárulni az alkotmány módosításához.
Az exkormányfő kijelentését nyilatkozatháború követte, majd a szeptember végén született megállapodásban már több – Orbán Viktor által hangoztatott – igényt is rögzítettek, így például a kis- és középvállalkozások és a mezőgazdasági termelők támogatására való törekvés fontosságát. A dokumentum arra szintén kitér, hogy az EU-csatlakozáshoz szükséges alkotmánymódosításra az ügydöntő népszavazást megelőzően – az aláírók törekvései szerint – 2002. december 31-ig kell sort keríteni. Orbán Viktor előzetesen az aláírás feltételeként jelölte meg ezt is. Legutóbb a Fidesz alelnöke, Kövér László erősítette meg Matthias Platzeck brandenburgi miniszterelnökkel folytatott megbeszélése után, hogy Magyarországon nincs olyan mérvadó politikai erő, amely az európai uniós csatlakozást ellenezné. Mint mondta, három kérdésben, a magyar közép- és kisvállalkozók támogatásában, az agrárium helyzetében és a bérek felzárkóztatásában van vita a Fidesz és a kormánypártok között. Kövér hangsúlyozta: a Fidesz sem ellenzi Magyarország uniós csatlakozását. Emlékeztetett rá: pártja kormányzási ideje alatt sikerült a tárgyalási fejezetek döntő részét lezárni az EU-val.
A kormány és a pártok által jegyzett nyilatkozat után két héttel Medgyessy a Magyar Hírlapban már úgy nyilatkozott: ha az ellenzék nem szavazza meg a csatlakozáshoz szükséges alkotmánymódosítást, a kormány a néphez fordul, népszavazást kezdeményez.
– Nem hagyom, hogy zsaroljon vagy diktáljon bárki, és akadályokat gördítsen európai uniós csatlakozásunk elé. Ezek után döntsék el az ellenző politikusok, kívánnak-e a népakarattal szembefordulni. Ki kell derüljön, ki képviseli az ország érdekeit és hogy kit támogat az ország többsége – fogalmazott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.