Óriási pusztítás készül

Noha a Világbank – nemzetközi és romániai civilek nyomására – elutasította az erdélyi Verespatakon, a Maros vízgyűjtő területén ciántechnikás aranybányászatra vállalkozó kanadai–ausztrál cég negyedmilliárd dolláros hitelkérelmét, a Gabriel Resources Ltd. folytatja a már megkezdett beruházást. A tervezett hatszáz hektáros ciántó miatt kétezer embert szeretnének kitelepíteni, egyben feldúlják a mai Románia történelmileg dokumentált legrégibb települését.

Szakács Árpád
2002. 10. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem befolyásolja a Verespatakon beindított beruházást a Világbank döntése, amiért nem nyújt hitelt a Gabriel Resources Ltd.-nek – nyilatkozta a héten az erdélyi Krónika napilapnak Dana Golea, a kanadai–ausztrál társaság romániai leányvállalatának szóvivője. A Kanadában bejegyzett Gabriel Resources Ltd. ausztrál cég 250 millió dolláros hitelkérelemmel fordult a Világbankhoz. Washingtoni források szerint az intézmény elnökének személyes kérésére az IFC, a nemzetközi pénzintézet hitelező pénzcsoportja megtagadta a hiteltámogatást. A Frank Timis tulajdonában lévő Gabriel Resources Ltd. romániai cége, a Verespatak Gold Corporation révén nagyarányú előkészületekbe fogott a Fehér megyei településen, ahol Európa legnagyobb aranybányáját akarja megnyitni. A négyszázmillió dolláros projekt gazdái kétezer ember, kilencszáz gazdaság és háztartás „elköltöztetését”, és mintegy hatszáz hektárnyi felületű, 180 méter magas gáttal védett ipari derítő megépítését tervezik a Maros vízgyűjtő medencéjében. A mesterséges tóban kétszázmillió tonnányi ciántartalmú ipari hulladékot akarnak tárolni. A beruházás miatt el fog tűnni a föld színéről Románia történelmileg dokumentált legrégibb települése, feldúlják a római kori aranybányászat itteni nyomait, és a vidék, valamint távolabbi régiók környezetét fenyegető veszélyes szennyező forrást hoznak létre.
Dana Golea, a beruházó képviselője azt állította, hogy a cég számára közel sem volt létfontosságú a világbanki hitel. – A pénzcsoport azért döntött úgy, hogy eláll a hitelfolyósítástól, mert a Gabriel Resources Ltd. képviselőivel folytatott egyeztetésen kiderült, beavatkozása késleltette volna a verespataki projektet – szögezte le a szóvivő. Ezzel cseng egybe Frank Timisnek, a Gold Corporation többségi tulajdonosának hét végi nyilatkozata is, amely szerint a kanadai–ausztrál társaságnak elegendő pénze van az aranybánya létrehozására.
Az amerikai Wall Street Journal szerint ellenben az elutasító világbanki döntés megszületésében a nemzetközi környezetvédelmi szervezeteknek és a romániai civileknek volt döntő szerepük. A lap szerint a román kormány, amely támogatja a verespataki projektet, megpróbálta megakadályozni a civil szervezetek képviselőinek részvételét a világbanki döntést megelőző tanácskozásokon. Kóródi Mária magyar és Petru Lificiu román környezetvédelmi miniszter múlt heti tárgyalásain a román tárcavezető megígérte magyar kollégájának, hogy az Európai Unió és Magyarország szakemberei még az előkészítő szakaszban megismerhetik a verespataki projektre vonatkozó környezetvédelmi engedélyeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.