Mégis alkut kötöttek

Valószínűleg még e héten sor kerülhet arra a megbeszélésre, amelyen a kölcsönösen esélytelen önkormányzati jelöltjeik viszszaléptetéséről tárgyalnak a szocialisták és a szabad demokraták – mondta el kérdésünkre Kovács László, az MSZP elnöke. A találkozóról azonban még nem egyeztetett Kuncze Gábor SZDSZ-elnökkel. Demszky Gábor elismerte, hogy háttéralkut kötött a szocialisták vezetőivel: eszerint Gy. Németh Erzsébet visszalép, ha Demszky elfogadja a szocialista indulót főpolgármester-helyettesnek.

Czirják Imre
2002. 10. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szó sincs arról, hogy a főpolgármester-jelöltek körül kialakult helyzet koalíciós feszültséghez vezetne – közölte Kovács László. A pártelnök szerint így a stabil parlamenti többségről nem kell egyeztetniük, mert mint mondta, az megvan. Hozzátette: az egyeztetésen várhatóan három-négy városról lehet szó, olyanokról, ahol mindkét párt önálló jelöltet indít, és az indulók között komoly esélykülönbség van. A pártelnök azonban nem kívánta ezeket a városokat megnevezni. Arra a kérdésre, hogy a főpolgármester-jelöltekről lesz-e ilyen egyeztetés, szintén kitérő választ adott, mondván: Gy. Németh Erzsébet támogatottsága az utóbbi időben nagymértékben növekedett. Annak a reményének adott hangot: Schmitt Pál, az ellenzék által támogatott független jelölt nem nevető, hanem szomorú harmadik lesz.
Kovács határozottan cáfolta azt a HVG-ben megjelent információt, miszerint a párt országos választási bizottságának az alapszabály szerint joga lenne visszaléptetni az MSZP főpolgármester-jelöltjét. Ezt csak a jelölők, azaz a budapesti szocialisták tehetnék meg – fejtette ki. Aggodalmának adott hangot amiatt, hogy a jelöltjeiket népszerűsítő plakátokat letépik és összefirkálják. Szerinte ez a Fidesz idegességét jelzi, és megfontolandónak nevezte, hogy a jobboldali plakátokkal sohasem történik ilyen.
Demszky Gábor elismerte, hogy korábban háttéralkut kötött a szocialista párt vezetőivel a főpolgármesteri poszttal kapcsolatosan. A tv2 Jó estét, Magyarország! című műsorában a főpolgármester azt mondta: augusztus végén Medgyessy Péter magához kérette, s a – Kovács László és Mandur László jelenlétében tartott – találkozón egy ajánlattal álltak elé. Eszerint Gy. Németh Erzsébet visszalép Demszky javára, ha az elfogadja a szocialista indulót főpolgármester-helyettesnek. Emellett Demszky elmondása szerint az MSZP-s vezetők egy technikai kérést is megfogalmaztak. A főpolgármester végül elfogadta a felkínált lehetőséget, ám az MSZP budapesti elnökségi ülésén a kormányfő és Kovács László akaratával szemben a fővárosi szocialista elnökség akarata érvényesült, és versenyben tartották Gy. Németh Erzsébetet. – A budapesti szocialisták szembehelyezkedtek a kormányfővel és az MSZP elnökével – szögezte le a főpolgármester. Kovács László sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánta a megegyezésről szóló hírt.
Az ügy előzménye, hogy Demszky Gábor közölte: háttéralkut sejt Schmitt Pál és a fővárosi szocialisták között. Ezt Schmitt és Gy. Németh Erzsébet egyaránt cáfolta. A főpolgármester azonban a parlamenti többség fenntartása érdekében egyeztetést sürget a szabad demokraták és az MSZP elnökei között. Több forrás is arról számolt be, hogy Demszky fellépése kínos helyzetbe hozta az SZDSZ-t, ám erről lapzártánkig egyetlen szabad demokrata politikus sem kívánt hivatalos nyilatkozatot adni.

Megállapodás a tv-vitáról. Végleges megállapodás született arról, hogy a hat főpolgármester-jelölt csütörtökön a Duna TV és a Kossuth rádió közvetítésében tart vitát. Az MSZP főpolgármester-jelöltje kampányfőnökének tegnapi közleménye szerint a hétfői egyeztetésen döntés született arról is, hogy a három legesélyesebb aspiráns vitáját október 18-án a Magyar Televízió és az Info Rádió műsorán követhetik figyelemmel az érdeklődők. Ugyanakkor kérdéses a TV2 által közvetítendő október 16-i vita. (MTI)
*
Választói listázás Vajtán. A válaszolók azonosítására alkalmasak azok a kérdőívek, amelyeket Vajta polgármestere küldött szét a falu 340 lakójának; a község vezetőjének munkájáról véleményt kérő levelek válaszborítékjára ragasztott bélyeg alá ugyanis sorszámot írtak. Vinklár László polgármester elmondta: bár a borítékok alapján valóban lehetett volna azonosítani a választ adókat, de azt nem tette meg. A történtekért vállalja a felelősséget. – Ami történt, azt nem lehet védeni – fogalmazott. Vinklár tagja az MSZP-nek, 1998-ban a párt támogatásával lett polgármester. Az idén azonban „számított rá, hogy a kampány sárdobálós lesz, s ezért nem akarta belekeverni a pártot”. Az ügyben a Demokrácia Központhoz is érkezett bejelentés. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.