Püspöki palota a pesti Pipa utcában

A Pipa utca 6. szám alatti neoreneszánsz homlokzatú épület belsejét különleges építészeti megoldásokkal alakították ki a XIX. században. Mindjárt a bejáratnál, a kapualj feletti részt falpilléres, tükrös, cseh süvegboltozat díszíti. A falpillérek közt kialakított impozáns ajtók kovácsoltvas rácsain az építtető-tulajdonos, Horváth Mihály római katolikus püspök monogramja található. A bejárati előtérhez kapcsolódó, kör alaprajzú, nagyméretű üvegházat üvegkupola fedi. Az igényesen kialakított lépcsőház napjainkban is építészeti kuriózum.

Osgyán Edina
2002. 10. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kallina Mór tervei alapján Preisz és Kirschenbaum építőmesterek 1876-ban építették a Pipa utca 6. szám alatti épületet. A megrendelő Horváth Mihály (1809–1878) volt, akit közoktatásügyi minisztersége idején megfosztottak csanádi püspöki címétől.
Az 1896-ban a Ferencváros e részén, a millenniumi építkezések részeként emelt központi vásárcsarnok kitűnő befektetés volt. A pestiek és a budaiak egyarán szívesen jártak a csarnokba, s népszerűsége évről évre emelkedett. A csarnok sikerein felbuzdulva, 1897-ben ugyancsak Preisz és Kirschenbaum tervei alapján a tulajdonos engedélyével a földszinten kisebb üzlethelyiségeket alakítottak ki.
Az épület a Pipa és a Gönczy Pál utca sarkán áll, oldalait kéttraktusos szárnyak kötik össze. Az utcai, neoreneszánsz homlokzatok között íves sarokrizalit húzódik. Építészeti különlegesség a Csarnok térre néző díszerkély, amelyet korinthoszi fejezetes oszlopok kötnek össze. A földszint és az első emelet ablakrészeinek díszeihez képest a második és harmadik szint szemöldökpárkányai jóval visszafogottabbak.
Érdemes szétnézni a ház belsejében is. Mindjárt a bejáratnál, a kapualj feletti részt falpilléres, tükrös, cseh süvegboltozat díszíti. A falpillérek közt kialakított impozáns ajtók kovácsoltvas rácsain az építtető-tulajdonos, Horváth Mihály püspök monogramja található. A bejárati előtérhez kapcsolódó, kör alaprajzú, nagyméretű üvegházat üvegkupola fedi. A homlokzat viszonylag egyszerű, hagyományos kidolgozásához képest a lépcsőház különlegesen igényes. Építészeti kialakítása nem csupán a múlt században, de napjainkban is kuriózum. Különleges volta elsősorban a hegyesszögű alaprajzhoz jól illeszkedő elhelyezésének köszönhető.
Az épületet először az 1960-as években újították fel, de a kilencvenes évekre állaga nagyon leromlott. Ez elsősorban az üzlethelyiségekben zajló áruszállításnak köszönhető, hiszen a helyiségeket és az udvart a vállalatok olykor raktárként használták, és ez nem tett jót a százesztendős falaknak.
Az impozáns kapualjat és lépcsőházat 1996-ban újították fel, ekkor a lakók a falakat is lefestették és a párkányokat is kijavíttatták. Az ott élők gondoskodása ellenére is lába kelt több értéknek az épületből, ilyen a lépcsőházi kovácsoltvas kandeláber, valamint az udvari díszkút szobra. A kút megmaradt részeire, a belső udvarra, valamint az értékes lépcsőházra a lakók azóta gondosan ügyelnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.