„Mindenre kíváncsiak leszünk„

Nálunk a jó hírnek is helye lesz, nem fogunk ítélkezni senki felett: a tényeket mutatjuk majd be, és kérdezünk, kérdezünk és kérdezünk, mert mindenre kíváncsiak leszünk – fejtette ki lapunknak adott interjújában Borókai Gábor volt kormányszóvivő, a decemberben induló Hír TV vezérigazgatója. Borókai azt szeretné, ha a különböző nézetű, értékrendű újságírók a Hír TV-ben egymással is ütköztetnék véleményüket. Az új csatorna vezérigazgatója elmondta azt is, hogy a nyugati hírtévékre példaként tekintenek, de az új médium elsősorban hazai témákat dolgoz fel, s a magyar kérdésekre – mondanivalójában és stílusában is – európai válaszokat keres.

Pindroch Tamás
2002. 10. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tavaszi választások után a jobboldali kormányt azzal vádolták saját szimpatizánsai, hogy a médiapolitikájának köszönheti a választások elvesztését. A nyáron a baloldali újságok és internetes portálok arról cikkeztek, hogy a Fidesz saját csatornát indít majd. A legnagyobb ellenzéki pártnak mennyi köze van az induló Hír Televízióhoz?
– A legnagyobb ellenzéki pártnak épp annyi köze van a Hír TV-hez, mint a legnagyobb kormánypártnak. Semennyi. A cégbírósági bejegyzés után nem titok, hogy kik a részvénytársaság tulajdonosai. Valamennyien üzletemberek, akik ma már jó befektetési lehetőséget látnak a Hír TV-ben. Természetesen mindannyijuknak van véleménye a világról, de azt csak a baráti társaságukban hangoztatják.
– Hogy állnak az előkészületi munkákkal?
– A televízió stúdióinak kialakítása folyamatban van, a műsorok elkészítéséhez szükséges technikát megrendeltük, a munkatársak kiválasztása is megkezdődött. Így decemberben a Hír TV megjelenhet a képernyőkön.
– Kiket láthatunk majd a televízióban?
– Egy részük ma is tévés, és mivel nem szeretném, hogy főnökük az újságból értesüljön a távozásukról, még nem említenék neveket. Sokan lesznek olyanok is, akik még csak a pályájuk elején tartanak, s remélhetőleg nálunk kinövik magukat.
– Mivel ön az Orbán-kormány szóvivője volt, a Hír TV aligha kerülheti el a „polgári” jelzőt.
– Ha akarom, ha nem, úgyis jelzőkkel fognak illetni, s ezek közül a „polgári” igazán elegáns. Akik tulajdonosként a részvénytársaság vezetésével bíztak meg, pontosan tudták, hogy személyemben nem egy szélsőbaloldalos propagandistát találtak. Azt mondták, azért bízták rám ezt a vállalkozást, mert az előző kormányzati ciklusban látták, hogy mit és hogyan képviselek. Szándékaim szerint a televízió higgadt hangvételű, kiegyensúlyozott és korrekt lesz. Tiszteletben tartva a személyiségi jogokat, az alapvető erkölcsi normákat, mindenkinek lehetőséget nyújt véleményének a kifejtésére. De nemcsak politikai témák lesznek terítéken, hanem minden olyan közéleti, üzleti, kulturális információt szolgáltatunk, amely közérdeklődésre tarthat számot. A mi televíziónk hír- és nem pártközeli lesz. Nem fogunk ítélkezni senki felett: a tényeket mutatjuk majd be, és az érvelésnek, a meggyőzésnek is helyet adunk. A külhoni csatornáktól abban különbözünk majd, hogy elsősorban magyar kérdésekre keressük a válaszokat.
– Önök nagyon sokáig titkolóztak a hírcsatornáról: a különféle lapok többször is megírták, hogy a Filmmúzeum műsorán, a Satelit Tv-én, az ATV-n jelentkeznek majd. Találgatások kezdődtek arról, hogy ki lesz a főszerkesztő, kik lesznek a televízió „arcai”. Sokat olvashattunk arról is, hogy a jobboldal önkormányzati kampányát segítve már e hónap elején elindul a csatorna sugárzása. Mikor kezdik el az adást?
– Nem titkolóztunk, hanem dolgoztunk és nem akartunk félinformációkkal a nyilvánosság elé lépni. Megtették ezt helyettünk, többnyire olyanok, akiket nem köt le a valóság. A tulajdonosok némelyik hamis, rosszindulatú híradás miatt perre is mennek. A programunk december első felében indul, tehát jóval az önkormányzati választások után. Több mint tízórás műsorfolyammal startolunk, amit februárig tizenhét órára bővítünk.
