Amerikai béketerv
Jeruzsálem. William Burns közel-keleti ügyekért felelős amerikai külügyi államtitkár-helyettes tegnap az izraeli–palesztin konfliktus rendezéséről tárgyalt Benjamin Ben Eliezer izraeli védelmi miniszterrel. Washington közel-keleti megbízottja Száeb Erekat palesztin főtárgyalóval is folytatott megbeszéléseket, terveiben azonban nem szerepel találkozó Jasszer Arafat palesztin elnökkel. Burns azt az új elképzelést vitatta meg tárgyalópartnereivel, amely egyebek között jövőre egy ideiglenes palesztin állam létrehozását szorgalmazza és ez az állam 2005-re teljes függetlenséget kapna. A tervvel kapcsolatban mind Izraelnek, mind a palesztinoknak fenntartásai vannak. (MTI)
Átalakította kormányát Blair
London. A vártnál nagyobb mértékű kormányátalakítást hajtott végre tegnap Tony Blair brit kormányfő azután, hogy egy nappal korábban lemondott oktatási minisztere. A miniszterelnök Charles Clarke-ot, a Munkáspárt elnökét nevezte ki az oktatási tárca élére. Clarke tisztségét John Reid, az északír ügyek eddigi minisztere veszi át, az ő helyére Paul Murphy, a walesi ügyek minisztere lép. A walesi tárcát Peter Hain, a külügyminisztérium európai ügyekkel foglalkozó államminisztere irányítja a jövőben. (MTI)
Csökkenő szlovák támogatottság
Pozsony. Szlovákiában március óta 7 százalékkal csökkent a NATO-tagság pártolóinak száma, és az utóbbi két hónap során 6 százalékkal lett népesebb az ellenzők tábora. A Szlovák Statisztikai Hivatal közvélemény-kutató intézetének adatai szerint az ország NATO-csatlakozását ellenzők száma az utóbbi két hónap alatt 38-ról 44 százalékra emelkedett. Az adat azért figyelemre méltó, mert Szlovákia NATO-felvétele a szövetség novemberi prágai csúcsértekezletén lesz esedékes. (MTI)
Elszigetelt lázadás Venezuelában
Caracas. Kevés visszhangra talált szerdán az Hugo Chávez elnök lemondását követelő főtisztek keddi kiáltványa úgy a hadsereg, mint a polgári politikai ellenzék körében. Kedd este egy televíziós kiáltványban Chávez lemondását követelte, és felkelésre szólította fel a hadsereget és a lakosságot 14 főtiszt, akik ellen hadbírósági eljárás van folyamatban egy hasonló, áprilisban megkísérelt puccs miatt. A szárazföldi hadsereg, a legjelentősebb venezuelai haderőnem határozottan elítélte Enrique Medina Gómez és 13 társa kezdeményezését, s az akciót elítélte az Amerikai Államok Szervezetének washingtoni központja is. (MTI)
Forradalmi hangulat van Franciaországban