– Műsorstruktúrájukban melyik nyugati hírtelevíziót tekintik követendő példának?
– Műsorstruktúránk hasonlítani fog a nagy amerikai és brit hírcsatornák szerkezetére: ebből a szempontból a CNN-re, a CNBC-re, a SkyNews-ra vagy az EuroNews-ra példaként tekinthetünk. Mindezektől a csatornáktól sok minden elleshető, de alapvetően mi magyar tévé leszünk. A tulajdonosaink is magyarok, a riportereink is, a menedzsmentünk is, és a témáink is elsősorban magyarok lesznek. A programban húszpercenként mondunk híreket, mert szeretnénk, ha azok a nézők, akik gyorsan akarnak képbe kerülni, ránk kapcsolnának. A Hír TV-ből mindenki tudni fogja, hogy mi történt az országban és a világban.
– Elterjedt az a hír is, hogy az Info Rádióval is együtt kívánnak működni.
– Az Info Rádióval keressük a szakmai együttműködés lehetőségét, és hiszem, hogy meg is találjuk a közös nevezőt.
– Kikhez és hogyan akarják eljuttatni műsorukat?
– Kábelen és Antenna Micrón lehet majd fogni adásunkat, a tárgyalások folyamatban vannak a kábelszolgáltatókkal. Sokan érdeklődnek a tévé iránt. A szeptemberben felvett közvélemény-kutatásunk szerint pártállástól függetlenül nagy a várakozás, hiszen a kormánypártok támogatóinak 68 százaléka, az ellenzék szimpatizánsainak 78 százaléka jó ötletnek tartja a hírtelevízió létrehozását és kíváncsi arra, hogy milyen programmal állunk majd elő. A kutatásunk alapján a középosztály a legnagyobb hírfogyasztó, életkor szerint a fiatalabb nemzedék az, amely nagyon pártolja a magyar nyelven sugárzott hírtelevízió létrehozását.
– A nagy kereskedelmi csatornák szórakoztató műsoraikkal hatalmas nézősereget ültettek a televíziók elé. Azt hirdetik, hogy nekik elsődleges a termékük a műsor és a nézettségi versenyt tekintik az egyetlen fokmérőnek a műsorok elkészítésében. Önök a közszolgálati hírműsoraik sugárzásával milyen nézettségre számítanak?
– A hírtelevízió műfaját tekintve nem hasonlítható a hagyományos televíziókhoz, így nem is a nézettsége, sokkal inkább a keresettsége lesz a mérvadó. A hírek ismétlődnek és folyamatosan kiegészülnek, megújulnak, formálódnak. Az emberek nagy része nem folyamatosan nézi a hírtévéket, hanem minden órában kíváncsi az újdonságokra. A hírtelevízió éppen ezért hasonlít az internetre, sokszor lehet „ráklikkelni” a távirányítóval. Reméljük, sokszor keresnek majd bennünket.
– Az objektív tényközlő hírszolgáltatás mellett tervezik, hogy a szubjektív műfajok, a kommentárok, elemzések is helyet kapjanak programjukon?
– Sok olyan szakértőt foglalkoztatunk, akik segítik a hírek értelmezését, befogadását, de nem szeretnénk gondolkodni és véleményt nyilvánítani a néző helyett. Elsősorban azon leszünk, hogy a hírek főszereplőit szólaltassuk meg.
– Mivel országos lefedettségű lesz a Hír Televízió, a megyékben helyi tudósítókra és külpolitikai tudósítókra is szükség lesz.
– A televízió székhelye Budapest, de nem budapesti tévé leszünk. Kábelen több mint másfél millió háztartásba juthatunk el. Szükségünk lesz egy jól működő vidéki tudósítói hálózatra, és szerencsénkre nagyon sokan jelentkeznek az ország minden pontjáról, hogy részt vegyenek ebben a munkánkban. Mindenkit arra biztatnék, azokat is, akik sosem voltak és nem is lesznek újságírók, hogy keressen majd bennünket az információkkal, akkor is, ha azok kifejezetten jó hírek, s nincs bennük vér és erőszak. Szeretnénk az értékeset érdekesként bemutatni.

Kanadai magyarok a főrészvényesek. Húszan osztoznak a 20 millió forint jegyzett tőkéjű Hír Televízió Rt. részvényein. A cég vezérigazgatója Borókai Gábor, a részvények negyedét az igazgatóságban is helyet foglaló kanadai Alex Pocsai jegyzi. Rajta kívül részvényes még Lajos Pocsai is, akinek 7,5 százaléknyi a részesedése, vagyis a cég egyharmada a két – ugyanazon lakcímen bejegyzett – kanadai magyar kezében van. Alex Pocsai több szállodaipari, illetve ingatlanforgalmazással foglalkozó magyarországi vállalkozásban is érdekelt. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.